Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się budowa nowego dworca w Koszalinie. Spore zmiany dla podróżnych [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Wideo
od 16 lat
Plac budowy został właśnie przekazany wykonawcy, spółce Alstal z Bydgoszczy. Tymczasowy dworzec zostanie zlokalizowany w przejściu podziemnym
Rozpoczyna się budowa nowego dworca kolejowego w Koszalinie. Plac budowy został właśnie przekazany wykonawcy, spółce Alstal z Bydgoszczy.

Zaczynają przebudowę dworca PKP w Koszalinie. Plac budowy pr...

Bydgoski Alstal wybuduje nowy dworzec w Koszalinie za dokładnie 43,7 miliona złotych. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. Dokumentację projektową opracowała pracownia TBI Architekci z Gdańska. Stary obiekt zostanie niemal całkowicie wyburzony. Niemal, bo jednak, zgodnie z projektem, uratowane zostaną istniejące tu tzw. sgraffito, dzieło pochodzące z 1962 roku, którego autorem jest małżeństwo artystów plastyków Zawojskich ze Szczecina. Niestety, znikną bezpowrotnie kolorowe malunki i mozaika z poczekalni.

- To ukoronowanie kilkunastu, jak nie kilkudziesięciu lat oczekiwań mieszkańców na nowy dworzec. Jestem przekonany, że będzie on nową wizytówką Koszalina i regionu - powiedział Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Chciałbym podziękować wszystkim, którzy od lat walczyli o to, żeby ten dworzec powstał, m.in. koszalińskim radnym i prezydentowi Jedlińskiemu za wzorową współpracę - dodał Paweł Szefernaker.

Wykonawca, jak usłyszeliśmy podczas piątkowej, specjalnej konferencji w Koszalinie, na której plac budowy został oficjalnie przekazany, musi teraz przygotować dworzec tymczasowy. I ten - już wiadomo - będzie zlokalizowany w pomieszczeniach w przejściu podziemnym pod aleją Armii Krajowej. Podróżni znajdą znajdą tam poczekalnię oraz kasy biletowe.

Nowy koszaliński dworzec będzie jednym z najnowocześniejszych w Polsce. W nowej bryle uwagę zwracają lekka konstrukcja i w całości przeszklona elewacja oraz ażurowy dach budynku z deseniem w postaci trójkątów. Po środku nowego budynku zaprojektowano otwarty pasaż - poczekalnię letnią z trójkątnymi siedziskami, będącą jednocześnie przejściem do tunelu na perony i przedłużeniem osi widokowej.

Na wysokości piętra, za szklanymi elewacjami, które ograniczają pasaż od północy i południa, wyeksponowane zostaną wspomniane sgraffito z 1962 roku. Nowy dworzec będzie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami.

Budowa nowego dworca to również inwestycja w ekologię. Na dachu budynku zaprojektowano trójkątne panele fotowoltaiczne wkomponowane w konstrukcję zadaszenia. Łącznie będzie ich aż 130. Do tego dworzec będzie wyposażony w energooszczędne oświetlenie sterowane za pomocą automatyki obiektowej. Z innych rozwiązań warto wspomnieć o systemie inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS – Building Management System), który będzie nadzorował pracę instalacji i urządzeń, w tym nowoczesnych systemów bezpieczeństwa: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych. Jego zadaniem będzie również optymalizacja zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody w budynku.

Dzięki inwestycji zmieni się także najbliższe otoczenie dworca. Wyburzone zostaną garaże, pojawi się nowy chodnik, będą nowe miejsca parkingowe. Dworzec ma być gotowy pod koniec 2024 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera