Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejm zaczyna prace TRANSMISJA NA ŻYWO 12.11 Pierwsze posiedzenie IX kadencji. Na Wiejskiej nowe otwarcie, walka o Senat wciąż trwa

Dorota Kowalska
Transmisja na żywo. We wtorek 12 listopada, dokładnie o godz. 12, rozpocznie się pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji i Senatu X kadencji. Trzeba jednak przyznać, że dawno sytuacja nie była tak dynamiczna, a parlamentarzyści tak długo nie trzymali nas, czyli wyborców, w politycznym szachu. Bo jeśli kwestia większości w Sejmie wydaje się jasna, to w Senacie już nie.

Jesienne wybory parlamentarne wygrała Zjednoczona Prawica, której udało się zdobyć 235 mandatów w Sejmie gwarantujących partii rządzącej parlamentarną większość. Platforma ma 134 mandaty, Sojusz Lewicy Demokratycznej razem z Wiosną Roberta Biedronia i Partią Razem - 49, Polskie Stronnictwo Ludowe - 30, Konfederacja - 11, Mniejszość niemiecka - 1. Co ciekawe, zmieniał się układ sił w samej Zjednoczonej Prawicy, bo zarówno Solidarna Polska, jak i Porozumienie Jarosława Gowina wprowadziły do Sejmu niemal dwa razy więcej posłów niż cztery lata temu - odpowiednio siedemnastu i osiemnastu.

„W tej chwili mamy taką sytuację, że w obozie Zjednoczonej Prawicy dwa środowiska, dwóch naszych koalicjantów, jest wyraźnie wzmocnionych”- przyznał Jan Maria Jackowski, senator PiS kończącej się, a także kolejnej kadencji. Zauważył, że każdy z nich mógłby teoretycznie założyć odrębny klub parlamentarny, bo wprowadził do Sejmu ponad 15 posłów. „Stąd przypuszczam, że w tej chwili będzie potrzeba więcej dialogu i więcej uzgodnień, więcej negocjacji w różnych sprawach związanych z wzięciem odpowiedzialności za państwo” - podkreślił Jackowski.

Nowi posłowie 2019: Lista wszystkich posłów. Nazwiska. Kto d...

Więcej niż pewne jest, że marszałkiem Sejmu pozostanie Elżbieta Witek, która kilka miesięcy temu zastąpiła na tym stanowisku Marka Kuchcińskiego, po słynnej już aferze z jego rodzinnymi lotami rządowymi maszynami. Wiadomo też, że PO na stanowisko wicemarszałka Sejmu rekomendowała Małgorzatę Kidawę-Błońską.

Pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji tradycyjnie rozpocznie marszałek senior.

Sejm NA ŻYWO Transmisja z 1. posiedzenia IX kadencji

„Wygłosi krótkie wystąpienie skierowane do zebranych posłów. Następnie odbędzie się orędzie prezydenta RP, po którym rozpocznie się normalny tok prac parlamentarnych przewidzianych dla pierwszego posiedzenia, czyli ślubowania poselskie oraz wybór marszałka i wicemarszałków Sejmu” - mówi portalowi PolskieRadio24.pl dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

Teka ministra sportu czeka na senatora opozycji, który zdecyduje się przejść na stronę Prawa i Sprawiedliwości

Nominacja Antoniego Macierewicza na marszałka seniora wywołała sprzeciw części opozycji. Posłowie Platformy Obywatelskiej, ale i Włodzimierz Czarzasty, lider Sojuszu, zaapelowali do prezydenta o zmianę decyzji. Zarzucili Macierewiczowi „destrukcyjną” politykę kadrową w MON i zbijanie „kapitału politycznego na kłamstwie smoleńskim”. Decyzji prezydenta broniła jednak wspomniana już wyżej Elżbieta Witek.

„Akurat pana posła, marszałka seniora Antoniego Macierewicza znam od lat. W moim przekonaniu powierzenie tej funkcji Antoniemu Macierewiczowi z jego przeszłością, jest jak najbardziej uzasadnione” - zaznaczyła Witek.

Ale nawet jeśli Antoni Macierewicz w roli marszałka seniora może budzić kontrowersje, to na pierwszym posiedzeniu Sejmu nie powinno dojść do jakiegoś „trzęsienia ziemi”, co innego w izbie wyższej, której pierwsze posiedzenie rozpocznie się o godz. 16. Obrady poprowadzi marszałek senior, na którego decyzją prezydenta została wyznaczona Barbara Borys--Damięcka. W porządku obrad, podobnie jak w Sejmie, znalazły się: wybór marszałka Senatu, wybór wicemarszałków izby oraz wybór sekretarzy Senatu.

I tu wciąż piłka jest w grze. Prawo i Sprawiedliwość ma bowiem w Senacie 48 senatorów, tyle samo co partie opozycyjne (Koalicja Obywatelska, PSL i Lewica), jest jeszcze trzech senatorów niezależnych kojarzonych z opozycją, jest Lidia Staroń, przeciwko której PiS nie wystawiło w wyborach do Senatu kontrkandydata, ale która zadeklarowała, że będzie niezależna. Tym samym partia rządząca straciła w izbie wyższej większość.

Kogo nie będzie w nowym Sejmie? Wyniki wyborów 2019. Z Wiejs...

