Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanepid ostrzega: od początku sezonu ponad 20 ognisk zatruć pokarmowych w regionie

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Od początku czerwca do Inspekcji Sanitarnej woj. zachodniopomorskiego zgłoszono aż 23 ogniska chorób przenoszonych drogą pokarmową. W koszalińskim oddziale sanepidu zarejestrowano trzy ogniska domowe w Koszalinie, ognisko w ośrodku wczasowym i w domu weselnym z powiatu koszalińskiego.

Ogółem — od początku czerwca — narażonych na zatrucie było 3337 osób. Chorowało 437, w tym 274 dzieci do 14 roku życia. Hospitalizowanych było 18 osób w tym 10 dzieci.

W ubiegłym roku w województwie zachodniopomorskim zarejestrowano 3 ogniska zatruć pokarmowych.
Sezon letni jest czasem, kiedy zatruć pokarmowych jest najwięcej. Najczęściej choroby przenoszone drogą pokarmową mają łagodny przebieg i objawy ustępują po kilku dniach. Niestety są również sytuacje, gdy przebieg zachorowania jest ciężki i wymaga pobytu w szpitalu. Zatrucia pokarmowe mogą dotyczyć jednej osoby jak i grupy osób. O ognisku zatrucia pokarmowego mówimy, gdy chorują minimum dwie osoby.

Z zarejestrowanych od początku sezonu zatruć 43% stanowią zatrucia wywołane pałeczkami salmonelli.

W lipcu zarejestrowano 15 ognisk:

  • 7 ognisk domowych – w 6 czynnikiem etiologicznym była salmonella, w jednym przypadku dochodzenie w toku
  • 5 w ośrodkach wypoczynkowych – w przypadku 2 potwierdzona została salmonella, w 1 norowirus, w 2 dochodzenie epidemiologiczne trwa
  • 2 ogniska na obozach wypoczynku letniego dzieci – dochodzenie w toku, w przypadku drugiego nie ustalono czynnika etiologicznego
  • ognisko w jednostkach oświatowych (żłobek i przedszkole) w Gryfinie – czynnik etiologiczny salmonella - narażonych było 195 osób, 47 osób chorowało, w tym 46 dzieci, 1 dziecko wymagało hospitalizacji.

W sierpniu zarejestrowano 3 ogniska:

  • ognisko w jednostce oświatowej (żłobek i przedszkole) w Szczecinie – czynnik etiologiczny salmonella – narażonych na zachorowanie było 60 osób, 11 osób chorowało, w tym 10 dzieci, 2 dzieci wymagało hospitalizacji.
  • Dom weselny – dochodzenie w trakcie
  • Ognisko domowe – dochodzenie w trakcie

Należy pamiętać, że salmonella jest chorobą zakaźną, dlatego wskazane jest zachowywanie bezwzględnego reżimu sanitarnego, a osoby chore do czasu ustąpienia objawów mogą być źródłem zakażenia dla innych, dlatego bardzo ważne jest zachowanie higieny w kontaktach bezpośrednich i pośrednich.

W przypadku pojawienia się objawów chorobowych wskazujących na zatrucie salmonellą należy udać się do lekarza.
Nośnikiem bakterii może być skażona żywność, bądź nosiciel – osoba, która wydala pałeczki salmonelli i przez brak higieny zakaża inne osoby.

- Mając na względzie zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem tych najmłodszych, od przyszłego tygodnia wzmożony zostanie nadzór nad jednostkami oświatowymi w całym województwie, a także wzmożony nadzór nad firmami zapewniającymi wyżywienie w placówkach sprawujących opiekę nad dziećmi – zapowiada Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowy WSSE w Szczecinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera