Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Senior w Szczecinku z kart. Ma być taniej

(r)
Karty "Szczecinek – Aktywni 60 plus” z charakterystycznym logo będzie mógł wyrobić każdy mieszkaniec miasta, który ukończył 60 lat.
Karty "Szczecinek – Aktywni 60 plus” z charakterystycznym logo będzie mógł wyrobić każdy mieszkaniec miasta, który ukończył 60 lat. Rajmund Wełnic
Szczecineccy seniorzy już wkrótce będą mogli skorzystać z licznych bonusów i upustów w sklepach, punktach usługowych, w lokalach gastronomicznych, u lekarzy, czy w instytucjach sportu i kultury. Wszystko za sprawą karty "Szczecinek - Aktywni 60 plus". .

Wzorem innych miast Szczecinek wdraża program dla osób po 60 roku życia, który ma wyciągnąć seniorów z domów, a jednocześnie pozwolić im sporo zaoszczędzić. - Szczegóły podpatrzyliśmy w Tychach, gdzie karta rabatowa dla seniorów okazała się wielkim sukcesem, a przecież chodzi o to, aby korzystać ze sprawdzonych wzorców - mówi burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas. - Chcemy zachęcić osoby starsze do większej aktywności, a także konsumpcji. Do zobaczenia film w kinie, pójścia do fryzjera.

Założenia są bardzo proste - każdy mieszkaniec Szczecinka po sześćdziesiątce będzie mógł bezpłatnie wyrobić sobie kartę "Szczecinek - Aktywni 60 plus". To kawałek plastiku do złudzenia przypominający zwykłą kartę bankomatową. Z nazwiskiem właściciela i numerem. Od strony technicznej i organizacyjnej za przedsięwzięcie odpowiada Samorządowa Agencja Promocji i Kultury.

W ostatnich tygodniach pracownicy SAPiK-u zbierają wnioski różnych firm, sklepów, usługodawców i itp. chcących przystąpić do projektu. Przedsiębiorcy oferują posiadaczom karty "Aktywni" różne rabaty, w zamian liczą na pozyskanie klientów, większe obroty i zyski.

- Na dziś mamy około 70 deklaracji uczestnictwa, sporo zapytań i myślimy, że z tygodnia na tydzień będzie przybywało partnerów - szef SAPiK-u Kamil Klimek mówi, że na liście uczestników jest już między innymi duża sieć handlowa, mniejsze i większe sklepy różnych branż, punkty usługowe, lokale gastronomiczne, apteki, lekarze, kino, basen itp..

- Liczymy, że z każdym tygodniem będzie przybywało kolejnych partnerów, że pojawi się efekt "kuli śnieżnej", gdy kolejni uczestnicy będą przyciągać następnych. Dokładną listę poznamy z chwilą startu programu, czyli na przełomie roku. Karta wejdzie do obiegu z początkiem roku 2013.

Jaki będzie odzew po drugiej stronie, czyli wśród seniorów? Wszystko wskazuje, że spory, bo już dziś SAPiK odwiedza wiele osób dopytujących się o szczegóły. Nic dziwnego, różne programy lojalnościowe, bonifikaty, programy upustowe wprowadzanych przez wiele firm cieszą się uznaniem nie tylko osób starszych. - Zobaczmy, jakie będą te rabaty, ale na pewno kartę sobie wyrobię - mówi pan Andrzej, emeryt ze Szczecinka. - Wiadomo, że nasze emerytury są niewysokie i każda zaoszczędzona złotówka się przyda.

Kamil Klimek zdradza, że właściciele sklepów i inni przedsiębiorcy oferują rabaty od kilku do nawet 25 procent. - W Szczecinku jest ponad 8 tysięcy osób w wieku powyżej 60 lat - dyrektor SAPiK-u dodaje, że taka grupa potencjalnych klientów skusi każdego biznesmena.

Jak program będzie wyglądał od strony technicznej? - Od 20 grudnia w wydziale spraw obywatelskich w szczecineckim ratuszu stanie urządzenie do drukowania kart - Kamili Klimek wyjaśnia, że wystarczy zgłosić się do urzędu, wypełnić krótki druk i od ręki otrzymamy kartę. Jej wyrobienie jest darmowe. Nie potrzeba żadnego zdjęcia. Na karcie znajdzie się nazwisko właściciela i numer.

- Karta będzie ważna z dowodem tożsamości na okaziciela, ale oczywiście każdy przedsiębiorca będzie do tego wymogu podchodził według własnego uznania - dodaje szef SAPiK-u. W grudniu rozpocznie się również akcja informacyjna na dużą skalę. Do mieszkańców Szczecinka trafią ulotki, o szczegółach projektu będzie można także przeczytać na stronie internetowej.

Jak zorientujemy się, że dany sklep uczestniczy w projekcie "Szczecinek - Aktywni 60 plus"? Na witrynie i innych widoczny miejscach pojawią się naklejki informacyjne, że tutaj honoruje się karty. Karta dla seniorów pojawi się mniej więcej w tym samym czasie, co bilety autobusowe dla osób po 70 roku życia.

Do tej pory korzystały one z bezpłatnych przejazdów, od wkrótce - o ile uchwałę przyjmą szczecineccy radni - będą płaciły zapewne 80 groszy za bilet jednorazowy (normalny ma kosztować 3 zł). - Myślę, że posiadanie karty "Aktywni 60 plus" pozwoli seniorom zaoszczędzić więcej niż będą musieli wydać na bilety autobusowe - burmistrz Jerzy Hardie-Douglas nie ukrywa, że te dwie rzeczy są ze sobą powiązane

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty