Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezon bez niespodzianek zdrowotnych

Redakcja
Zanim na dobre ulegniemy białemu szaleństwu, sprawdźmy, o co warto zadbać przed wyjazdem.

Pamiętajmy, że jazda na nartach i snowboardzie to przyjemność, ale przede wszystkim sport, który wymaga od nas choć minimalnego przygotowania kondycyjnego. Obolałe mięśnie odbierają nam radość z pobytu w górach i zwiększają ryzyko odniesienia kontuzji. Wystarczy,
że na około 4 tygodnie przed wyjazdem zafundujemy sobie dłuższe spacery, czy też pojeździmy na rowerze - nawet tym stacjonarnym, aby zahartować organizm.

Dobra forma to dopiero początek przygotowań. Kluczowa sprawa dla naszej wygody i bezpieczeństwa to oczywiście właściwie dobrany sprzęt. Najważniejszym elementem sprzętu są wiązania. Łączą one but z nartą, a pod działaniem określonych sił wypinają się. Drugim bardzo istotnym dla bezpieczeństwa elementem są gogle lub okulary przeciwsłoneczne. Dzięki nim unikniemy urazów gałki ocznej spowodowanych przez śnieg i lód oraz zapalenia spojówek wywołanego promieniami ultrafioletowymi odbijającymi się od śniegu. Słońce jest wrogiem nie tylko naszych oczu, ale i ust. Promienie słoneczne, zmiana klimatu to czynniki uaktywniające wirusa opryszczki. Swędzące i piekące pęcherzyki mogą popsuć nam dobry humor i radość z wyjazdu. Dlatego, jeśli mamy kłopot z powracającą opryszczką, nie maskujmy jej plastrami i kremami. Opryszczka to choroba, z którą można skutecznie walczyć. Zanim zaczniemy więc pakować walizki, udajmy się do lekarza specjalisty, który przepisze nam odpowiednią terapię.

Opryszczka zwykła jest jedną z najczęstszych chorób wirusowych skóry i błon śluzowych o często przewlekłym i nawrotowym przebiegu. Czynnikiem wywołującym opryszczkę jest wirus Herpes simplex - HSV. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, przez dotyk lub drogą kontaktów seksualnych. Wrotami infekcji dla HSV najczęściej są błony śluzowe jamy ustnej i zmieniona chorobowo skóra twarzy. U większości ludzi zakażenie wirusem HSV ma charakter utajony. Najczęściej następuje pomiędzy 6 miesiącem, a 5 rokiem życia (50 % dzieci do 5 roku życia ma swoiste przeciwciała). Leczenie opryszczki należy rozpocząć jak najszybciej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!