Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeźba kolorowego kruka stanie na szczycie wieży Bismarcka w Szczecinku

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Łuksza Trusewicz w swojej pracowni nadaje ostatnie szlify wielkiemu ptaszysku. Tu rzeźba jeszcze przed pomalowaniem
Łuksza Trusewicz w swojej pracowni nadaje ostatnie szlify wielkiemu ptaszysku. Tu rzeźba jeszcze przed pomalowaniem facebook Łukasz Trusewicz
Blisko pięciometrowa rzeźba kolorowego kruka, która ma stanąć na szczycie wieży Bismarcka, czeka już tylko na transport z Poznania do Szczecinka.

Po długich miesiącach pracy wielki ptak jest już ukończony. Ostatnim etapem prac był wybór kolorów, na jaki miał zostać pomalowany.

- Nie jest tęczowy, wybraliśmy niebieski i zielony z elementami czerwieni - mówi twórca kruka Łukasz Trusewicz, rzeźbiarz i performer z Poznania, ale pochodzący ze Szczecinka, który w swoim rodzinnym mieście realizował już kilka projektów. Ten jest zdecydowanie największy. Rzeźba stoi w pracowni w Poznaniu i czeka na przewiezienie.

- Moim zdaniem powinna, tak jak było ustalone, stanąć na wieży Bismarcka, bo taki był konspekt jej powstania, nie miała być ot tak, w jakimkolwiek innym miejscu - dodaje artysta. Wcześniej mówił nam, że „rzeźba na wieży Bismarcka ma mieć moc sprawczą i zmienić to nieco zaniedbane miejsce w szczecineckim parku”. Kruk wykonany jest z tworzywa sztucznego, konkretnie z włókna szklanego, które po połączeniu z żywicą tworzy twardy i odporny laminat.

Całość ma 4,5 metra wysokości i stanąć ma na rotundzie wieńczącej wieżę Bismarcka, w miejscu, gdzie kiedyś była misa ogniowa (przed laty w czasie uroczystości u stóp wieży palono w niej smołę).

Początkowo miało się to stać z początkiem czerwca, ale terminy z różnych względów, się przesuwały. Rzeźba kosztowała Samorządową Agencję Promocji i Kultury 15 tys. zł.

- Czekaliśmy na sygnał, że jest już gotowa - mówi Kamil Klimek, szef SAPiK-u. - Ustna umowa była taka, że jej montażem zajmie się Łukasz Trusewicz, bo jest jej twórca i najlepiej wie, jak to zrobić. Oczywiście w transporcie i ustaleniach z PGK, które jest administratorem wieży, pomożemy. Kolorystyka kruka została wybrana w konkursie na facebooku, my w twórczy akt artysty nie ingerowaliśmy. Uroczyste otwarcie wieży nastąpiło 1 kwietnia 1911 roku w urodziny Otto von Bismarcka, XIX-wiecznego kanclerza II Rzeszy, który doprowadził do zjednoczenia Niemiec.

Konstrukcja ma 18 metrów wysokości. Na taras widokowy można się wdrapać krętymi schodami. Po wojnie wieża otrzymała nowego patrona - Przemysława, ale oficjalna nazwa się nie przyjęła. Dziś to punkt widokowy z piękną panoramą na miasto i jezioro.

Zobacz także Uniwersytet III wieku w Szczecinku

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!