Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siedem patentów Politechniki Koszalińskiej. Trwają prace nad kolejnymi wynalazkami

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Dr hab. inż. Błażej Bałasz, prorektor ds. nauki i profesor PK (z prawej) oraz dr inż. Tomasz Szatkiewicz, pracownicy Centrum Szybkiego Prototypowania na Politechnice Koszalińskiej.
Dr hab. inż. Błażej Bałasz, prorektor ds. nauki i profesor PK (z prawej) oraz dr inż. Tomasz Szatkiewicz, pracownicy Centrum Szybkiego Prototypowania na Politechnice Koszalińskiej. Radek Koleśnik
W ubiegłym roku Politechnika Koszalińska uzyskała aż siedem patentów, które nadają się do przemysłowego zastosowania. Największa uczelnia w regionie już pracuje nad kolejnymi wynalazkami.

Moduł mikronapędu do mikrourządzeń o niewielkich wymiarach, urządzenie do wygładzania foliami ściernymi zewnętrznych powierzchni, układ do mikrowygładzania powierzchni przedmiotów obrotowych folią ścierną, czy układ generatorów wibracji, stosowany zwłaszcza w procesie cynkowania zanurzeniowego - to tylko niektóre opisy wynalazków, którymi w ostatnim czasie mogą pochwalić się pracownicy Politechniki Koszalińskiej.

Niedawno, za wdrożenie przemysłowe innowacyjnych narzędzi z mikroagregatami ściernymi, naukowcy koszalińskiej uczelni otrzymali Zachodniopomorskiego Nobla. Celem zakończonych z sukcesem badań było w tym wypadku zmniejszenie energii szlifowania i zwiększenie trwałości narzędzi. Co ważne, firma Andre Abrasive Articles z siedzibą w Kole, przez 5 lat wyprodukowała według tej nowej koncepcji kilkadziesiąt tysięcy narzędzi ściernych o wartości 16,5 mln zł.

Patent stanowi majątek uczelni i może być przedmiotem umów licencyjnych, na czym finansowo może zyskać zarówno uczelnia, jak i twórcy. Posiadanie tego prawa własności do wyłącznego korzystania z wynalazku, stwarza możliwość wyłącznego dysponowania nim na określonym terytorium przez okres 20 lat.

- Należy jednak pamiętać, że wspomniany czas liczony jest od momentu dokonania zgłoszenia patentowego - wyjaśnia profesor Błażej Bałasz, prorektor ds. nauki, jeden z współautorów wynalazku nagrodzonego Zachodniopomorskim Noblem.

- Na decyzję urzędu patentowego zazwyczaj czeka się dwa, trzy lata od daty zgłoszenia wniosku. Data zgłoszenia wynalazku do urzędu patentowego jest bardzo istotna. Pamiętajmy, że nie wolno ujawniać istotnych cech wynalazku nawet jeden dzień wcześniej, jeśli dążymy do uzyskania patentu. Jeśli je ujawnimy, wówczas stanie się to podstawą do odmowy udzielenia patentu z uwagi na brak nowości wynalazku - dodaje.

Ale nie tylko o czysto praktyczne powody uzyskiwania patentów chodzi. Naukowcy dzięki temu powiększają swój dorobek, a tym samym przyczyniają się do umacniania pozycji uczelni jako jednostki innowacyjnej.

Program uroczystości zorganizowanej w audytorium przy ulicy Kwiatkowskiego był bogaty, ale w ramach święta uczelni zaplanowano dodatkowe atrakcje.

Okazały jubileusz Politechniki Koszalińskiej. Wykłady i deba...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera