Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sinice w Bałtyku 2020. Zamknięte kąpieliska nad Bałtykiem i jeziorami. Które plaże są zamknięte Gdzie jest zakaz kąpieli? [12.10.2020]

OPRAC.:
Michał Borkowski
Michał Borkowski
Sinice w Bałtyku
Sinice w Bałtyku archiwum
Sinice w Bałtyku 2020. Sprawdź gdzie są sinice i obowiązuje zakaz kąpieli. Sprawdzamy wykaz zamkniętych kąpielisk z powodu sinic. Co to są sinice i dlaczego są niebezpieczne dla zdrowia ludzi. Wykaz sinic oraz kąpielisk, gdzie występują sinice oraz jest zakaz kąpieli. Czy jest się czego obawiać. Zamknięte plaże oraz kąpieliska nad Bałtykiem.

Sinice znów atakują. Pojawiają się znienacka i nagle znikają, by wrócić. Sprzyja im słońce, a przegania wiatr.

Jeszcze w weekend 9-10 sierpnia z powodu sinic było zamkniętych 17 kąpielisk nadmorskich, w poniedziałek rano już tylko 3, a w południe jedno. Jednak z pewnością wrócą. Jak bardzo mogą być groźne?

– Właśnie opracowujemy nowy komunikat – mówi Anna Obuchowska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. – W tej chwili, a mamy poniedziałkowe południe, sinice są tylko w Mikoszewie, a godzinę temu były jeszcze w Gdańsku Jelitkowie i Klipperze Jelitkowie. Sytuacja szybko się zmienia. Sinice lubią słońce. Natomiast znikają, gdy są wiatr, falowanie i burza.

Sinice nad Bałtykiem i jeziorami: Niebezpieczny zakwit

Na szarozielonej wodzie unosi się kożuch – tak wygląda zakwit sinic. Niektóre wydzielają zatęchłą woń. Nici z kąpieli, ratownik wywiesza czerwoną flagę.

Zakwit to zmiana zabarwienia wody spowodowana masowym namnażaniem się mikroorganizmów, u nas głównie właśnie sinic. W Bałtyku dominują dwa gatunki: nietoksyczna Aphanizomenon flos-aquae i toksyczna Nodularia spumigena – rzadsza, ale może prowadzić do poważnych, nawet śmiertelnych zatruć. Niebezpieczne jest nie tylko zachłyśnięcie się, ale przebywanie w wodzie.

Sinice 2020: Najczęstsze objawy toksycznego zakwitu:

 • wysypka,
 • swędzenie i łzawienie oczu,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • gorączka,
 • bóle mięśni i stawów,
 • drżenie mięśni, zachwiania równowagi

.

Dolegliwości mogą wystąpić od razu lub kilka dni po kąpieli. Od dłuższego czasu nie odnotowano w Polsce przypadków śmiertelnych, ale następstwa kontaktu z trującymi sinicami mogą być poważne – od zaburzeń pokarmowych do wewnętrznych krwotoków i uszkodzenia wątroby. Atak na mięśnie oddechowe może spowodować konwulsje i uduszenie.

Unikaj kontaktu z kożuchem sinicowym i wodą o zmienionej barwie oraz nieprzyjemnym zapachu.

Sinice 2020: Kiedy i gdzie atakują sinice

 • temperatura wody powyżej 16-20 stopni C
 • słaby wiatr
 • niewielkie mieszanie wody
 • brak opadów

Najbardziej i najdłużej narażone są miejsca osłonięte, z mniejszym mieszaniem wód. Pod tym względem lepsze są kąpieliska na otwartym wybrzeżu niż w zatokach. Z drugiej strony masowe pojawianie się toksycznej sinicy Nodularia spumigena częściej obserwowane jest w centralnej części Morza Bałtyckiego.

Sinice 2020: Gdzie teraz nie wolno się kąpać

W poniedziałek od południa sinice były tylko w Mikoszewie przy ujściu Wisły do morza i w 9 kąpieliskach śródlądowych (jeziora i inne akweny), m.in. trzech poznańskich, w tym przy słynnej Malcie. Miejsca takie publikuje na mapie Główny Inspektorat Sanitarny, aktualizując raz na dobę.

Jeszcze w weekend sinice kwitły w 17 miejscach w Gdańsku, Sopocie, Gdyni i Krynicy Morskiej. Obecnie tutejsze kąpieliska są otwarte. Jednak przy sprzyjającej pogodzie sinice mogą tu niebawem wrócić lub pojawić się w innym rejonie.

O tym, które kąpieliska mogą pozostać otwarte, na bieżąco decydują służby sanitarne i ratownicy WOPR, którzy przyglądają się wodom Bałtyku i w razie czego wywieszają czerwoną flagę oznaczającą zakaz kąpieli.

Warto zwracać uwagę nie tylko na kolor flagi, ale wody przy plaży.

Warto zwracać uwagę nie tylko na kolor flagi, ale wody przy plaży.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera