Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ściany oszczędzają

Mariusz Rodziewicz [email protected]
Odpowiednie ocieplenie ściany pozwala nam zmniejszyć wydatki na ogrzewanie.
Odpowiednie ocieplenie ściany pozwala nam zmniejszyć wydatki na ogrzewanie.
Budowanie domów, które są dobrze ocieplone to już nie tylko konieczność oszczędzania na ogrzewaniu. To już moda.

Unijna dyrektywa

Unijna dyrektywa

Certyfikacja energetyczna budynków stanie się faktem już w przyszłym roku, wtedy to w życie wejdzie unijna dyrektywa EPD 2002/91/WE dotycząca jakości energetycznej budynków.
Głównym celem dyrektywy oprócz promocji budownictwa energooszczędnego jest także ograniczenie zużycia energii i zachęcenie do niekonwencjonalnych źródeł jej pozyskania. Konieczne zmiany w prawie, ale także w świadomości społeczeństw europejskich są niezwykle istotne przede wszystkim w kontekście postępującego ocieplenia klimatu i nieustannego wzrostu cen energii.
Unijne regulacje wprowadzają nowe standardy w budownictwie. Bez certyfikatu energooszczędności budynek nie będzie mógł zostać oddany do użytku, nie będzie tez można go sprzedać, a nawet wynająć.

Rozmawiając o ekologii nie można nie wspomnieć o tak ważnej sprawie, jak oszczędności energii. Bo im mniej energii zużywamy, to nie tylko chronimy się przed dużymi wydatkami, ale również dbamy o środowisko.

Trzy elementy
Jak mówią fachowcy, energooszczędne budownictwo sprowadza się do trzech elementów: oszczędzania, odzysku i poboru energii z otoczenia. Co zrobić, żeby nasz dom spełniał te elementy? Na początek należy dokonać oceny energetycznej budynku i jego poszczególnych jego elementów. W krajach Europy Zachodniej od dawna certyfikowane są okna, systemy wentylacji, pompy ciepła, a nawet złożone elementy ścian.

W pierwszym momencie na hasło "ocena energetyczna ściany" pojawiają się wątpliwości, czy jest możliwe aby dobrze zdiagnozować ten element budynku. Taka ocena nie jest przecież prosta. Przede wszystkim niezbędne są kryteria ekspertyzy badanego elementu budynku.

Opracowana dla firmy Baumit została przeprowadzona klasyfikacja energetyczna ścian w budownictwie mieszkaniowym. Jest to ośmiostopniowa skalę (od A+ do G) w ramach której każdy budynek można przyporządkować do określonej klasy energetycznej. Stopień A+ obejmuje przegrody budowlane o izolacyjności zalecanej przy niezwykle energooszczędnym budownictwie pasywnym, a najniższa G odpowiada niezadowalającej izolacji.

Energia w liczbach

Rocznie domy w Polsce zużywają 120-160 kWh/m kw energii. W krajach starej Unii o podobnym klimacie, na jednostkę powierzchni mieszkaniowej zużywa się jej dwa razy mniej. Z przeprowadzonej dla firmy Baumit optymalizacji grubości ocieplenia (stu metrowego domu jednorodzinnego) w oparciu o wskaźnik SPBT Simple Pay Back Time (z ang. prosty okres zwrotu inwestycji) wynika, że przy grubości ocieplenia 16 cm zmniejszy się zużycie energii w budynku aż o 43 procent. Będzie je można zakwalifikować do klasy energetycznej C (podwyższona izolacyjność termiczna).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty