Konferencję pt. „Wakacje w dobie pandemii. Jak państwo powinno wesprzeć polską branżę turystyczną?” zorganizowano w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej. W spotkaniu uczestniczyli prezydenci, burmistrzowie (m.in. Sopotu, Darłowa, Kołobrzegu czy Szklarskiej Poręby), a także przybyli senatorowie z marszałkiem Tomaszem Grodzkim na czele.
Mówiono o tym, że branża turystyczna na kilka tygodni przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego żyje w dużej niepewności. Burmistrz Darłowa zwrócił uwagę, że pewne obowiązujące dzisiaj obostrzenia są absurdalne. - Za kilka dni będzie grała Ekstraklasa i będą się odbywały imprezy, gdzie pojawi się nawet 10 tysięcy widzów, a jednocześnie w samorządach nie możemy zorganizować imprez większych, niż dla 150 osób. Jeżeli to zderzymy, to widzimy, że to są niezbyt racjonalne rozwiązania - mówił podczas spotkania Arkadiusz Klimowicz.
W czasie rozmów padały zapytania o konkretne rozwiązania dla branży turystycznej, których, według włodarzy, wciąż brak. - Musieliśmy doczekać się pandemii, żeby o turystyce w ogóle zacząć rozmawiać. Mam nadzieję, że ta dyskusja nie skończy się razem z pandemią, tylko że zostaną podjęte działania, które będą miały charakter systemowy - mówił z kolei Marek Migdal, prezes Forum Turystyki Regionu, zdaniem którego Polska od lat nie ma polityki turystycznej.
Prezydent Kołobrzegu, Anna Mieczkowska zapytała o harmonogram otwierania granic. Dzień po konferencji przynajmniej w części ta kwestia została wyjaśniona, bo rząd zdecydował się na otwarcie granic na kraje Unii Europejskiej. Od dzisiaj możemy swobodnie przekroczyć granicę z Niemcami i Czechami. Od wczoraj otwarta jest też granica z Litwą. Branża turystyczna z naszego regionu liczy na to, że turyści z zagranicy chętnie będą odwiedzać nadmorskie kurorty.
Na gości z Niemiec czeka przede wszystkim Kołobrzeg. 95 procent turystów zagranicznych w Kołobrzegu to właśnie wypoczywający zza naszej zachodniej granicy. Dodatkowym bodźcem, który może pobudzić turystykę, będzie z pewnością uruchomienie międzynarodowych lotów, które będą możliwe już od najbliższego wtorku.
W rozmowach uczestniczył też m.in. Krzysztof Sadurski z Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, który zaapelował o ulgi podatkowe i pomoc finansową dla branży hotelarskiej, która jest w zapaści od marca.
Na spotkaniu rząd reprezentowała naczelniczka z Ministerstwa Rozwoju, która zapewniła, że wszelkie pytania włodarzy i przedstawicieli organizacji turystycznych przekaże swojemu kierownictwu.
Na wtorek, 16 czerwca, burmistrz Darłowa zapowiedział zorganizowanie spotkania z włodarzami nadmorskich miast i gmin. Spotkanie zaplanowano w Darłówku. Goście będą rozmawiali na temat turystyki. - Liczę na to, że założymy koalicję nadmorską. Jako burmistrzowie i wójtowie mamy wspólne interesy i brakuje nam takiego forum, czyli bezpośredniego szybkiego kontaktu ze sobą i wymiany pomysłów. Temu będzie służyła koalicja nadmorska, w której nie będzie żadnych składek członkowskich, żadnych delegatów i zastępców - mówi Arkadiusz Klimowicz.
Środa na plaży w Mielnie. Upał przyciąga turystów [zdjęcia]
Tłumy na plaży w Mielnie. Nie brakuje również chętnych do ką...
Zobacz także: Mielno: Bieg ratownika 2019
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?