Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacja archeologiczna w Międzywodziu. Spacerowicz przypadkiem znalazł toporek z okresu mezolitu [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Znalezisko wstępnie datuje się na okres 9-7 tys. lat temu. Pan Michał odnalazł narzędzie w czasie spaceru przy nabrzeżu jachtowym w Międzywodziu.

Do odkrycia doszło 24 listopada. Artefakt został najpewniej zabrany przez pogłębiarkę z Dziwny, na wysokości stacji paliw w Dziwnowie, a refulat został wyrzucony na stare rowy melioracyjne w Międzywodziu.

- Po odwiezieniu syna do przedszkola przechadzałem się po okolicy. Liczyłem na bursztyn, wtedy natrafiłem na ciekawy eksponat. Jest to toporek z czasów neolitu. Przykuła moją uwagę ta dziura, myślałem nawet, że to resztki szczotki, ale ta nasada. Wiedziałem, że to poroże. Poszukałem w internecie i okazało się, że to może być wartościowy przedmiot. Postanowiłem to przekazać do muzeum. Zostanie po mnie jakaś pamiątka - opowiada Michał Mączka, znalazca.

Toporek został wykonany z podstawy pnia poroża. Znalazca przekazał artefakt do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

- Znalezisko jest wstępnie datowane na okres późnego mezolitu i początek neolitu, czyli na okres sprzed 9-7 tys. lat - wyjaśnia Grzegorz Kurka, dyrektor MHZK. - W imieniu Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej chciałbym podziękować panu Michałowi za przekazanie tego cennego zabytku. O odkryciu poinformowany zostanie Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie.

Co działo się w tym czasie na ziemiach polskich?

Na ziemiach polskich znaleziska z okresu mezolitu są nieliczne. Jak podaje portal archeologia.com.pl, ludność prowadziła wówczas koczowniczy tryb życia i gospodarkę zbieracko-łowiecką; zamieszkiwała obozowiska otwarte i schroniska skalne. Rozwinięta sieć rzeczna sprzyjała rozwojowi rybołówstwa. Świadczą o tym znajdowane czółna i kościane harpuny. W warunkach środowiska leśnego rozwinęła się obróbka surowców organicznych. Plecione kosze służyły do przechowywania żywności i jako pułapki na ryby. Pod koniec tego okresu, pod wpływem kontaktów ze społecznościami rolniczymi, pojawiły się pierwsze próby udomawiania zwierząt (świnia i owca).

Toporek na pewno przejdzie zabiegi konserwacyjne. Konserwacja zabytków wykonanych z surowca organicznego, przebywających w środowisku wodnym, wymaga szybkich, ale też długotrwałych działań. Oczyszczanie, odwadnianie w alkoholu oraz stabilizacja zabytku w roztworze winacetu.

Pozostałości pierwszego miejskiego ratusza w Myśliborzu z zachowanymi fragmentami ceglanych schodów

Wykopaliska na rynku w Myśliborzu. Archeolodzy znaleźli fund...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sensacja archeologiczna w Międzywodziu. Spacerowicz przypadkiem znalazł toporek z okresu mezolitu [ZDJĘCIA] - Głos Szczeciński