Rzeka euro płynie z Unii Europejskiej

Marzena Sutryk
Filharmonia Koszalińska to jedna z inwestycji zrealizowanych w mieście przy pomocy wsparcia unijnego. Jej koszt to ponad 30 milionów złotych, z tego połowa to dofinansowanie unijne.
Filharmonia Koszalińska to jedna z inwestycji zrealizowanych w mieście przy pomocy wsparcia unijnego. Jej koszt to ponad 30 milionów złotych, z tego połowa to dofinansowanie unijne. Radek Koleśnik
Komisja Europejska zatwierdziła Regionalny Program Operacyjny województwa na lata 2014-20. Budżet programu to około 1,6 miliarda euro, czyli prawie 6,7 miliarda złotych.

- Czekaliśmy na to od kilku tygodni - skomentował Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. - To ważny krok w procesie programowania i podsumowanie kilkunastu miesięcy pracy i zaangażowania pracowników Wydziału Zarządzania Strategicznego w Urzędzie Marszałkowskim.

- Nigdy wcześniej tak dużo pieniędzy nie przeznaczono dla województwa zachodniopomorskiego - dodaje Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska. - To prawie dwukrotnie więcej niż w perspektywie budżetowej 2007-2013. Dodatkowo do województwa trafią pieniądze na tzw. inwestycje rządowe np. na S-6 oraz na obwodnicę Szczecinka.

- Przed nami teraz ustalenie szczegółów, dzięki którym będziemy wiedzieli, na co dokładnie można będzie przeznaczyć pieniądze - mówi Piotr Jedliński, prezydent Koszalina. - Ta procedura potrwa do czerwca, później ruszą konkursy. Dla nas najważniejsze sprawy to: węzły komunikacyjne łączące wjazd do miasta z S6 na ul. Władysława IV i na Szczecińskiej. To uzbrojenie strefy przemysłowej, budowa mariny na Jamnie, ale też nowe ścieżki rowerowe. To także zagospodarowanie Góry Chełmskiej oraz dalszy rozwój kolejki wąskotorowej.
Dodajmy, że w poprzednich latach Koszalin dzięki funduszom z UE zyskał m.in. dofinansowanie budowy Filharmonii Koszalińskiej, aquaparku, hali widowiskowo-sportowej, koszalińskiego ringu (ok. 100 milionów). Kilkadziesiąt milionów zł zainwestowano w remont i przebudowę Szpitala Wojewódzkiego. Wsparcie z Unii to także miliony na uzbrojenie strefy ekonomicznej oraz budowa wielu nowych odcinków dróg w mieście.

- Liczymy przede wszystkim na realizację inwestycji w ramach ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne) wspólnie z Koszalinem, a więc na odnowienie taboru komunikacyjnego oraz nowe ścieżki rowerowe - mówi Krzysztof Bagiński, burmistrz Białogardu. Wylicza, że w minionych latach dzięki wsparciu z UE udało się zrealizować m. in. rewitalizację centrum miasta oraz Parku Orła Białego, do tego tereny przy dworcu, powstał Dom Kultury, ale też miejsca pracy w nowym inkubatorze technologicznym. - Mamy też nadzieję, że uda się zdobyć dofinansowanie budowy naszego basenu.

- My także liczymy na ZIT - to około 120 milionów euro do wykorzystania głównie na cele turystyczne. A skoro żyjemy z turystyki, to nasz priorytet - mówi Janusz Gromek, prezydent Kołobrzegu. - W planach mamy też dalszą realizację dojazdu do portu. Przewidzieliśmy też projekt mola po stronie zachodniej i podobne molo widzielibyśmy na wysokości skupiska hoteli, m. in. Marine i Arka. Chcemy też przedłużyć nasz deptak nad morzem i poprawić stan naszych parków. Będziemy szli w kierunku upiększania Kołobrzegu. Turystów nie przyciągniemy samą plażą. Marzy mi się też budowa centrum konferencyjnego na 1,5 - 2 tys. m kw.

Z kolei burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas podkreśla, że jemu najbardziej zależy na powołaniu klastra meblowego. - I na każdej inwestycji, która pozwoli sprowadzić do naszego miasta kolejnych inwestorów - dodaje. - Myślimy też o uruchomieniu studiów dziennych inżynierskich w oparciu o Politechnikę Koszalińską, na potrzeby klastra meblowego - rysują się szanse na wsparcie, bo m. in. na takie działania będą teraz dzielone pieniądze.

