Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozrusznik serca, który się pola nie boi

Joanna Boroń
Zabieg wszczepiania rozrusznika w koszalińskim szpitalu.
Zabieg wszczepiania rozrusznika w koszalińskim szpitalu. Fot. Radek Koleśnik
W Koszalinie wszczepiono choremu rozrusznik serca, który jest odporny na pole magnetyczne. Oznacza to komfort przy korzystaniu między innymi z telefonu komórkowego.

Podczas X Jubileuszowych Wiosennych Koszalińskich Warsztatów Resonchronizacyjnych lekarze wszczepili pacjentowi rozrusznik najnowszej generacji, który swoją premierę będzie miał dopiero za dwa miesiące na sympozjum w Atenach.
Szczęściarzem, który nosi już w sercu najnowszy kardiowerter odporny na pole magnetyczne, jest 62-letni Zbigniew Stokowski z Koszalina. Tuż przed zabiegiem był bardzo przejęty, ale i szczęśliwy.

- Nie będę się musiał na przykład martwić o to, w jaki sposób używać telefonu komórkowego i innych urządzeń wytwarzających pole elektromagnetyczne. Wcześniej musiałem trzymać telefon minimum 15 centymetrów od kardiowertera, który mam wszczepiony po lewej stronie - mówi.
Urządzenie, które lekarze wszczepili panu Zbigniewowi, to sprzęt najnowszej generacji wyprodukowany przez firmę Biotronik. Jego odporność na pole magnetyczne ma kluczowe znaczenie dla pacjentów, którzy oprócz chorego serca mają inne schorzenia, wymagające na przykład badania rezonansem magnetycznym. Pacjent ze standardowym rozrusznikiem takim badaniom nie może być podawany, gdyż grozi to poważnymi powikłaniami. Może dojść do zahamowania stymulacji, rozgrzania końcówki elektrody i jej uszkodzenia, awarii oprogramowania rozrusznika lub uszkodzenia samego urządzenia, co z kolei grozi wywołaniem zaburzeń rytmu serca u pacjenta.

- To nowoczesne urządzenie zostało opracowane właśnie specjalnie dla pacjentów, którzy muszą być poddani badaniom rezonansu magnetycznego, czyli będą w przyszłości w polu magnetycznym, a wiadomo, że pacjenci z rozrusznikami nie powinni być w polu elektromagnetycznym - tłumaczy doktor Elżbieta Zinke, ordynator koszalińskiej kardiologii.
Można się spodziewać, że już niedługo, czyli w perspektywie kilku miesięcy, takie rozruszniki jak ten, który swoją premierę miał w Koszalinie, będę wszczepiane pacjentom, ale nie wszystkim. Wskazaniem do wszczepienia aparatu stymulującego, obojętnego na działanie pola magnetycznego, są choroby towarzyszące zaburzeniom rytmu serca, wymagające diagnostyki i badań kontrolnych techniką rezonansu magnetycznego, w szczególności choroby nowotworowe i schorzenia neurologiczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!