Sensation Kotwica Kołobrzeg przegrała w Wałbrzychu. W finale play-off zagra Górnik

archiwum/Jacek Wójcik
Senastion Kotwica Kołobrzeg uległa w decydującym meczu półfinałowej serii play-off w Suzuki I lidze koszykarzy. Czeka ją rywalizacja o 3. miejsce.

Po czterech meczach półfinałowej serii play-off było 2:2 i środowy mecz decydował o tym, kto zmierzy się w finale z Rawlplug Sokołem Łańcut. Podobnie jak cztery wcześniejsze mecze, tak i decydujący był bardzo wyrównany i dostarczył niesamowitych emocji. Zdaniem wielu obserwatorów batalii Kotwicy z Górnikiem była to jedna z najlepszych serii play-off w historii I ligi.

Spotkanie lepiej rozpoczął Górnik, od prowadzenia 18:8. Kotwica odpowiedziała swoją najmocniejszą bronią - rzutami za 3 pkt. W otwierającej kwarcie trafiła 5 z 6 prób i zakończyła ją z przewagą 3 pkt. W drugiej goście kontynuowali dobrą grę. Dwie trójki Remona Nelsona i punkty Mateusza Itricha dały 11-punktowe prowadzenie w 17. min. Górnik złapał jednak drugi oddech i po serii rzutów wolnych oraz trójce Damiana Durskiego w 20. min złapał kontakt (39:41).

Kluczową dla losów meczu okazała się III kwarta, a dokładniej jej końcówka. Do 28. min wynik był bowiem otwarty. Po kolejnym trafieniu zza łuku Mikołaja Kurpisza (rekordowe w sezonie 26 punktów, 5/8 za 3) i jedynym Damiana Pielocha (1/7) było 61:60 dla gości. Później oglądano popis Jana Malesy. Rzucający Górnika, który do przerwy nie trafił do kosza, po zmianie stron niemal się nie mylił. Zdobył 9 z ostatnich 11 pkt zespołu w III kwarcie, na prowadzenie 71:63.

Po kolejnych punktach Malesy na początku finałowej kwarty, było już 75:63 dla gospodarzy. Kotwica nie poddawała się do końca. Duet Nelson - Kurpisz (zdobyli 53 z 92 pkt zespołu) utrzymywał ją na dystansie 2-5 pkt do rywali. Końcówka należała jednak do Malesy. W ostatnich 2. minutach trafił 7 z 8 wolnych, pieczętując wygraną i awans Górnika.

W całym meczu wałbrzyszanie wymusili aż 22 faule i trafili 27 z 34 rzutów za 1 punkt. Kotwica wykonywała aż o 15 wolnych mniej, trafiając 14 razy. Goście starali się to rekompensować to skutecznością z dystansu (14/36, Górnik 8/28), ale to nie wystarczyło. Widoczny był brak kontuzjowanego środkowego Szymona Długosza.

Najlepszy w tym meczu strzelec Kotwicy, Nelson (27 pkt), trafił 10 z 19 rzutów z gry. Kurpisz, który zdobył o punkt mniej, wykorzystał 7 z 13 rzutów. Swojego dnia nie miał najlepszy strzelec ligi za 3 pkt, Pieloch, który trafił tylko 3 z 10 oddanych rzutów w tym 1 na 7 za 3 pkt.

W zespole Wałbrzycha aż 6 graczy zanotowało dwucyfrową zdobycz punktową. Ich najskuteczniejszy zawodnik w serii meczów z Kotwicą, Marcin Dymała zdobył 19 pkt (6/15) z gry. J. Malesa zakończył mecz z tzw. double-double (18 pkt i 10 zbiórek). Z kolei Kamil Zywert do 10 pkt i 10 asyst dołożył 9 zbiórek. Tylko jednej zabrakło mu do tzw. triple-double. Przypomnijmy, że w meczu numer 2 serii rozgrywający z Wałbrzycha miał 18 pkt, 12 zbiórek i 9 asyst.

Koszykarzy Kotwicy czeka rywalizacja o 3. miejsce z Weegree AZS Politechniką Opolską. Będzie ona miała formę dwumeczu. Kołobrzeżanie pierwsze spotkanie rozegrają już w sobotę o godz. 18.00 w Opolu. Stąd też po meczu z Górnikiem zostali na południu kraju. Rewanż w Kołobrzegu zaplanowano 18 bm. (środa).

Górnik Trans.eu Wałbrzych - Sensation Kotwica Kołobrzeg 95:92 (20:23, 19:20, 32:20, 24:29) Górnik: Dymała 19 (3x3, 7 zb., 4 as., 3 prze., 4 str.), Jakóbczyk 14 (2x3), Pabian 11 (1x3, 7 zb.), Zywert 10 (10 as., 9 zb.), Cechniak 6 (4 zb., 4 as.) - Malesa 18 (1x3, 10 zb.), Niedźwiedzki 12 (4 zb.), Durski 5 (1x3, 3 zb.), Kruszczyński 0, Ratajczak 0.
Kotwica: Nelson 27 (4x3, 5 zb., 6 str.), Kurpisz 26 (5x3, 4 zb., 3 str.), Śmigielski 9 (10 as., 4 zb.), Pieloch 7 (1x3, 3 zb.), Itrich 5 (7 zb.) - Kowalenko 8 (2x3), Kutta 7 (1x3), Jakubiak 3 (1x3), Wieczorek 0.