Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa Tygodnia GK24. Zmiany w programie 500+. Co oznaczają? [WIDEO]

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Radek Koleśnik
Z Krystyną Łaznowską, zastępcą kierownika Centrum Świadczeń Rodzinnych koszalińskiego MOPR, o zmianach w programie 500 plus.

Jedną z przesłanek zmian było wyeliminowanie sytuacji, w których świadczenia dostają osoby nieuprawnione. Program 500 plus ma stać się bardziej szczelny. Co to jednak w praktyce oznacza?

Najważniejszą, najbardziej istotną zmianą jest wyłączenie zastosowania mechanizmu utraty dochodu w przypadku utraty zatrudnienia, lub innej pracy zarobkowej, w tym także wyrejestrowania się z systemu KRUS, po czym ponowne nawiązanie stosunku pracy z tym samym pracodawcą w terminie trzech miesięcy od dania utraty dochodu. Ma to na celu uniemożliwienie dopasowywania dochodu pod kryterium dochodowe uprawniające do świadczenia 500 plus.

Jedna ze zmian dotyczy osób, które rzekomo samotnie wychowują dziecko czy dzieci...
Nowością w świadczeniach 500 plus będzie konieczność ustalenia alimentów na rzecz osoby, która deklaruje samotne wychowywanie dziecka. Taki przepis funkcjonuje od lat w świadczeniach rodzinnych, a teraz będzie funkcjonował również przy świadczeniu 500 plus. Od teraz osoby, które samotnie wychowują dziecko, będą musiały do wniosku przedstawić dokument zasądzenia alimentów od drugiego z rodziców.

Pobieranie świadczenia przez osoby nieuprawnione budziło kontrowersję. Budzi je też wydatkowanie świadczenia niezgodnie z jego przeznaczeniem. Czy zmiany wprowadzają możliwość kontroli?
Funkcjonujące do dziś przepisy umożliwiały kontrolowanie wydatkowania świadczeń, czyli czy są one wydawane zgodnie z ich przeznaczeniem. Natomiast zmiany wprowadzają możliwość wezwania do osobistego złożenia wyjaśnień przez osobę pobierającą świadczenie w sytuacji, gdy organ podejmie wątpliwość, co do zasadności przyznania tych świadczeń, a przede wszystkim, co do warunku zamieszkiwania na terytorium Polski.

Jak można udowodnić, że ktoś pieniądze z programu 500 plus wydaje źle?
Cóż, celem programu jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowaniem dziecka. Jeżeli organ przyznający świadczenie poweźmie wątpliwość, co do tego, czy to świadczenie jest wydatkowane zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli czy nie jest marnotrawione na inne cele niż na dziecko, zwraca się do pracownika socjalnego o zweryfikowanie swoich podejrzeń. Pracownik socjalny ma możliwość, by podczas wywiadu środowiskowego ocenić, czy pieniądze rzeczywiście są wydatkowane na dziecko, czy też na przykład na używki. Jeśli pracownik stwierdzi, że występuje marnotrawienie, organ może zamienić formę wypłacania świadczenia na formę bonów czy opłacania usług, na przykład opłacenie przedszkola dla dziecka.

Zdarzają się takie przypadki w waszej praktyce?
Tak, takie przypadki zdarzają się. Niestety.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!