MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sesja Rady Miejskiej w Koszalinie. Ważne zmiany dla przedsiębiorców

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
archiwum
Ważna wiadomość dla przedsiębiorców z Koszalina. Na sesji Rady Miejskiej w Koszalinie w czwartek radni przegłosowali uchwałę, która wprowadza aż 90% bonifikaty w opłatach za prowadzenie ogródków gastronomicznych. Prezydent Piotr Jedliński zgłosił też dodatkową propozycję wsparcia dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność usługową.

Prezydent Koszalina Piotr Jedliński zaproponował dwie różne stawki za wykorzystanie terenu miejskiego albo pasa drogowego pod ogródki restauracyjne, barowe, czy kawiarniane. Zgodnie z obowiązującym prawem w pasie drogowym muszą obowiązywać stawki dzienne i jest to 5 groszy za m kw., w przypadku innych terenów miejskich naliczana ma być stawka miesięczna w wysokości 1,04 zł za m kw.; to stawki netto, należy do nich doliczyć 23% VAT. Stawki mają obowiązywać od 1 czerwca do 31 września.

- Deklaruję, że jeżeli będzie taka wola zainteresowanych przedsiębiorców, wówczas wydłużymy decyzją administracyjną czas obowiązywania bonifikaty do końca października - prezydent odpowiedział na wniosek radnego Andrzeja Jakubowskiego.

Niższe stawki mają być formą wsparcia dla przedsiębiorców, którzy borykają się ze skutkami epidemii i kryzysu, mają też zachęcić do uruchamiania ogródków.

- Do tej pory wpłynęło do nas 14 wniosków dotyczących zajęcia pasa drogowego pod ogródki, to powierzchnie od 4 do 45 m kw. - mówiła Anna Grabuszyńska - Hewelt, dyrektor Zarządu Dróg i Transportu w Koszalinie.

- Decyzje w sprawie obniżenia opłat dla tych wnioskodawców podejmiemy z urzędu. Z tytułu tych opłat byłoby 16 tys. zł wpływów, po zmianach to będzie ok. 1,6 tys. złotych. Natomiast gdy będą wpływać nowe wnioski, kolejne decyzje będą podejmowane w ciągu kilku dni, by przedsiębiorcy mogli jak najszybciej działać.

Od kilku dni działają puby, kluby i restauracje. Mieszkańcy Koszalina postanowili to wykorzystać i w weekend chętnie korzystali z "odmrożonej" gastronomii dzięki luzowaniu obostrzeń związanych z zagrożeniem koronawirusem.

Weekend w Koszalinie i w Mielnie. Gastronomia już działa [ZDJĘCIA]

Na tym nie koniec. Podczas sesji prezydent Piotr Jedliński zaproponował też inną formę wsparcia dla przedsiębiorców.

- Dla przedsiębiorców, którzy byli zmuszeni zawiesić działalność - proponuję czynsz - złotówkę netto plus VAT za m kw. W lokalach położonych w budynkach wspólnot - obniżenie opłat do wysokości opłat stałych ponoszonych przez Zarząd Budynków Mieszkalnych do wspólnot - wyjaśniał prezydent.

- Dla tych, którzy nie zamknęli działalności, ale ponieśli straty, proponuję w drodze zarządzenia obniżenie czynszu o 50% lub do wysokości opłat stałych, gdy dotyczy to lokalu ZBM we wspólnocie - mówił prezydent Koszalina.

- Ponadto ZBM proponuje odroczenie płatności za media do końca roku 2020, ale do tego czasu te płatności trzeba będzie rozliczyć.

Ta forma wsparcia będzie przewidziana dla tych przedsiębiorców, którzy przed okresem ogłoszenia pandemii zalegali z czynszem maksymalnie przez miesiąc, nie więcej.

- By wprowadzić proponowane obniżki czynszu, musimy poczekać na rządowe przepisy - dodał prezydent Jedliński. - Apeluję też do prywatnych właścicieli lokali, by stosowali wobec swoich najemców obniżki - lepiej teraz mniej zarobić, ale pozwolić na to, by inni przedsiębiorcy utrzymali się na rynku.

Radni przegłosowali także zniesienie dla przedsiębiorców opłaty prolongacyjnej.

Poniżej w szczegółach propozycja prezydenta Koszalina na obniżki dla lokali miejskich, które wejdą w życie wówczas, gdy przepisy rządowe nabiorą mocy:

1. dla przedsiębiorców, którzy w okresie stanu zagrożenia epidemicznego i epidemii zmuszeni byli do zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej;

a) lokale położone w budynkach gminnych - obniżenie opłat z tytułu czynszu najmu lokalu użytkowego do wysokości 1zł/m2 netto,

b) lokale położone w budynkach wspólnot - obniżenie opłat do wysokości opłat stałych ponoszonych przez Zarząd Budynków Mieszkalnych do wspólnot,

2. dla przedsiębiorców których działalność w okresie zagrożenia epidemicznego oraz epidemii została w znaczny sposób ograniczona, jednak w dalszym ciągu mogli prowadzić działalność z zastrzeżeniem narzuconych obostrzeń rządowych i którzy wykażą spadek przychodów w okresie stanu zagrożenia epidemicznego i epidemii w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego:

a) lokale położone w budynkach gminnych - obniżenie opłat z tytułu czynszu najmu lokalu użytkowego do 50%,

b) lokale położone w budynkach wspólnot - obniżenie opłat z tytułu czynszu najmu lokalu użytkowego do 50%, z zastrzeżeniem, że kwota po umorzeniu nie może być niższa niż koszty stałe ponoszone przez Zarząd Budynków Mieszkalnych do wspólnoty.

3. Odroczenie terminu płatności za media przedsiębiorcom wynajmującym lokale użytkowe z zasobów Gminy Miasta Koszalin, nie dłużej niż do końca 2020 r.

4. Odstąpienie od naliczania rekompensaty za koszty odzyskania należności, których termin płatności upłynął w miesiącach objętych stanem zagrożenia epidemicznego i epidemii oraz od naliczania odsetek za zwłokę, dla wszystkich najemców lokali użytkowych.

5. Objęcie pomocą jedynie przedsiębiorców wynajmujących lokale użytkowe z zasobów Gminy Miasta Koszalin, którzy na dzień składania wniosku nie posiadali w stosunku do Gminy Miasto Koszalin zaległości przekraczających wysokość jednomiesięcznych opłat.

Galerie handlowe w Koszalinie znów czynne [ZDJĘCIA]

Zobacz także Prezydent Koszalina Piotr Jedliński podczas spotkania z Rafałem Trzaskowskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński