MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sanepid sprawdził szkoły w Zachodniopomorskiem. Uczniowie wciąż noszą przeładowane tornistry [ZDJĘCIA]

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Akcja ważenia plecaków w SP nr 54 im. Janusza Korczaka w Szczecinie
Akcja ważenia plecaków w SP nr 54 im. Janusza Korczaka w Szczecinie fot. SW
Zbyt ciężki tornister to problem wielu uczniów w szkołach podstawowych i nie tylko. Nieuwaga rodziców, zajęcia dodatkowe, chęć pochwalenia się prywatnymi rzeczami, a czasami po prostu lenistwo, są najczęstszym powodem przeładowanych plecaków.

- Zorganizowaliśmy badanie ciężkości plecaków w ramach kampanii „Moja Szkoła - Zdrowa Szkoła”, która porusza różne tematy, począwszy od wad postawy i ciężkości tornistrów, po dostosowanie mebli szkolnych, a także natężenia światła - tłumaczy Paweł Mayko z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

Badanie ciężkości plecaków są przeprowadzane w szkołach podstawowych na terenie całego województwa, a jedną z takich placówek, jest Szkoła Podstawowa nr 54 im. Janusza Korczaka w Szczecinie. Zanim dzieci przystąpiły do badania, odbyły się krótkie występy artystyczne.

Zobaczcie fotorelację z tego wydarzenia:

Jak ciężki jest plecak Twojego dziecka?

Tak wyglądała procedura ciężkości plecków uczniów.

- Ważymy najpierw dziecko, a następnie plecak i odnosimy wagę plecaka do wagi dziecka. Tornister swoją wagą nie powinien przekraczać 10% masy ciała dziecka - tłumaczy Paweł Mayko.

Ostatnie tego typu badania były przeprowadzone jeszcze przed pandemią w 2018 roku. Z tamtych pomiarów wynikło, że około 56% uczniów nosi tornistry przekraczające 10% masy ich ciała.

Co nosi w tornistrze twoje dziecko?

Jak się okazuje, przez cztery lata niewiele się zmieniło. Dzieci wciąż noszą na plecach zbyt ciężkie tornistry. Te znacznie przekraczające wagę były dokładniej sprawdzane przez pracowników sanepidu. Co najczęściej zabierają ze sobą uczniowie?

- W młodszych klasach są to przede wszystkim zabawki. Dzieci przynoszą ukochanego misia, samochód. W starszych klasach są to rzeczy, które kolekcjonują i chcą się pochwalić przed kolegami i koleżankami - tłumaczy Iwona Bogus, dyrektor SP 54.

Po badaniu dzieci otrzymywały karteczkę z dokładnymi wynikami pomiaru, a także wskazówkami dla rodziców. Każdy otrzymał naklejkę w nagrodę za dzielną postawę.

- Ważne jest, żeby te tornistry były nie tylko lekkie, ale też odpowiednio noszone - podkreśla Iwona Bogus.

Akcja sprawdzania szkolnych plecaków. Co na to rodzice?

Rodzice przyznają się, że nie wszyscy regularnie sprawdzają zawartość plecaków swoich dzieci. Kiedy jednak już zaglądają do środka, to znajduję rozmaite "skarby".

- Dobrze, że w szkołach jest badana ciężkość tornistrów. Przyznaję, że nie zawsze pamiętam, żeby sprawdzić, co mój syn spakował do szkoły. Często zdarza się, że nosi ze sobą nie tylko zabawki, ale też drugie śniadanie sprzed kilku dni - opowiada Anna.

Adam zapewnia, że skrupulatnie sprawdza plecak swojego syna i właśnie zabawki są najczęściej jego zbędną zawartością. Według Justyny nie zawsze na ciężkość tornistra wpływa nieuwaga rodziców, a zajęcia pozalekcyjne.

- Często po lekcjach mamy od razu basen lub trening. Dzieci muszą mieć ze sobą stroje na basen, dodatkowe jedzenie. Jeśli nie zmieniają klas, to plecaczki często zostają w sali podczas przerw, ale mimo to są bardzo ciężkie. Sprawdzamy dzieciom plecaki według planu wieczorem, podczas sprawdzania lekcji, bo często zapominają o wyciąganiu niepotrzebnych książek czy zeszytów - mówi.

Marta zwraca uwagę, że w każdej szkole powinny być szafki dla każdego ucznia, szczególnie od najmłodszych lat, ponieważ sam zestaw książek już znacznie wpływa na wagę plecaka. Brak szafek i przeładowane tornistry, to nie tylko problem szkół podstawowych.

- Mój syn, świeżo upieczony licealista, fakt, że kawał chłopa, gdybym się go nie pytał, po co mu taki wypchany i ciężki plecak, to przez cały tydzień nosiłby podręczniki i zeszyty do wszystkich przedmiotów - przyznaje pan Maciej, ojciec 15-latka, który we wrześniu poszedł do renomowanego szczecińskiego ogólniaka i nie ma tam swojej szafki, bo dla wszystkich uczniów ich nie wystarczyło - I czasami go na tym przyłapię, że niczego z plecaka nie wyjął, kiedy pomagam mu go założyć. W szkole podstawowej robił tak samo. Od momentu, kiedy pakowanie zostało tylko na jego głowie - dodaje.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera