Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się rewitalizacja zabytkowego parku w Karlinie

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Inwestycja poprawi stan parku w Karlinie, a przede wszystkim, dzięki kładce nad Kanałem Młyńskim, ułatwi i niego dostęp. Również dostęp osobom niepełnosprawnym.
Inwestycja poprawi stan parku w Karlinie, a przede wszystkim, dzięki kładce nad Kanałem Młyńskim, ułatwi i niego dostęp. Również dostęp osobom niepełnosprawnym. Radek Koleśnik
To inwestycja bardzo oczekiwana przez mieszkańców. Nie tylko uatrakcyjni park przy ul. Waryńskiego w Karlinie, ale też skomunikuje go z centrum miasta.

Park dworski założony został przy budynku mieszkalnym młyna niedaleko kanału młyńskiego. Zajmuje powierzchnię 1,6 ha pomiędzy rzekami Parsętą i Młynówką. Wykonawca przejął już plac budowy pod rewitalizację terenu. - To park, który jest wpisany do rejestru zabytków, czyli bardzo istotny pod względem historycznym – podkreśla Waldemar Miśko, burmistrz Karlina. - Wszelkie prace na terenie parku objęte będą nadzorem konserwatorskim i archeologicznym. To inwestycja bardzo oczekiwana przez mieszkańców. Wiele lat temu, ze względów bezpieczeństwa rozebrany został mostek, który łączył park z miastem i wiele osób czeka, aż ponownie pozwoli im szybciej, bo krótszą drogą dostać się do parku.

Zobacz także: Koszalin: Radni klubu Koalicja Obywatelska o planach zmiany sposobu obliczania kosztów wywozu śmieci w Koszalinie

Mostek zbudowany zostanie w dawnym miejscu - połączy ulicę Waryńskiego z terenem zielonym. Do parku będzie blisko z samego serca miasta i nie trzeba będzie maszerować do niego ulicą Szczecińską.

W czwartek, 11 marca, wykonawca przejął plac budowy. Prace mają się zakończyć w sierpniu. - W pierwszej kolejności, już w przyszłym tygodniu, rozpoczniemy prace związane z budową pieszej kładki, która połączy brzegi Kanału Młyńskiego – informuje Artur Kołakowski, prezes spółki Apis Polska, która przeprowadzi inwestycję. Kładka będzie miała stalowo-betonową, łukową konstrukcję i będzie podświetlana. Co ciekawe, również najstarsze i najpiękniejsze drzewa w parku nocą będą dodatkowo oświetlane. – Projekt przewiduje wycinkę części krzaków, powstaną ścieżki, alejki, wykonamy nowe nasadzenia. Projektant postarał się, żeby ten teren mógł cieszyć oczy mieszkańców i zachwycać turystów – dodaje Artur Kołakowski.

Nasadzenia uzupełnią zieleń pnączami. Zakres inwestycji obejmuje też zakup elementów stałych wyposażenia, instalację latarni, monitoringu wizyjnego CCTV, tablicy pamiątkowej. Powody do radości będą mieć najmłodsi - całości dopełnia montaż i wyposażenie placu zabaw.

Dodatkową atrakcją, zainstalowaną w parku, będzie podświetlana punktowo rzeźba plenerowa z brązu przedstawiająca sylwetki gęsi w kolejnych fazach wzlotu.

Dofinansowanie inwestycji pochodzi ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Całkowita wartość projektu to ponad 2,2 mln zł, a dofinansowanie wynosi 85 proc. (1, 8 mln zł).
To kolejny projekt realizowany w obrębie historycznego centrum miasta. – W najbliższych latach więcej będzie inwestycji dotyczących budynków mieszkalnych, ale zmieniać się będą również tereny zielone. W tym roku zaczniemy kolejną inwestycję, również finansowaną ze środków europejskich, a dotycząca parku przy ulicy Parkowej w pobliżu Zespołu Szkół, Domu Kultury i cmentarza. Zrewitalizowany teren do użytku zostanie oddany w przyszłym roku. Myślę, że mieszkańcy będą również bardzo zadowoleni z efektu prac w tym właśnie miejscu – wskazuje Waldemar Miśko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo