Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy na celowniku hakerów. Jak mogą zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Niemal połowa emerytów (49 proc.) przyznaje, że poruszać się w sieci w większości nauczyli się sami.
Niemal połowa emerytów (49 proc.) przyznaje, że poruszać się w sieci w większości nauczyli się sami. pixabay
W mediach społecznościowych i sieci trwa obecnie zmasowany atak dezinformacyjny. Niemal połowa emerytów przyznaje, że poruszać się w sieci w większości nauczyli się sami. Eksperci twierdzą, że w obecnej sytuacji seniorzy powinni zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo w sieci, zwłaszcza, że zagrożenie cyberatakami rośnie.

Co seniorzy robią w Internecie?

Z badania opinii Funduszu Hipotecznego DOM wynika, że większość z nich (34 proc.) sprawdza najświeższe wiadomości, poradniki oraz "śledzi ploteczki" zamieszczane w sieci. Blisko 20 proc. za pośrednictwem sieci robi przelewy i załatwia inne formalności.

Natomiast 14 proc. słucha muzyki albo ogląda telewizję internetową, 12 proc. korzysta z poczty elektronicznej, a 11 proc. robi zakupy przez Internet. Pozostali seniorzy grają w sieci, korzystają z mediów społecznościowych lub pracują.

Wiedza na temat bezpieczeństwa w sieci

Niemal połowa emerytów (49 proc.) przyznaje, że poruszać się w sieci w większości nauczyli się sami. 14 proc. było na kursie komputerowym. Pozostali nauczyli się od znajomych (14 proc.), w pracy (10 proc.), albo od kogoś z rodziny (5 proc.).

– Pandemia wymusiła na niektórych osobach starszych, by zainteresowały się cyberświatem i zaczęły działać w cyberprzestrzeni. Niektórych spraw nie dało się załatwić tradycyjną drogą, trzeba było skorzystać z Internetu – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM, cytowany w komunikacie.

Bezpieczny senior w Internecie

W obecnej sytuacji warto zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo w sieci, zwłaszcza, że zagrożenie cyberatakami rośnie. Sprawdzając nowinki ze świata, warto zwracać szczególną uwagę na to, czy są prawdziwe i przez kogo są udostępniane. Dlatego warto śledzić te kanały, profile, które podają rzetelne informacje, np. znane media czy agencje prasowe. Takie podejście pozwoli uniknąć szerzenia nieprawdziwych informacji i spowoduje, że seniorzy nie będą wprowadzani w błąd.

Dane osobowe są na wagę złota

Często zastanawiamy się skąd dany akwizytor, osoba, która nagle dzwoni do nas z zapytaniem, czy ofertą ma nasze dane osobowe: imię, nazwisko, numer telefonu, adres zamieszkania. Okazuje się, że sami udostępniamy te dane nieświadomie. Bardzo często w formularzach czy też zgłoszeniach, które wysyłamy, zaznaczamy punkt, w którym wyrażamy zgodę na udostępnienie swoich danych do celów marketingowych, przesyłania ofert handlowych itd.

Odpowiedni program antywirusowy

Każda osoba, która chce korzystać z Internetu, powinna pamiętać o tym, by zabezpieczyć komputer odpowiednim programem antywirusowym.

Warto pamiętać, by skrzynka mailowa miała silne hasło. Ponadto należy pamiętać, aby po korzystaniu ze skrzynki bezwzględnie się wylogować, a dopiero później zamknąć daną witrynę.

Ostrożnie z bankowością elektroniczną

Przede wszystkim należy pamiętać aby stronę banku wpisywać samodzielnie, a następnie sprawdzić certyfikat zabezpieczeń. Każda sytuacja, która wzmaga w nas czujność, powinna być sygnałem do wylogowania się.

Warto pamiętać, że bank nigdy nie prosi swoich klientów o kilkukrotne podanie hasła, pinu lub kodu do weryfikacji przelewu. Pracownicy banku nie dzwonią też do klientów, by „zrobić z nimi przelew na słuchawce” i nie żądają podawania powyższych danych przez telefon. Gdy skończymy korzystać z bankowości elektronicznej, należy pamiętać o wylogowaniu się.

Niezawodny sprzęt w najlepszych cenach

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Seniorzy na celowniku hakerów. Jak mogą zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci? - Strefa Biznesu