Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siatkarska Akademia. Wielkie emocje przy każdej piłce [zdjęcia]

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
Grzegorz Drętkiewicz i młodzi siatkarze z Akademii Siatkówki 13 Koszalin
Grzegorz Drętkiewicz i młodzi siatkarze z Akademii Siatkówki 13 Koszalin Radek Koleśnik
Chcesz, aby Twoje dziecko zaraziło się na poważnie sportem? Pewnie myślisz o piłce nożnej, judo, pływaniu, tenisie. A co powiesz o siatkówce? W Koszalinie od kilku lat działa Akademia Siatkówki 13 Koszalin. Uczy grać dzieciaki od pierwszej do ósmej klasy, ma na koncie liczne, prestiżowe sukcesy i tytuł Drużyny Roku w Plebiscycie Sportowym „Głosu Koszalińskiego”.

- Każdy sport to dla kształtowania się młodego człowieka rzecz fantastyczna, ale też każda dyscyplina ma swoją specyfikę - mówi Grzegorz Drętkiewicz, nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 13 i twórca siatkarskiej akademii.- Co daje siatkówka? Dużą dawkę emocji, bo tu każde wznowienie oznacza punkt i naukę jak sobie z takimi emocjami radzić. To oznacza też nieustanną koncentrację na najwyższym poziomie i budowanie umiejętności, aby taką koncentrację utrzymać. W tej grze każdy ma kontakt z piłką i każdy wie, że gra dla drużyny, jest częścią większej całości. Jest tu też wszechstronny rozwój fizyczny i praca nad umiejętnością pracy grupie - wylicza Grzegorz Drętkiewicz. Podkreśla, że nie każdy zostanie zawodowym siatkarzem i nie to jest tutaj najważniejsze. - Najistotniejszy cel tego, co tutaj robimy to właściwy rozwój dzieci, a w dobie cyfrowych zagrożeń, które dobrze znamy, czas spędzony na treningach, czy turniejach jest po prostu bezcenny. Poza tym te wszystkie dobre cechy, które dziecko nabywa uprawiając sport, zostają w człowieku już na zawsze, pomagając mu w dorosłym życiu.

Grzegorz Drętkiewicz pochodzi z kujawsko - pomorskiego, jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku, a do Koszalina trafił w 2007 roku, gdy wraz z żoną postanowili o zamieszkaniu w jej rodzinnym mieście. Po przyjeździe zaczął pracę w Szkole Podstawowej nr 13, w której pracuje do dzisiaj. Od początku chciał też zrobić coś więcej, ukierunkować się w konkretnej dyscyplinie. - Przez pewien czas szukałem, myślałem na co się zdecydować. Patrzyłem jakie dyscypliny są wiodące w innych szkołach i w końcu wybór padł na siatkówkę. Jest piękna i widowiskowa, a że w Koszalinie nie była popularna, to jeszcze bardziej mnie zachęciło, bo lubię wyzwania - mówi. Gdy wybór już został ostatecznie dokonany, zaczęła się praca. Na początku trzeba było dzieci zachęcić, pokazać im ten rodzaj sportu. Przez długi czas wszystko odbywało się w murach SP 13, w ramach Szkolnego Klubu Sportowego. Pojawiły się pierwsze zainteresowane dzieci, potem kolejne, trzeba było zorganizować dodatkowe treningi. Gdy udało się już wszystko w tym pierwszym etapie poukładać jak należy ruszyła nauka tego sportu. Najpierw wśród dzieci z klas najmłodszych, potem tych starszych, z klas siódmych i ósmych. - Siatkówka to nie piłka nożna, która jest wszędzie popularna, gra w nią większość chłopaków i dominuje medialnie. Siatkówka nie jest tak powszechna, jest też w jakimś stopniu bardziej wymagająca technicznie, no i w Koszalinie nie ma tradycji tego sportu, jak w przypadku koszykówki czy piłki nożnej. To wszystko powoduje, że trzeba było zacząć od podstaw. Było trudniej, ale z drugiej strony satysfakcja z sukcesów jest jeszcze większa - podkreśla Grzegorz Drętkiewicz.

