Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Scanrad inwestuje w Karlinie. Rozpoczęła się budowa nowego zakładu produkcyjnego

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Scanrad jest właścicielem terenu o powierzchni 7 ha. W przyszłym roku firma planuje otworzyć w Karlinie zakład produkcyjny. To oznacza nowe miejsca pracy.
Scanrad jest właścicielem terenu o powierzchni 7 ha. W przyszłym roku firma planuje otworzyć w Karlinie zakład produkcyjny. To oznacza nowe miejsca pracy. Fot. Radek Koleśnik
To duża inwestycja, która pozwoli na znaczące zwiększenie możliwości produkcyjnych firmy, ale również stworzy nowe miejsca pracy w regionie. W pierwszym etapie Scanrad zaoferuje 80 etatów, a docelowo ma ich być niemal 400.

Zobacz także: Statek "Julek" na jeziorze Jamno

- Pierwszy etap prac przewiduje budowę zakładu na działce o powierzchni hektara. Będzie to hala i pomieszczenia biurowe. Docelowo na działce o powierzchni siedmiu hektarów Scanrad chce stworzyć trzy takie obiekty – zapowiada Waldemar Miśko, burmistrz Karlina.

Inwestor otrzymał od Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej decyzję o wsparciu w ramach programu Polska Strefa Inwestycji. – Inwestycja prowadzona jest w szybkim tempie. Niewykluczone, że już w przyszłym roku rozpocznie się budowa kolejnych obiektów. Produkowane w nich będą komponenty do systemów chłodzących i wentylacyjnych do samochodów elektrycznych. Ten rynek na świecie rozwija się bardzo dynamicznie – wskazuje burmistrz Miśko.

Co bardzo ważne nowy zakład reprezentować będzie przemysł 4.0, czyli tzw. inteligentny przemysł. To termin określający zmiany społeczne, przemysłowe i technologiczne wywołane cyfrową transformacją przemysłu. - Rozpoczęcie produkcji planowane jest w przyszłym roku. – zapowiada Waldemar Miśko.

Co ciekawe, firma Scanrad, której właścicielem jest chiński Yinlun, zarezerwowała już kolejne tereny w Strefie Ekonomicznej – pięć hektarów. - Dla nas ogromne znaczenie ma fakt, że przemysł 4.0 oznacza nie tylko „czystą” produkcję, ale też wpisuje się w politykę edukacyjną naszej gminy. Na potrzeby tej branży w Zespole Szkół w Karlinie kształcimy między innymi mechatroników i programistów. Ścisła współpraca z Politechniką Koszalińską daje młodym ludziom szansę na edukację na kierunkach, które są przez pracodawców szczególnie pożądane – tłumaczy Waldemar Miśko.

Karliński samorząd wspiera inwestorów nie tylko prowadząc ukierunkowaną na ich potrzeby edukację, ale też budując mieszkania. Po chwilowym przestoju na osiedlu Biedronka powstać mają aż dwa nowe bloki. – Mamy już przygotowaną koncepcję, na przełomie lipca i sierpnia powinniśmy dostać pozwolenie na budowę. Na sfinansowanie budowy pierwszego bloku złożyliśmy wniosek o kredyt do Banku Gospodarstwa Krajowego. Jednym z warunków jest uzyskanie pozytywnego wyniku TBS-u za ostatnie trzy lata. Choć ostatni rok zakończyliśmy na plusie, w dwóch poprzednich wynik finansowy nie był najlepszy. Będziemy kontynuować rozmowy z prezesem BGK, by to gmina była gwarantem spłaty rat – tłumaczy burmistrz Karlina.

W drugim budynku będą mieszkania komunalne. Na ten projekt samorząd może pozyskać aż 80 proc. dofinansowania rządowego. – To bardzo pozytywna zmiana przepisów, która z pewnością zachęci gminy do prowadzenia inwestycji – podkreśla Waldemar Miśko. Co ciekawe, właściciel karlińskiej firmy Homanit, Fritz Homann, zadeklarował wsparcie inicjatywy kwotą 450 tys. zł.
Budynki będą pięciopiętrowe, w każdym będzie winda. Jeśli samorząd dostanie dofinansowanie, budowa zacznie się w tym roku. – Myślę, że już jesienią Scnarad zacznie prowadzić rekrutację. Chcemy, by w niej pojawiła się informacja, że w Karlinie na chętnych czeka praca, ale też mieszkanie – akcentuje Waldemar Miśko, burmistrz Karlina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo