Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządowcy z Pomorza coraz mocniej apelują o wsparcie: "Rządzie! Usłysz nasze wołania", "Niech rząd zacznie traktować polskie gminy równo"

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Samorządowcy podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek 19 stycznia 2021 na sopockim molo, zaapelowali do rządu o równe traktowanie wszystkich gmin w Polsce. Twierdzą, że ze wsparcia finansowego powinny móc skorzystać wszystkie samorządy, a nie tylko te położone w górach.
Samorządowcy podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek 19 stycznia 2021 na sopockim molo, zaapelowali do rządu o równe traktowanie wszystkich gmin w Polsce. Twierdzą, że ze wsparcia finansowego powinny móc skorzystać wszystkie samorządy, a nie tylko te położone w górach. Przemek Świderski
Gminy, które należą do Koalicji Nadmorskiej, apelują do rządu o objęcie ich taką samą tarczą antykryzysową jak gminy z południa Polski. Przypomnijmy, że rząd zadeklarował wsparcie, wynoszące 1 mld zł, dla około 200 gmin położonych na południu Polski. Te pieniądze mają zrekompensować utracone zyski z zimowej turystyki w czasie lockdownu. Z pomocy nie skorzystają nadmorskie gminy, które również żyją z turystyki. Samorządowcy podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek 19 stycznia na sopockim molo, zaapelowali do rządu o równe traktowanie wszystkich gmin w Polsce. Twierdzą, że ze wsparcia finansowego powinny móc skorzystać wszystkie samorządy, a nie tylko te położone w górach.

- Pomoc, na którą czekaliśmy, nie jest dedykowana dla wszystkich samorządów. Jest ona dedykowana tylko dla 200 samorządów z południa Polski. Natomiast nie została ona zadedykowana dla samorządów z północy kraju, do dziś nikt nam nie dementuje tej informacji. Pomoc nie została skierowana do miast, ale też małych miejscowości z północy Polski, które żyją z turystyki. Pomoc nie została też skierowana do wszystkich przedsiębiorców, bo tu głównym kryterium jest wiodące PKD i spadek obrotów. My wszyscy czekamy na pomoc. Apelujemy do rządu, abyśmy byli traktowani równo. Aby kryterium pomocy nie wiązało się z miejscem położenia danej miejscowości i aby nie było związane z PKD. Apelujemy do rządu, aby nas traktował równo – mówiła podczas konferencji Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu.

Koalicja Nadmorska, która jest forum współpracy około 30 nadmorskich samorządów, już w grudniu wystosowała do rządu apel o wsparcie. List z kolejnym apelem samorządowcy wysłali kilka dni temu po tym, gdy wicepremier Jarosław Gowin poinformował o uruchomieniu pomocy, którą objęte zostaną wyłącznie górskie gminy.

- Tarcza antykryzysowa, którą przygotował rząd, nam się podoba. Dziwimy się, że nie jest ona rozszerzona na gminy nadmorskie. Rządzie! Usłysz nasze wołania, bo przedsiębiorcy nad Bałtykiem też cierpią – wołał Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa.

Burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska wskazywała, że w ciągu ostatnich lat turystyka nad morzem bardzo się rozwinęła. Błędem jest sądzenie, że zimowa turystyka jest wyłącznie domeną gmin z południa Polski.

- Przejrzałam listę gmin z południa Polski, które mają otrzymać pomoc. Muszę państwu powiedzieć, że w niektórych z nich nie działa ani jedna restauracja, hotel czy wyciąg narciarski. W naszych nadmorskich gminach można mówić o dziesiątkach działających miejsc, które są związane z turystyką – mówiła Hanna Pruchniewska. - My możemy zwalniać naszych przedsiębiorców z opłat lokalnych, i chętnie to robimy, ale musimy dostać rekompensatę ubytków finansowych. Spadek dochodów naszych przedsiębiorców, to spadek dochodów miast. Za chwilę może się okazać, że zabraknie nam pieniędzy na funkcjonowanie szkoły albo odśnieżanie dróg – stwierdziła burmistrz Pucka.

Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej, również przypominał, że turystyka nad morzem nie jest już tylko związana z sezonem letnim. Ma ona charakter całoroczny. Jej osobną gałęzią jest turystyka biznesowa. Nad morze,jak mówił prezes, przyjeżdżają setki tysięcy osób na różnego rodzaju konferencje, które odbywają się również w miesiącach zimowych.

- Branża turystyczna umiera i desperacko prosi o pomoc. 87 proc branży deklaruje, że już utraciło płynność finansową albo że utraci w najbliższym czasie. W samym tylko Gdańsku turystyka to 10 proc. zatrudnienia. Zima nad morzem to nie tylko wypoczynek i uzdrowiska, to też turystyka biznesowa. To branża, którą stanowią hotelarze, restauratorzy, organizatorzy turystyki, przewodnicy turystyczni, piloci. Ta ostatnia grupa szczególnie w okresach jesienno-zimowych funkcjonuje mocno, bo wtedy turyści więcej zwiedzają. Przychody z tego tytuły to setki milionów złotych, których na dzień dzisiejszy nie ma. Grudzień to obłożenie w hotelach i obiektach noclegowych na poziomie niecałych 10 proc., w styczniu to zero procent. Branża stoi, branża płacze, branża potrzebuje pomocy – grzmiał Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Restauratorka Aleksandra Gosk przyznała, że jest żywym przykładem tego, o czym powiedzieli samorządowcy i prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

- Nasza sytuacja jest niemalże krytyczna. Do dnia 15 stycznia, kiedy to została uruchomiona mocno ograniczona tarcza antykryzysowa, żaden z sopockich przedsiębiorców nie otrzymał ani złotówki pomocy. Czy te środki do nas trafią? Nie wiemy. Zaproponowane przez rząd rozwiązania są niewystarczające. Na przykład restauratorzy muszą z góry zapłacić koncesję za alkohol. A więc musimy zapłacić za coś, z czego nie korzystamy. Oczekiwalibyśmy od rządu systemowego wsparcia, dialogu i długofalowej strategii, która przybliży horyzont wychodzenia z kryzysu. Dziękujemy samorządowcom, że chcą o nas walczyć – mówiła Aleksandra Gosk.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski również zaapelował do rządu o równe traktowanie gmin i przedsiębiorców z Pomorza. Stwierdził, że apel Koalicji Nadmorskiej poparło już ponad 100 firm. Dodał też, że przedstawiciele gmin od tygodni bezskutecznie proszą rządzących o spotkanie.

Samorządowcy podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek 19 stycznia 2021 na sopockim molo, zaapelowali do rządu o równe traktowanie wszystkich gmin w Polsce. Twierdzą, że ze wsparcia finansowego powinny móc skorzystać wszystkie samorządy, a nie tylko te położone w górach.

Samorządowcy z Pomorza coraz mocniej apelują o wsparcie: "Rz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Samorządowcy z Pomorza coraz mocniej apelują o wsparcie: "Rządzie! Usłysz nasze wołania", "Niech rząd zacznie traktować polskie gminy równo" - Dziennik Bałtycki