MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sesja Rady Miejskiej za nami. Taniej za abonamenty w strefie płatnego parkowania w Koszalinie, podatek od nieruchomości bez zmian

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Niższe opłaty abonamentowe za parkowanie w pobliżu domu i utrzymanie podatku od nieruchomości na dotychczasowym poziomie – to najważniejsze decyzje, które zapadły na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Koszalinie.
Niższe opłaty abonamentowe za parkowanie w pobliżu domu i utrzymanie podatku od nieruchomości na dotychczasowym poziomie – to najważniejsze decyzje, które zapadły na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Koszalinie. Radek Koleśnik
Niższe opłaty abonamentowe za parkowanie w pobliżu domu i utrzymanie podatku od nieruchomości na dotychczasowym poziomie – to najważniejsze decyzje, które zapadły na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Koszalinie.

Radni miejscy zmienili w części treść uchwały podjętej 19 grudnia ubiegłego roku, która ustanowiła strefę płatnego parkowania i określiła obowiązujące stawki opłat za parkowanie w Koszalinie. Dotąd miesięczny abonament dla mieszkańców Koszalina za parkowanie w SPP przy ulicy swojego zamieszkania lub jednej z sąsiednich ulic wynosił 130 zł miesięcznie. Rocznie za abonament trzeba było zatem zapłacić 1560 zł.

- Radni miejscy zdecydowanie obniżyli wysokość abonamentu. Teraz opłata za rok kosztować będzie 80 złotych, za pół roku 40 złotych – informuje Robert Grabowski, rzecznik Urzędu Miejskiego w Koszalinie.

Jednocześnie abonamenty miesięczne, które można było wykupić na godz. 15-18 oraz 16-18, przestaną obowiązywać (kosztowały odpowiednio 75 i 45 zł). Bez zmian pozostają stawki godzinowe za parkowanie w strefie płatnego parkowania na terenie Koszalina.
Za przyjęciem zmian w uchwale zagłosowało 22 radnych. Dwóch nie głosowało, a jeden był nieobecny.

Parkingi miejskie w Koszalinie znowu płatne. Wysokie stawki szokują, ratusz odpowiada

Nowe stawki zaczną obowiązywać po dwóch tygodniach od ogłoszenia uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

Warto raz jeszcze podkreślić - nowe stawki dla mieszkańców Koszalina dotyczą abonamentów za parkowanie przy ulicy zamieszkania bądź jednej ulicy w sąsiedztwie.

Pełną listę nowych płatnych miejsc parkingowych znajdziesz na kolejnych slajdach >>>

Nowe płatne miejsca parkingowe w Koszalinie. Zobacz gdzie za...

Kolejna ważna decyzja dotyczyła wysokości podatku od nieruchomości.

- Prezydent zaproponował podwyższenie stawki o 4 proc., czyli na poziomie inflacji, która wynosi 3,9 proc. - informuje Robert Grabowski.

- To zwiększyłoby wpływ do budżetu o 4,3 mln złotych. To ważny zastrzyk finansowy, jeśli weźmiemy pod uwagę mniejsze wpływy z CIT i PIT i podatków lokalnych – wskazuje rzecznik koszalińskiego magistratu. W sumie z powodu koronawirusa do kasy miasta trafi ponad 20 mln zł mniej. - Teraz musimy poszukać dodatkowych oszczędności – zapowiada Robert Grabowski.

Do Koszalina wracają płatne parkomaty

Do Koszalina wracają płatne parkomaty. Wysokie stawki szokuj...

Głosowanie okołobudżetowej uchwały poprzedziła gorąca dyskusja. Radni wskazywali m.in., że podniesienie podatku pogorszy i tak bardzo już trudną, wynikającą z pandemii, sytuację koszalińskich przedsiębiorców. Argumentowali też, że nie znając projektu przyszłorocznego budżetu, będą głosować „w ciemno”, bo nie mają wiedzy, na co przeznaczone zostaną wpływy z podwyższonego podatku.

Jednym z wniosków było przeniesienie procedowania nad uchwałą na następną sesję Rady Miejskiej. Wniosek o zdjęcie uchwały z obrad nie uzyskał jednak bezwzględnej większości głosów. Ostatecznie radni nie zgodzili się na podwyższenie stawek podatku od nieruchomości.

W związku z pandemią sesja Rady Miejskiej odbyła się w sposób zdalny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński