Nasza Loteria

Sinice 2019. RAPORT [AKTUALNA LISTA] Zamknięte i otwarte kąpieliska. Sprawdź, które plaże są zamknięte. Czy sinice mogą zabić 16.09.2019

fitz
archiwum
W związku z zakwitem sinic inspekcja sanitarna ostrzegła 15 lipca przed kąpielą w Gdańsku Stogach i Gdańsku Sobieszewie i w trzech kąpieliskach gdyńskich: Orłowie, Redłowie i Śródmieściu. 16 lipca sinice odpłynęły. Jak możesz sprawdzać na bieżąco, gdzie są sinice? Jak groźne mogę być?

Aktualizacja 19.07.2019 - g. 15:08:
Sinice wróciły do kąpielisk Zatoki Gdańskiej. Czerwone flagi powiewają w kąpieliskach Gdańsk Jelitkowie, Gdańsk Klipper Jelitkowo i Gdańsk Brzeźmo. Inspekcja sanitarna uznała wodę za niezdatną do kąpieli. Powód: zakwit sinic.

Wcześniej, tj. 15 lipca, sinice pojawiły się w Gdańsku Stogach, Gdańsku Sobieszewie i w trzech kąpieliskach gdyńskich: Orłowie, Redłowie i Śródmieściu, ale 16 lipca odpłynęły. Teraz wróciły na sąsiednie plaże zatoki, która jest bardziej narażona niż otwarta część wybrzeża.

***

W pięciu miejscach woda była „nieprzydatna do kąpieli”, ale tylko przez dobę. Najpierw otwarto z powrotem oba kąpieliska gdańskie, a potem trzy gdyńskie. Jak to można potwierdzać na bieżąco? Na aktualizowanej stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego z mapą kąpielisk online.

Obecnie z 607 polskich kąpielisk zamkniętych jest 9, wszystkie śródlądowe.

Tyle tylko, że cyjanobakterie (sinice) mogą się przenieść w okolice innych plaż.

Jak rozpoznać sinice

Woda robi się szarozielona, na powierzchni unosi się kożuch – aż niemiło wchodzić. Większa kąpiel grozi poważnym, nawet śmiertelnym zatruciem.

Zakwit wody to zmiana zabarwienia spowodowana masowym namnażaniem się mikroorganizmów, w Bałtyku głównie sinic i zielenic. Zabarwienie jest niebieskozielone, szarozielone, zielonkawobrązowe lub czerwonobrązowe. Niektóre sinice wydzielają zatęchłą woń, mogą tworzyć pianę na brzegu. Gdy się unoszą, wyglądają jak rozlana farba. Nie mylmy ich z wyrzucanymi na plaże makroglonami, które też wyglądają nieestetycznie i rozkładając się wydzielają niemiły zapach, ale nie są szkodliwe.

Pierwszy zakwit wody w Bałtyku w 2019 r. nie był ostatnim ani największym: w dogodnych warunkach – takich jak ciepła woda – sinice nadejdą znów. Unikaj kontaktu z wodą o zmienionej barwie i nieprzyjemnym zapachu.

Jak groźne są sinice

W Bałtyku dominują dwa gatunki: nietoksyczna Aphanizomenon flos-aquae i Nodularia spumigena (maksimum objętości od lipca) – ta może prowadzić do poważnych, nawet śmiertelnych zatruć ludzi i zwierząt.

Sinice w Bałtyku. 49 plaż na Pomorzu ma problem z sinicami. To przekleństwo dla turystów i błogosławieństwem dla naukowców [zdjęcia, wideo]

Sinice w Bałtyku. 49 plaż na Pomorzu ma problem z sinicami. ...

Niebezpieczne jest nie tylko zachłyśnięcie się wodą z zakwitem, ale przebywanie w niej.

Objawy toksycznego zakwitu:

  • wysypka,
  • swędzenie i łzawienie oczu,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • gorączka,
  • bóle mięśni i stawów,
  • drżenie mięśni, zachwiania równowagi.

Dolegliwości mogą wystąpić od razu lub kilka dni po kąpieli. Od dłuższego czasu nie odnotowano przypadków śmiertelnych. Ale następstwa kontaktu z trującymi sinicami mogą być poważne – od zaburzeń żołądkowych i jelitowych do wewnętrznych krwotoków, ostrego uszkodzenia wątroby i przyspieszenia rozwoju guzów nowotworowych (przy długim kontakcie). Atak na mięśnie

oddechowe może spowodować konwulsje na skutek niedotlenienia mózgu i uduszenie.

Kiedy wrócą sinice

Sezonowość masowych zakwitów cyjanobakterii jest niepożądana, lecz naturalna: w dogodnych warunkach nadejdą.

Czynniki wpływające na pojawianie się sinicowych zakwitów:

  • temperatura wody powyżej 16-20 stopni C,
  • słaby wiatr,
  • niewielkie mieszanie wody,
  • brak opadów,
  • dostępność soli biogenicznych.

Gdzie i kiedy zaatakują sinice

Przewidywanie zakwitów jest trudne z uwagi na dynamikę zmian nasłonecznienia, wiatru i deszczu.

Najbardziej i najdłużej narażone są miejsca osłonięte, z mniejszym mieszaniem wód. Dlatego pewniejsze są kąpieliska na otwartym wybrzeżu niż w zatoce, co potwierdziły pierwsze zakwity 2019 na pięciu plażach trójmiejskich. Z drugiej strony masowe pojawianie się toksycznej sinicy Nodularia spumigena obserwowane jest w centralnej części Morza Bałtyckiego.

Ostrzeżenie!!! U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się następujące dolegliwości:

  • wysypka na skórze,
  • swędzenie i łzawienie oczu,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • gorączka,
  • bóle mięśni i stawów

ŹRÓDŁO: sk.gis.gov.pl

Zobacz także: Sztorm na Bałtyku

AKTUALIZACJA:

Sinice w natarciu: są już w 24 kąpieliskach. Jak je poznać? Czy są groźne? Zobacz, gdzie jest zakaz kąpieli.

Woda jest szarozielona, na powierzchni unosi się kożuch – tak zwykle wygląda zakwit sinic. Nici z kąpieli, ratownik wywiesza czerwoną flagę.
Zabarwienie może być też niebieskozielone, zielonkawobrązowe i czerwonobrązowe. Niektóre sinice wydzielają zatęchłą woń. Nie mylmy ich z wyrzucanymi na plaże makroglonami, które też wyglądają nieestetycznie i rozkładając się śmierdzą, ale nie są szkodliwe.

Co to jest zakwit i czym grozi
Zakwit wody to zmiana zabarwienia spowodowana masowym namnażaniem się mikroorganizmów, u nas głównie sinic. W Bałtyku dominują dwa gatunki: nietoksyczna Aphanizomenon flos-aquae i toksyczna Nodularia spumigena – rzadsza, ale może prowadzić do poważnych, nawet śmiertelnych zatruć. Niebezpieczne jest nie tylko zachłyśnięcie się, ale przebywanie w wodzie.

Zakwit wody w Bałtyku, głównie za sprawą sinic, może być groźny dla zdrowia i życia. Unikaj kontaktu z kożuchem sinicowym i wodą o zmienionej barwie oraz nieprzyjemnym zapachu.

Najczęstsze objawy toksycznego zakwitu:

  • wysypka,
  • swędzenie i łzawienie oczu,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • gorączka,
  • bóle mięśni i stawów,
  • drżenie mięśni, zachwiania równowagi.

Dolegliwości mogą wystąpić od razu lub kilka dni po kąpieli. Od dłuższego czasu nie odnotowano w Polsce przypadków śmiertelnych, ale następstwa kontaktu z trującymi sinicami mogą być poważne – od zaburzeń pokarmowych do wewnętrznych krwotoków, uszkodzenia wątroby i przyspieszenia rozwoju guzów nowotworowych (przy długim kontakcie). Atak na mięśnie oddechowe może spowodować konwulsje i uduszenie.

Kiedy sinice atakują

  • temperatura wody powyżej 16-20 stopni C,
  • słaby wiatr,
  • niewielkie mieszanie wody,
  • brak opadów,

Najbardziej i najdłużej narażone są miejsca osłonięte, z mniejszym mieszaniem wód. Dlatego pewniejsze są kąpieliska na otwartym wybrzeżu niż w zatokach. Z drugiej strony masowe pojawianie się toksycznej sinicy Nodularia spumigena częściej obserwowane jest w centralnej części Morza Bałtyckiego.

Gdzie nie wolno się kąpać

Łącznie czerwone flagi i woda niezdatna do kąpieli są obecnie w 26 z 606 polskich kąpielisk morskich i śródlądowych.

  • Zatoki Gdańska i Pucka: Gdynia Babie Doły, Gdynia Redłowo, Gdynia Orłowo, Gdańsku Jelitkowo (dwa), Gdańsk Brzeźno (dwa), Gdańsk Stogi, Mikoszewo (tu powodem są niewłaściwe parametry mikrobiologiczne).
  • Półwysep Helski: Chałupy, Kuźnica Kościół, Jastarnia (cztery), Jurata.
  • Akweny śródlądowe: Nadole nad Jeziorem Żarnowieckim, Stawek w Gryficach, Trzebież nad Zalewem Szczecińskim, Złotów na Pomorzu, Jeziorko Czerniakowskie i Glinianki Zielonka (tu za sprawą przekroczenie dopuszczalnej ilości bakterii coli), Głowno i Stryków w Łódzkiem, oraz Łąka i jezioro Paprocany na Śląsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-07-17T11:00:00 02:00, Gość:

nie ma czegos takiego jedna wielka sciema. napiszcie ze ratownicy chca odpoczac i to taki niepisany urlop i te siinice tak sie wymieniaja po kolei raz sa na zatoce, raz u nas i w ten sposob maja oni wolne. ja tam nie wierze w te ich teorie, taka duza woda i kilka stworkow mialo by to zanieczyscic? prosze was

17 lipca, 23:16, Grzegorz:

Znowu Gdańsk puszcza oczyszczalnie do morza.