Fakty:

Fundusze w ramach RPO WZ na lata 2014-2020 podzielono na 2 części:
1. część finansującą projekty infrastrukturalne z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (1.150 mln euro)
2. część finansującą projekty nastawione na społeczność regionu finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (450 mln euro).
W pierwszym i drugim kwartale bieżącego roku powołany zostanie Komitet Monitorujący oraz przyjęte zostaną kryteria wyboru projektów w ramach poszczególnych obszarów wsparcia. Jednocześnie zakończone zostaną prace związane z przygotowaniem szczegółowego opisu tzw. osi priorytetowych RPO WZ, czyli dokumentu będącego przewodnikiem dla potencjalnych beneficjentów. Pierwsze nabory planowane są na koniec drugiego kwartału 2015 r.
Wkrótce również Instytucja Zarządzająca RPO w województwie ogłosi ich szczegółowy harmonogram.
Jednocześnie marszałek województwa Olgierd Geblewicz objął stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Obywatelstwa, Sprawowania Rządów, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych (CIVEX) Komitetu Regionów.
W jej skład wchodzi ponad 100 przedstawicieli samorządów lokalnych i regionalnych UE.

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze 99

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gminny boss

Do roboty nygusy !

M
Maestro
W dniu 21.02.2015 o 21:27, Gość napisał:

madry z mafii?

 


Mafii? Że korzystam z tego co jest dozwolone? Zawiść i prymitywizm w myśleniu świadczy o braku sensownego pomysłu na życie innego niż narzekanie.

 

M
Mądrym inaczej!
W dniu 21.02.2015 o 15:03, do "mondrego" napisał:

juz tyle lat korzystasz a raczej przepuszczasz i co ???

 


I dzieki temu nie muszę narzekać na brak kasy. A czemu twierdzisz, że przepuszczam? Korzystam, inwestuję to mam. A ty narzekasz i zamiast trollowania wziąłbyś się za robotę. Przyznaję, nie jest latwo ale michę mam pełną.

 

G
Gość
W dniu 21.02.2015 o 13:50, Maestro napisał:

 Madry chetnie skorzysta z obcej forsy, głupi bedzie zawsze tkwił w swoich kompleksach i prymitywnej filozofii zapewniającej życie na poziomie średniowiecza.  

madry z mafii?

d
do "mondrego"
W dniu 21.02.2015 o 13:50, Maestro napisał:

 Madry chetnie skorzysta z obcej forsy, głupi bedzie zawsze tkwił w swoich kompleksach i prymitywnej filozofii zapewniającej życie na poziomie średniowiecza.  

juz tyle lat korzystasz a raczej przepuszczasz i co ???

M
Maestro
W dniu 21.02.2015 o 09:58, unijny podatnik napisał:

Tylko wam obca forsa w glowach .  DO ROBOTY !!!!Zrob to sam .

 

 

Madry chetnie skorzysta z obcej forsy, głupi bedzie zawsze tkwił w swoich kompleksach i prymitywnej filozofii zapewniającej życie na poziomie średniowiecza.

 

G
Gość
W dniu 21.02.2015 o 09:58, unijny podatnik napisał:

Tylko wam obca forsa w glowach .  DO ROBOTY !!!!Zrob to sam .

czyli zapisz sie do PO lub PSL.

u
unijny podatnik

Tylko wam obca forsa w glowach .

 

 

DO ROBOTY !!!!

Zrob to sam .

S
S.W.
W dniu 20.02.2015 o 22:10, Gość napisał:

ty gnido sam idz robic za 1200zł .

Jak jesteś leniwą niewykwalifikowaną gnidą to do końca życia będziesz tyrał za 1200 zł.
G
Gość

Ojro płynie

o
ojro za free
W dniu 20.02.2015 o 19:23, orczykowy napisał:

Przeczytaj ile ofert pracy jest.Jak jesteś skwaśniałym traktorzystą a masz zadęcie być dyrektorem - to faktycznie jedż chłopie za granicę - tam Ci kota pogonią .

Tylko ala ma kota.

Ja gonie bimber na strychu .

G
Gość
W dniu 20.02.2015 o 19:23, orczykowy napisał:

Przeczytaj ile ofert pracy jest.Jak jesteś skwaśniałym traktorzystą a masz zadęcie być dyrektorem - to faktycznie jedż chłopie za granicę - tam Ci kota pogonią .

ty gnido sam idz robic za 1200zł .

o
orczykowy
W dniu 17.02.2015 o 14:25, Gość napisał:

Ty piszesz poważnie czy żartujesz? Do 1 kwietnia to jeszcze daleko. Gdzie Ty widzisz że miasto się rozwija gdzie są te miejsca pracy? Cos chyba jest jednak inaczej . Młodzi opuszczają te rejony właśnie z braku jakichkolwiek perspektyw.

Przeczytaj ile ofert pracy jest.

Jak jesteś skwaśniałym traktorzystą a masz zadęcie być dyrektorem - to faktycznie jedż chłopie za granicę - tam Ci kota pogonią .

t
tyle na temat

Tu dyskusja na temat koszalina i niemieckiej forsy z unii .

A raczej o skomleniu o forse , jej dzieleniu ,

tej forsy , ktorej jeszcze nie ma !

a
aaa

A tak na marginesie po co Pan wkleja linki dotyczące wylewania jeziora Bukowo?

Przecież dyskusja była na temat jeziora Jamno. No cóż to tylko podkreśla luki w Pana wiedzy i znajomości problemu.

Dodaj ogłoszenie