Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sesja budżetowa w Koszalinie. Stanowisko Rady Kultury

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Jak będzie wyglądał obszar kultury w Koszalinie, przekonamy się niebawem. Sesja budżetowa może przynieść odpowiedzi na część pytań.
Jak będzie wyglądał obszar kultury w Koszalinie, przekonamy się niebawem. Sesja budżetowa może przynieść odpowiedzi na część pytań. archiwum polskapress
Dzisiejsza (2 grudnia) sesja Rady Miejskiej w Koszalinie budzi ogromne emocje. Wszak gra toczy się m.in. o pieniądze. I wiele środowisk (m.in. kulturalne, sportowe) obawia się, że nie otrzyma w 2021 roku dostatecznego wsparcia od koszalińskiego samorządu.

Wychodząc naprzeciw narastającym niepokojom, przedstawiciele Rady Kultury wypracowali swoje stanowisko, które opublikowali w obszernym liście do Piotra Jedlińskiego, prezydenta Koszalina.

Zobacz także Otwarcie wyremontowanego basenu przy ulicy Głowackiego w Koszalinie

"[...]Szczególnie dziś, w okresie pandemii, nie możemy zaniedbać pracy, którą do tej pory niewątpliwie zrobiło środowisko kultury w Mieście Koszalinie. Mieście debiutów filmowych, teatralnych, muzycznych. Mieście, które w Strategii Rozwoju podkreśla, że władze postrzegają kulturę jako ważny czynnik wpływający na poziom życia mieszkańców. W dokumencie tym przeczytamy, że oferta kulturalna uważana jest również za element potencjału turystycznego, uatrakcyjniający spędzany w Koszalinie czas. „Wzmocnienie pozycji Koszalina jako atrakcyjnego ośrodka kultury” jest uznawane w Strategii przede wszystkim za „dążenie do zwiększenia aktywności kulturalnej mieszkańców”, zainteresowanie koszalińską kulturą turystów, rozwijanie infrastruktury, współpraca między twórcami, instytucjami i organizacjami kultury, oraz „promowanie miasta jako atrakcyjnego ośrodka kulturalnego”. W opracowanym w 2016 roku „DNA Miasta: Koszalin 2016 Polityka Kulturalna” wskazano, że „Koszalin jest dominującym ośrodkiem kulturalnym regionu” i to właśnie w tym mieście podejmować należy działania nastawione na organizację Kultury. [...] - czytamy.

[...] Widzimy, że pojedynczy artyści czy działacze mogą odgrywać znaczącą rolę w rozwoju kulturalnym miasta. Z jednej strony mowa tu o znanych postaciach historycznych, wokół których może obracać się np. turystyka kulturalna. Z drugiej strony lokalni animatorzy i twórcy kultury, którzy w sposób kreatywny i przedsiębiorczy przyczyniają się do rozwoju Miasta. Jednocześnie są oni grupą najmniej chronioną, nisko uposażoną, a co za tym idzie, silniej w kwestii bytowej odczuwają zachodzące zmiany.
Na podstawie doświadczeń z pierwszej fali pandemii widzimy, że Mieszkańcy Miasta nie rezygnują z kultury. Poszukiwali jej tam gdzie była ona dostępna. Odnaleźli ją w Szczecinie, Gdańsku, Kołobrzegu, ale także w sieci, korzystając z generowanych przez inne ośrodki miejskie, w tym instytucje o dotychczas lokalnym zasięgu, wydarzeń on-line.

W trosce o zachowanie kapitału kulturalnego Koszalina:

  • · Proponujemy aby rok 2021 był rokiem Kultury i Artystów Lokalnych. Stwórzmy przestrzeń do ich aktywności. Zapewnijmy środki i niezbędną pomoc instytucjonalną, które pozwolą Lokalnej Kulturze działać.
  • · Warto dokonać programowej reorientacji w zakresie docierania do odbiorców, w tym także w kontekście edukacji i wskazywania ścieżek dostępu do aktywności kulturalnych tym, którzy tego szczególnie potrzebują np. seniorom i młodzieży.
  • · Widzimy konieczność wzmocnienia roli i wsparcia działających renomowanych zespołów amatorskiego ruchu artystycznego oraz lokalnych animatorów i organizacji z sektora NGO generujących wydarzenia kulturalne o stosunkowo niskich nakładach finansowych.
  • · Wskazanym jest jak najszersze włączenie mieszkańców w proces ochrony koszalińskiej kultury poprzez wszelkie możliwe kanały informacyjne, współpracę z mediami, instytucjami samorządowymi, powiatowymi i wojewódzkimi oraz przedsiębiorcami.
  • · Solidarnym okazałby się fakt możliwości ubiegania się o zapomogę socjalną, przez osoby nie mogące być objęte rządowymi środkami pomocowymi.. [...]" - wskazują przedstawiciele Rady Kultury.

Jak będzie wyglądał obszar kultury w Koszalinie, przekonamy się niebawem. Dzisiejsza sesja budżetowa może przynieść odpowiedzi na część pytań, choć przypomnieć należy, że do porozumień w sprawie budżetu próbowano dojść już w zeszłym tygodniu, w pierwotnym terminie sesji. Konsensusu nie było, w związku z czym kolejny etap sesji RM przeniesiono na środę 2 grudnia. I nie należy się spodziewać, że pójdzie sprawnie.

Przykładowo, w Szczecinie niedawna sesja RM trwała 13 godzin. U nas, biorąc pod uwagę ogrom sprzecznych interesów różnych opcji politycznych i środowisk oraz to, że kołderka finansowa przez kryzys pandemiczny jeszcze bardziej się skurczyła, spodziewać się należy wielu sporów. Oby z pozytywnym skutkiem dla mieszkańców.

Remont ul. Kościuszki w Koszalinie

Remont ul. Kościuszki w Koszalinie trwa. Uwaga na objazdy! [ZDJĘCIA]

Sala gimnastyczna w koszalińskim Ekonomie po remoncie

Koszaliński ekonom może poszczycić się wyremontowaną salą gi...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo