Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszają szczepienia 13-latek. Nie ryzykuj - zabierz dziecko do lekarza

(ing)
archiwum
Startują bezpłatne szczepienia koszalińskich 13-latek przeciwko wirusowi HPV, odpowiedzialnemu za raka szyjki macicy.

Szczepionki dla innych

Szczepionki dla innych

Poliklinika i NZOZ "Rodzina" szczepić będą od dziś też starsze dziewczynki lub te, które mieszkają poza Koszalinem, choć już nie za darmo, a po obniżonej cenie. Koszt jednej dawki to 290 zł. Liczba szczepionek jest ograniczona.

Przetarg na realizację zadania wygrała "Poliklinika", która wspólnie z pięcioma przychodniami szczepi od dziś dziewczęta urodzone w 1997 roku. Są nimi: NZOZ "Rodzina" (ul. Monte Cassino 13 i Lelewela 7, tel. 94 34-36-600), Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska (ul. Zwycięstwa 204 A, tel. 94 343-77-02), Medical Beta (ul. Modrzejewskiej 15, tel. 94 341-10-49), NZOZ "Salvita" (ul. Kolejowa 71, tel. 94 342-75-45), NZOZ "Na Skarpie" (ul. Bosmańska 9, te. 94 343-25-75).

"Poliklinika" szczepić będzie w godz. 14-16.30 swoje pacjentki oraz te zapisane do przychodni nierealizujących szczepień oprócz pacjentek z przychodni "Elkap", które przejmuje Medical Beta. Zakończenie podawania pierwszej dawki planuje się na koniec maja. Na szczepienie najlepiej umawiać się telefonicznie lub osobiście.

Przy szczepieniu muszą być obecni rodzice lub opiekunowie. Muszą mieć przy sobie dowód osobisty, książeczkę zdrowia dziecka oraz formularz zgody na szczepienie wybraną szczepionką, który rodzice otrzymali pocztą. Punkty szczepień będą dysponować dwoma dostępnymi na rynku rodzajami szczepionek: Cervarix (chroni przed dwoma typami wirusa) i Silgard (chroni przed czterema typami wirusa). Radą w wyborze będą służyć lekarze rodzinni, którzy przed podaniem szczepionki sprawdzą stan zdrowia pacjentki. Druga dawka ma być podana w czerwcu, trzecia w listopadzie.

Podczas czwartkowego spotkania informacyjnego profesor Zbigniew Celewicz, zachodniopomorski konsultant w dziedzinie ginekologii i położnictwa, zapewniał, że szczepić warto. Oba rodzaje szczepionek są bezpieczne pod tym względem, że nie posiadają wirusa HPV, więc nie ma ryzyka zachorowania po podaniu leku. Może się zdarzyć wstrząs anafilaktyczny, jak przy każdej szczepionce. Z przeprowadzonych dotychczas badań wynika, że miano przeciwciał dwóch najgroźniejszych typów wirusa utrzymuje się dłużej, bo przez ok. 8 lat po podaniu szczepionki. Jednak która z nich jest bardziej skuteczna, okaże się dopiero za 10 - 15 lat.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!