Aby to zmienić, PiS sięgnęło po broń najprostszą - próbowało i wciąż próbuje przeciągnąć na swoją stronę senatorów opozycji lub tych niezależnych. I tak, senator elekt Tomasz Grodzki był sondowany, czy nie chciałby zmienić barw partyjnych w zamian za tekę ministra zdrowia. O owym „sondowaniu opowiadał także w TVN senator Jan Filip Libicki: „Zadzwonił do mnie mój znajomy, nie polityk, ale wysoki funkcjonariusz Prawa i Sprawiedliwości, powiedzmy dłużej - kierujący dużym podmiotem (…) - i powiedział do mnie tak: „słuchaj, dzwonił do mnie senator X - i tu padło nazwisko znanego senatora Prawa i Sprawiedliwość - (…) i mówi, że chętnie by się z tobą umówił na kawę”. Ja mówię, że generalnie się z ludźmi chętnie na kawę umawiam. Chciałem tylko podpytać, jaki będzie przedmiot rozmowy. On na to mówi: „no wiesz, mógłbyś wysoko zawistować”. Mówię na to, że jeżeli to wistowanie oznacza, że miałbym opuścić tę większość, która się po wyborach w Senacie ukształtowała, to nie jestem zainteresowany. No i na tym ta rozmowa się skończyła” - relacjonował.

Ostatnio znaczący wpis w mediach społecznościowych umieścił senator Robert Dowhan z Platformy Obywatelskiej.

„Nie wybieram się do żadnego ministerstwa, przynajmniej nie w tej kadencji” - napisał. Dowhan był przymierzany przez PiS do objęcia resortu sportu, który jako jedyny wciąż nie ma swojego szefa. Od dnia, kiedy premier Mateusz Mora-wiecki ogłosił skład nowego rządu, bez tej jednej nominacji, sugerowano, że to stanowisko dla senatora, który zdecydowałby się przejść na stronę Prawa i Sprawiedliwości.

Przyznał to niejako prof. Waldemar Paruch, szef Centrum Analiz Strategicznych KPRM, który pytany w Radiu RMF FM przez Krzysztofa Ziemca, czy wakat na stanowisko ministra sportu to „forma kuszenia kogoś z opozycji”, odpowiedział, że „nie jest to wykluczone”.

Zdaniem prof. Parucha „dla dobra rządzenia i Rzeczypospolitej potrzebny jest czytelny układ, kto za to rządzenie odpowiada”. „Jest wielkie niebezpieczeństwo, że opozycja będzie się starała z Senatu, przede wszystkim z kancelarii Senatu, uczynić instrument, który będzie utrudniał rządzenie” - stwierdził. W Prawie i Sprawiedliwości szczerość profesora wywołała wściekłość, ale też prof. Paruch potwierdził jedynie to, czego wszyscy się domyślali. Kuszenie senatorów opozycji trwa i będzie trwało. Stanisław Karczewski, marszałek Senatu IX kadencji, przyznał w rozmowie z radiową Jedynką, że obecnie senacka większość nie jest stabilna. „Więc tu wszystko jest możliwe. Jak będzie w przyszłości, też nie wiem. Jeśli nie uda się zebrać większości Prawu i Sprawiedliwości na jutro (wtorek - przyp. red.), na pewno będziemy zabiegali o to, żeby tę większość uzyskać w trakcie kadencji” - mówił.

Stanisław Karczewski nie wykluczył, że we wtorek nie dojdzie do wyboru marszałka Senatu.

Senatorowie 2019. Lista wszystkich nowych senatorów - nazwis...

„Wszystko jest możliwe, sytuacja patowa, remisowa może również się zdarzyć” - dodał. Z jego wypowiedzi jasno wynika, że PiS Senatu „nie odpuści”.

Jednak, póki co, układ sił jest tu niezmienny - posłowie opozycji mają większość.

Opozycja, po kilku tygodniach rozmów, finalnie ustaliła też, że wspólnym kandydatem na szefa wyższej izby parlamentu zostanie Tomasz Grodzki, ten sam, którego PiS kusiło teką ministra sportu.

„Nie przyzwyczajajmy się do ostatnich czterech lat, bo proces legislacyjny był momentami iluzoryczny, a Sejm i Senat zamieniały się w maszynki do bezrefleksyjnego głosowania. Tego nie będzie. Uważam, że w Senacie jest olbrzymi potencjał intelektualny i chcę inspirować panie i panów senatorów do tego, abyśmy pokazali, że politykę w Polsce można uprawiać normalnie, przyzwoicie, w oparciu o merytoryczną debatę i mając z tyłu głowy jako główny wyznacznik dobro Polek i Polaków” - mówił senator Grodzki.

Wicemarszałkami Senatu mają zostać Bogdan Borusewicz z Platformy Obywatelskiej, Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy, Polskie Stronnictwo Ludowe wskaże swojego kandydata na wicemarszałka Senatu po wtorkowym posiedzeniu klubu. PiS widzi w roli marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, chce też dwóch wicemarszałków w prezydium izby wyższej.

Cóż, wydaje się, że obrady Senatu X kadencji będą budziły tyle samo emocji, co obrady Sejmu.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Sejm zaczyna prace TRANSMISJA NA ŻYWO 12.11 Pierwsze posiedzenie IX kadencji. Na Wiejskiej nowe otwarcie, walka o Senat wciąż trwa - Portal i.pl