31 sierpnia, 12:01, Gość:

To jest prawda, że europejscy dzierżawcy wypuszczają ggoowna do Bałtyku, a ta lala zarządzająca miastem, która prezentuje zdjęcie swojej 3,14zdy na dziwnym marszu nie reaguje. Za poprzednie wpuszczenie fekalii do Bałyku kara nałożona na europejskich dzierżawców Oczyszczalni Ścieków wyniosła 100 tys.zł, a zysk zabrany Gdańszczanom za rok 2018 do obcego kraju wyniósł 60 milionów złotych. Co to za gospodarność pieniędzmi Polskich Obywateli, kogo Gdańszczanie wybierają na najwyższy stołek ? czy nie macie już dosyć tych kpin, jakie są robione z mieszkańców Gdańska. Gdańszczanie, czy WAM to odpowiada ? Cały ŚWIAT jest zdziwiony, że Gdańszczanie pozwalają byle komu robić się w bambuko.

Dobrze im tak,za pewien czas będą drożej płacić za wodę i odbiór ścieków, bo te germanizujące bez skrupułów podniosą ceny Polakom , a ona nawet palcem nie kiwnie, zaakceptuje z głupim uśmieszkiem, jak robi to cały czas, skoro uważają, że ta kobieta zajmująca się totalną rozgrywką miedzy Polakami, Polską i służeniem Niemcom jest odpowiednim dla nich włodarzem niech uczą się niemieckiego.

G
Gość
2019-07-17T11:00:00 02:00, Gość:

nie ma czegos takiego jedna wielka sciema. napiszcie ze ratownicy chca odpoczac i to taki niepisany urlop i te siinice tak sie wymieniaja po kolei raz sa na zatoce, raz u nas i w ten sposob maja oni wolne. ja tam nie wierze w te ich teorie, taka duza woda i kilka stworkow mialo by to zanieczyscic? prosze was

17 lipca, 23:16, Grzegorz:

Znowu Gdańsk puszcza oczyszczalnie do morza.

To jest prawda, że europejscy dzierżawcy wypuszczają ggoowna do Bałtyku, a ta lala zarządzająca miastem, która prezentuje zdjęcie swojej 3,14zdy na dziwnym marszu nie reaguje. Za poprzednie wpuszczenie fekalii do Bałyku kara nałożona na europejskich dzierżawców Oczyszczalni Ścieków wyniosła 100 tys.zł, a zysk zabrany Gdańszczanom za rok 2018 do obcego kraju wyniósł 60 milionów złotych. Co to za gospodarność pieniędzmi Polskich Obywateli, kogo Gdańszczanie wybierają na najwyższy stołek ? czy nie macie już dosyć tych kpin, jakie są robione z mieszkańców Gdańska. Gdańszczanie, czy WAM to odpowiada ? Cały ŚWIAT jest zdziwiony, że Gdańszczanie pozwalają byle komu robić się w bambuko.

L
Lutinho 80
Gdynia Babie doły a Mechelinki 2 km od siebie plus Rewa wszystko sinice ale o tym nikt nie powie tylko wp.erdalacie komus kit na żywca ze niby badane w

Wystarczy pojechac po plażach i popatrzeć jak to wygląda.....
G
Gość
2019-07-17T11:00:00 02:00, Gość:

nie ma czegos takiego jedna wielka sciema. napiszcie ze ratownicy chca odpoczac i to taki niepisany urlop i te siinice tak sie wymieniaja po kolei raz sa na zatoce, raz u nas i w ten sposob maja oni wolne. ja tam nie wierze w te ich teorie, taka duza woda i kilka stworkow mialo by to zanieczyscic? prosze was

2019-07-17T23:16:18 02:00, Grzegorz:

Znowu Gdańsk puszcza oczyszczalnie do morza.

2019-07-20T08:56:54 02:00, Gość:

Idiota

jestes glupi

G
Gość
11.08.2019, jakaś aktualizacja z lipca potem aktualizacja uj wie z jakiego dnia, artykuł tak chaotyczny, że autor powinien gnój na taczce wywozić a nie bawić się w pisanie. Spierdalaj z takimi informacjami
G
Gość
2019-07-17T11:00:00 02:00, Gość:

nie ma czegos takiego jedna wielka sciema. napiszcie ze ratownicy chca odpoczac i to taki niepisany urlop i te siinice tak sie wymieniaja po kolei raz sa na zatoce, raz u nas i w ten sposob maja oni wolne. ja tam nie wierze w te ich teorie, taka duza woda i kilka stworkow mialo by to zanieczyscic? prosze was

2019-07-17T23:16:18 02:00, Grzegorz:

Znowu Gdańsk puszcza oczyszczalnie do morza.

Idiota

G
Grzegorz
2019-07-17T11:00:00 02:00, Gość:

nie ma czegos takiego jedna wielka sciema. napiszcie ze ratownicy chca odpoczac i to taki niepisany urlop i te siinice tak sie wymieniaja po kolei raz sa na zatoce, raz u nas i w ten sposob maja oni wolne. ja tam nie wierze w te ich teorie, taka duza woda i kilka stworkow mialo by to zanieczyscic? prosze was

Znowu Gdańsk puszcza oczyszczalnie do morza.