Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozwód - lokalowy - miasta i gminy Sławno stał się faktem

Rafał Nagórski
Po podpisaniu aktu notarialnego każdy mógł zwiedzić zabytkowy obiekt przy ulicy I Pułku Ułanów w Sławnie. Ostatnio  była to siedziba Zespołu Szkół Zawodowych. Od kilku lat pałacyk stał pusty
Po podpisaniu aktu notarialnego każdy mógł zwiedzić zabytkowy obiekt przy ulicy I Pułku Ułanów w Sławnie. Ostatnio była to siedziba Zespołu Szkół Zawodowych. Od kilku lat pałacyk stał pusty Radek Koleśnik
- To wyjątkowe wydarzenie w historii naszego samorządu - mówił wczoraj wójt gminy Sławno Ryszard Stachowiak.

- Od 25 lat jesteśmy samodzielnym bytem prawnym, ale zawsze mieliśmy wspólną siedzibę z miastem. Teraz się to zmienia - podkreślał chwilę przed podpisaniem aktu notarialnego własności pałacyku, znajdującego się przy ulicy I Pułku Ułanów w Sławnie, w którym kiedyś mieściła się siedziba Zespołu Szkół Zawodowych.

Ten zabytkowy XIX-wiecznym obiekt od kilku lat stał pusty. Od wczoraj ma nowego właściciela. Urzędowi Gminy przekazało go Starostwo Powiatowe w Sławnie. Wszystko oczywiście było poprzedzone odpowiednimi uchwałami obu samorządów. - To najpiękniejszy obiekt w całym powiecie - podkreślał starosta sławieński Wojciech Wiśniowski, który zadowolony był podwójnie, bo powiat nie musi się już martwić o to, co zrobić z zabytkiem, a w zamian otrzymał wymierną pomoc finansową od obdarowanej gminy - 300 tysięcy złotych z przeznaczeniem na pomoc dla zadłużonego Szpitala Powiatowego w Sławnie.

Zanim jednak dojdzie do przeprowadzki, konieczny jest remont. - Jesteśmy już po konsultacjach z konserwatorem zabytków. Sądzę, że wczesną wiosną przyszłego roku Urząd Gminy Sławno będzie już działał w nowej siedzibie - zapowiadał wójt. Co ciekawe, w pałacyku będą nie tylko biura. W planach jest stworzenie na poddaszu izby pamięci o historii gminy.

Lokalowy rozwód miasta i gminy Sławno, który wczoraj stał się faktem, miał niecodzienną genezę. Otóż przy okazji remontu dachu sławieńskiego ratusza, doszło do porządkowania spraw związanych z własnością i prawem do użytkowania obiektu. Burmistrz Sławna i wójt gminy Sławno odmiennie widzieli rozwiązanie tej kwestii. - Dlatego zaczęliśmy szukać rozwiązania, które nie będzie wiązało się z sądowymi bataliami o nasze dotychczasowe lokum. Własny budynek to własna tożsamość - podkreślał wczoraj wójt Stachowiak.

Nowa siedziba Urzędu Gminy to trzykondygnacyjny budynek, którego powierzchnia to 730 metrów kwadratowych. Przeniesie się tutaj ponad 40 urzędników i pracowników gminy wiejskiej Sławno, którzy zajmują dziś 21 pomieszczeń w sławieńskim ratuszu.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!