A sukcesy przyszły i zaczęło ich być coraz więcej, w różnych kategoriach wiekowych. Udane zawody zawsze budzą zainteresowanie, tak było i w tym przypadku. Chętnych do uprawiania siatkówki zaczęło przybywać, o możliwość trenowania tej właśnie dyscypliny sportu zaczęli pytać rodzice dzieci spoza „trzynastki”. Wtedy narodził się pomysł powołania do życia Akademii Siatkówki 13 Koszalin. Ta powstała w 2019 roku. - Ciągle działamy przy SP13, gdzie ze strony dyrekcji możemy liczyć na wsparcie i współpracę, ale jesteśmy już autonomiczną jednostką, w której trenować mogą dzieci z całego miasta i nawet spoza niego - tłumaczy trener Drętkiewicz. Aktualnie w akademii siatkarskie szlify zdobywa 40 młodych zawodników (chłopców i dziewcząt). Treningi odbywają się z reguły dwa razy w tygodniu, do tego dochodzą częste, weekendowe wyjazdy na turnieje, sparingi. - Nie jest łatwo to wszystko spiąć organizacyjnie, bo nie jesteśmy dużym klubem. Ale przy wsparciu rodziców, którzy bardzo się angażują, dajemy radę - uśmiecha się Grzegorz Drętkiewicz (od pewnego czasu w trenerskiej pracy współpracuje z nim Robert Retkowski - rodzic jednego z zawodników z najstarszej grupy „Młodzika” - który zdobył trenerskie uprawnienia).

Akademia Siatkówki 13 Koszalin szybko zdobyła sobie renomę przywożąc do Koszalina liczne, turniejowe medale i świetnie sobie radząc w Zachodniopomorskiej Lidze Młodzika (aktualnie AS 13 jest liderem w swojej grupie rozgrywek). - Jaka jest recepta na sukces w pracy z tak młodymi zawodnikami? Części składowych jest wiele, na pewno ważne jest pełne zaangażowanie i to ze strony zawodników jak i trenerów. Ale ja na pierwszym miejscu postawiłbym coś innego: docenienie u dzieci każdego, małego postępu. Takiego, który nie od razu stworzy nam kompletnego małego siatkarza, ale jego uchwycenie i pokazanie trenującym chłopakom i dziewczynom, że ich praca ma sens, że przynosi efekty, a ja, trener, umiem to zobaczyć i docenić zawsze ich buduje i zachęca do dalszej pracy - podkreśla nasz rozmówca. Dodaje, że bardzo cieszy go ostatnie wyróżnienie, czyli tytuł Drużyny Roku w Plebiscycie Sportowym „Głosu Koszalińskiego” . - To bardzo miłe i cenne, bo cały czas bardzo ważny jest dla nas fakt, że robiąc to, co robimy wpływamy też pozytywnie na wizerunek Koszalina. Dziękuję wszystkim, którzy na nas oddali swój głos - mówi.

Co jest najtrudniejsze w prowadzeniu takiej akademii? - Kwestie organizacyjne i rzecz jasna finansowe. Co roku mamy kłopoty z dodatkową salą, bo jej wynajęcie w Koszalinie nie jest łatwe. Raz, że nie jest to rzecz tania, a dwa, że nie każda sala spełnia wymagania związane z grą w siatkówkę. Musimy więc szukać kompromisu pomiędzy ceną, a naszymi oczekiwaniami. Niestety, nie mamy strategicznego sponsora, wszystko opiera się na naszych barkach, na barkach rodziców. Jakby ktoś chciał nas wesprzeć to będziemy bardzo wdzięczni i prosimy o kontakt. Nie chcę tu jednak narzekać, bo nie o to tutaj chodzi. Cały czas robimy swoje i pracujemy dalej. I zapraszamy wszystkich, uczniów i ich rodziców, którzy zechcą się do nas przyłączyć - zachęca Grzegorz Drętkiewicz.

Przykładowe osiągnięcia

  • l 2019 rok - Mistrzostwo Pomorza w kat. ,,3”
  • l 2020 rok - I miejsce w ,,Ogólnopolskim Turnieju Mini Siatkówki o Puchar Małgorzaty Glinki” kat. ,,2”
  • l 2020 rok - I miejsce w III Edycji Turnieju Mini Siatkówki Stolno Cup 2020 kat. ,,2”
  • l 2020 rok - I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Mini Siatkówki w Lesznie w kat. ,,3” chłopców
  • l 2021 rok - II miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Siatkówki o Puchar Małgorzaty Glinki w Miliczu w kat. ,,3”
  • l 2021 rok - VI miejsce w Finale Mistrzostw Polski w Mini Siatkówce ,,Kinder of Joy moving” w kat. ,,3”
  • l 2021 rok - III miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Mini Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Połczyna-Zdroju w kat. ,,3”
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera