Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sianowska biblioteka znów jest najlepsza w całym kraju!

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Aleksandra Kowalczyk (po prawej) oraz bibliotekarka Monika Olszak.
Aleksandra Kowalczyk (po prawej) oraz bibliotekarka Monika Olszak. Radek Koleśnik
W tym roku gala Rankingu Bibliotek odbyła się wirtualnie, ale wyróżnienia przyznano za realne efekty pracy bibliotekarzy. Tytuł Najlepszej Biblioteki w Polsce zdobyła Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów.

Po raz dziesiąty Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagrodziły najlepsze biblioteki w Polsce. - 40 lat temu 10 grudnia Czesław Miłosz odebrał Literacką Nagrodę Nobla. 10 grudnia 2020 roku Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów odebrały „wirtualnie” nagrodę i tytuł Najlepszej Biblioteki w Polsce oraz Najlepszej Biblioteki w Województwie Zachodniopomorskim - mówi Aleksandra Kowalczyk, dyrektor CKiBPMiGS.

Zobacz także: Festiwal w Sianowie

Celem rankingu jest wyróżnienie bibliotek, ale też docenianie zaangażowania samorządów, które uznały, że dobrze działająca biblioteka publiczna jest najlepszym sposobem zapewnienia wszystkim mieszkańcom bezpłatnego dostępu do kultury, literatury, wiedzy i nowych mediów. „Od 10 lat organizatorom przyświeca idea, aby poprzez dobrze działającą bibliotekę, wszyscy mieszkańcy otrzymali łatwy i całkowicie bezpłatny dostęp do literatury, a więc wiedzy, nowych mediów i szeroko rozumianej kultury.” - czytamy na stronie Instytutu Książki.

- Sianowska biblioteka od wielu lat zajmuje wysokie pozycje w rankingu. W 2017 roku było to drugie miejsce, rok później pierwsze, w 2019 roku znów drugie - wylicza Aleksandra Kowalczyk. Tym razem Sianów znów sięgnął po złoto. - Wszyscy pracownicy biblioteki i siedmiu prężnie działających filii to ludzie pozytywnie zakręceni na punkcie swojego zawodu. Serdecznie dziękujemy za to wyróżnienie! - dodała Aleksandra Kowalczyk.

Jak powstał ranking? Oceniano w nim między innymi powierzchnię biblioteki i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców i średnie zatrudnienie w placówce. Oceniana była liczba godzin otwarcia biblioteki, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców i liczba nowych tytułów. Dodatkowe punkty przyznawano m.in. za dostępne dla czytelników tytuły prasowe, dostęp do nowych mediów, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne czy literackie. Oceniano 835 bibliotek z całej Polski, a nagroda przyznawana byłą za pracę w 2019 roku. - Był to bardzo ciekawy rok. Dla nas bardzo ważnym wydarzeniem były 70. urodziny Biblioteki Publicznej w Sianowie. Połączyliśmy je z 5. urodzinami Centrum Kultury w Sianowie - mówi Aleksandra Kowalczyk. Wszystkie bibliotekarki odebrały odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Pracownicy otrzymali również awanse zawodowe i podziękowania, a do siedziby biblioteki przyjechali wszyscy bibliotekarze z ościennych gmin.

- W ubiegłym roku włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Mała książka - wielki człowiek”. Zachęcaliśmy rodziców do odwiedzenia biblioteki i czytania wspólnie z dziećmi - wskazuje szefowa biblioteki. Dzieci z oferty biblioteki korzystały również podczas ferii i wakacji - w sumie ponad 100 osób wzięło udział w różnych formach zajęć. - Obchodziliśmy Święto książek dla dzieci, Światowy Dzień Poezji, wyklejaliśmy żonkile - symbol pamięci i historii. Praktycznie każdego tygodnia realizowaliśmy nowy ciekawy projekt. Czy to duży, czy mały, zawsze z tą samą energią i zapałem pracowników biblioteki - akcentuje Aleksandra Kowalczyk.

Warto dodać, że w sianowskiej bibliotece prężnie działa Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych i dla Dzieci. W roku 2019 jego członkowie wzięli udział w wyprawie śladami książki Katarzyny Puzyńskiej „Czarne narcyzy”.

Ponad 100 imprez czytelniczych, ponad 10 spotkań z pisarzami, autorami książek, ciekawymi ludźmi, ponad 20 spotkań DKK, kilka stoisk wystawienniczych i zawsze ponad 500 nowych czytelników w skali roku - tak w liczbach można podsumować działalność sianowskiej biblioteki.

Co wyróżnia ją w skali kraju? - Z całą pewnością uwagę przykuwa siedziba, wybudowana w 2014 roku ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Instytutu Książki. Wkład własny zapewniła gmina Sianów. Ma już ponad 7 lat, jednak jego ciekawa architektura i nietypowe rozwiązania układu pomieszczeń do dzisiaj zwracają na siebie uwagę - odpowiada Aleksandra Kowalczyk. - Najważniejsza jest dusza budynku, którą tworzą pracownicy. To ich uśmiech i radość z pracy powoduje, że chce się tu wracać. Podobna sytuacja jest w naszych 7 filiach. Nie każda z nich jest nowa , ale każda zadbana i wyremontowana, oczywiście z pozytywnie zakręconą panią bibliotekarką - uśmiecha się.

Ważna jest też współpraca w samorządem. - To ogromny potencjał naszej instytucji. Szerokie możliwości, akceptacja naszych działań, wspieranie powoduje, że nikt „nie zabija” naszych inicjatyw. Jeśli miałabym ująć to w dwóch słowach to byłaby to „dobra dyskusja”. Samorząd rozumie kulturę, wspiera ją i traktuje poważnie. Nie szuka w kulturze oszczędności, bo przecież kultura jest niezbędna do życia lokalnej społeczności - podkreśla dyrektorka CKiBPMiGS.

Dla czytelników najważniejsze są książki. Każdego roku Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów przeznacza dość sporą kwotę - w stosunku do całego budżetu na zakup - nowości czytelniczych. Stara się o dodatkowe środki z Biblioteki Narodowej - w roku 2020 otrzymała samej dotacji około 18,5 tys. zł. - Łącznie wydajemy ponad 50 tys. zł na nowości czytelnicze - informuje Aleksandra Kowalczyk.

Na półkach sianowskich bibliotek jest około 52 tys. książek. Większość z nich to nowości czytelnicze z ostatnich lat - spełnione marzenia czytelników. - Mamy także potężny zbiór lektur szkolnych co roku aktualizowanych zgodnie z wymaganiami szkół - podkreśla dyrektorka.

W czasie pandemii biblioteka pamięta o swoich czytelnikach. Tym, którzy wolą pozostać w domach, książki dowożone są niczym pizza. Nic dziwnego, że w gronie czytelników są również osoby spoza gminy. - Siedem lat temu mieliśmy 1200 czytelników. Marzy nam się, żeby było ich co najmniej 6 tysięcy, czyli połowa mieszkańców. I to jest bardzo realny cel! - uśmiecha się Aleksandra Kowalczyk.

W Rankingu Bibliotek Instytutu Książki i „Rzeczpospolitej” drugie i trzecie miejsce na podium zajęły kolejno Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin im. Jakuba Wojciechowskiego. W pierwszej dziesiątce znalazła się jeszcze jedna, regularnie wysoko oceniana biblioteka z regionu - Biblioteka Publiczna Gminy Biesiekierz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo