Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z majorem Mikołajem Kaczanowiczem. Nie tylko praca na granicy

Rozmawiał: Rafał Nagórski
Rozmowa z majorem Mikołajem Kaczanowiczem, komendantem Placówki Straży Granicznej w Darłowie, która w piątek będzie świętować jubileusz 23-lecia działalności.
Rozmowa z majorem Mikołajem Kaczanowiczem, komendantem Placówki Straży Granicznej w Darłowie, która w piątek będzie świętować jubileusz 23-lecia działalności.
Rozmowa z majorem Mikołajem Kaczanowiczem, komendantem Placówki Straży Granicznej w Darłowie, która w piątek będzie świętować jubileusz 23-lecia działalności.

- Są jeszcze osoby, które sądzą, że odpowiadacie tylko i wyłącznie za porządek na granicach?

- Niestety tak, ale po części wynika to z tego, że nasze uprawnienia dość często się zmieniają. 1 maja weszła na przykład w życie ustawa zwiększająca nasze uprawnienia wobec cudzoziemców. Nie wszyscy też wiedzą, że straż graniczna tak samo jak policja, może zatrzymać auto do kontroli i nałożyć mandat. I choć priorytetem naszej służby jest sprawdzanie legalności pobytu i walka z przestępczością graniczną, równie dobrze taki patrol może ukarać kierowcę za brak pasów, rozmawianie w trakcie jazdy przez telefon komórkowy, czy na przykład za nieprzestrzeganie znaku "stop" na przejeździe kolejowym.

- Możecie zatrzymać kierowcę na terenie całego kraju?
- Tak. Nie ma już żadnych ograniczeń. Formalnie nasza placówka prowadzi akcje na terenie powiatów sławieńskiego, koszalińskiego, od niedawna też - szczecineckiego, ale każdy patrol Straży Granicznej może zatrzymać kierowcę na terenie całego kraju. Warto też dodać, że nasza służba zyskuje coraz więcej uprawnień - na przykład możliwość sprawdzania czasu pracy kierowców.

- Sprawdzacie też trzeźwość kierowców?
- Tak, korzystamy z tego uprawnienia, bo nietrzeźwi kierujący na naszych drogach to poważny problem społeczny. Trzeba z tym walczyć.

- Ilu funkcjonariuszy straży granicznej pracuje w darłowskiej placówce?
- Łącznie mamy niecałe 60 etatów. Głównie obsługujemy morskie przejście graniczne w Darłowie i sprawdzamy legalność pobytu obcokrajowców, ale wachlarz naszych działań jest naprawdę bardzo szeroki.

- Imigranci to wciąż poważny problem?
- Do Polski napływają obywatele państw, które nie należą do Unii Europejskiej. Rozróżniamy tu dwie sytuacje: nielegalny pobyt. Tutaj widać odzwierciedlenie sytuacji międzynarodowej, bo są to obywatele Ukrainy, krajów dalekiego wschodu a nawet Afryki Północnej. Druga sytuacja to nielegalna praca. Bez pozwolenia w naszym kraju najczęściej pracują obywatele Ukrainy, Białorusi i Rosji.

Uroczystości 16 maja w Darłowie
11.45 - wymarsz funkcjonariuszy w asyście Orkiestry MOSG z placówki SG Darłowo do kościoła p.w. św. Gertrudy
12 - msza święta w intencji pracowników i funkcjonariuszy SG
12.45 - przemarsz uczestników na dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich
13 - uroczysty apel z okazji XXIII rocznicy powstania SG
14.30 - spotkanie okolicznościowe w hotelu Jan, Darłówko Wschodnie, ul. Słowiańska 24

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!