Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sklep jak kokpit samolotu, czyli jak sprzedawcy zachęcają mężczyzn do zakupów

Anna Sulima-Gillow/AIP
Nie od dziś wiadomo, że mężczyźni kupują inaczej niż kobiety. Coraz częściej słyszymy o gender marketingu i roli psychologii płci w kształtowaniu zachowań zakupowych. W jaki sposób wychodzą im naprzeciw projektanci przestrzeni sklepowych? Czy istnieje uniwersalny przepis na typowo męskie wnętrze? A może pora porzucić stereotypy?

Każdy projekt jest inny, wymaga indywidualnego podejścia i dostosowania do grupy docelowej marki. Fakt, że target danego sklepu stanowią mężczyźni, nie sprawia wcale, że wnętrze musi wyglądać w konkretny, z góry założony sposób. Istnieją jednak pewne zasady, których należy się trzymać niezależnie od przyjętego nurtu aranżacyjnego. Związane jest to z psychologią płci i wynikających z niej różnic w sposobie robienia zakupów. Najważniejszym słowem, które powinno określać wnętrze męskiego sklepu jest funkcjonalność.

Zakupy w opcji zadaniowej

Panowie podchodzą do czynności o wiele bardziej zadaniowo niż kobiety, a więc proces zakupowy trwa u nich znacznie krócej. Myślą bardziej analitycznie, badawczo w kontekście samego produktu – we wnętrzu z kolei dostrzegają mniej detali, niż płeć piękna, więc ich ilość powinna być ograniczona do minimum.

Mężczyźni na zakupach są bardziej konkretni - chcą wejść, kupić i wrócić do domu, dlatego istotne jest zaaranżowanie całej ekspozycji i wnętrza tak, aby im to ułatwić

.

Asortyment musi być uporządkowany i właściwie skategoryzowany. Wnętrze idealne to takie, które charakteryzuje się logicznym, czytelnym układem, prostotą i minimalizmem. Stawiamy na czystość aranżacji i przestronność.

Sklep jak kokpit samolotu, czyli jak sprzedawcy zachęcają mężczyzn do zakupów
mat. prasowe

Funkcjonalność to jednak nie wszystko. Na pełne doświadczenie klienta składa się nie tylko komfort robienia zakupów, ale także klimat zbudowany poprzez wystrój - kolory, materiały, styl aranżacyjny.

Utarło się, że mężczyźni z zasady preferują wyważone, stonowane wnętrza utrzymane w ciemnych odcieniach szarości, granatu czy brązu, przez co większość wnętrz męskich butików wygląda podobnie. Jak podkreślają eksperci, jest to ogromny błąd. Kluczem do dobrego wnętrza jest zdefiniowanie wyróżników danej marki, a nie powielenie stereotypu. Przestrzeń powinna korespondować z wizerunkiem i kreować taki świat, jakiego jego klient chciałby być częścią. Styl aranżacyjny ma wynikać z DNA danej marki, z tego jak chce komunikować się z klientem i jakie przekazywać mu emocje.
Nie wolno nam traktować mężczyzn jako jednego dużego zbioru, gdyż jest to bardzo zróżnicowana grupa konsumencka.

Męskość i adrenalina

W celu podkreślenia tożsamości danej marki i zbudowania wyjątkowego klimatu przy projektowaniu wnętrz sklepów wykorzystuje się często charakterystyczny motyw przewodni. Poprzez aranżację przestrzeni marki odpowiadają na aspiracje swojej grupy docelowej, dlatego też w przypadku butików z odzieżą dla panów, są to często motywy kojarzące się z męskością i adrenaliną, atrybutami męskiej atrakcyjności.

Sklep jak kokpit samolotu, czyli jak sprzedawcy zachęcają mężczyzn do zakupów
mat. prasowe

Koncept dla marki Lancerto oparty jest na lotnictwie - aranżacja salonów nawiązuje do stylistyki klasycznego stroju pilota i wnętrza kokpitu samolotowego.  Projekt uzupełniły starannie dobrane detale: ściana wizerunkowa ze starymi fotografiami o tematyce lotniczej czy zegary przedstawiające poszczególne strefy czasowe. Inny, mniej klasyczny, a bardziej industrialny charakter ma koncept dla Essenza Man. Nawiązuje on stylistyką do warsztatu motocyklowego. W projekcie zastosowano surowe materiały, ręcznie formowane płytki ceglane, czarny listwowy sufit oraz meble z profili stalowych. Dodatkowo we wnętrzu wykorzystano czarno-białe fototapety przedstawiające sceny z warsztatów motocyklowych. Ascetyczny charakter wnętrza przełamują detale takie, jak fotel ze skórzaną tapicerką, miękkie zasłony w przymierzalniach, miedziane lampy, czy elementy z drewna orzechowego w ciepłym kolorze. Podkreślają one elegancki charakter marki.

Wnętrze sklepu Recman nawiązuje z kolei do pozasprzedażowej działalności marki, która od 2011 roku jest Oficjalnym Sponsorem Reprezentacji Polski Mężczyzn w tenisie. Przestrzeń inspirowana jest kortem tenisowym i elegancką sportową szatnią. Projektanci zaproponowali elegancki grafitowy laminat, z którego wykonano meble przyścienne i ladę. Meble w strefie kolekcji casual tworzą stalowe profile, siatki i wieszaki lakierowane na kolor czarny. Kompozycja stołów w centralnym punkcie sklepu została wyróżniona orzechowymi blatami i grafitowo-białymi skrzyniami. Bezpośrednim nawiązaniem do tenisa, obok dekoracyjnych siatek na ścianach, jest rudo-brązowa posadzka korespondująca z nawierzchnią.

Anna Sulima-Gillow, kierownik Działu Projektowego Forbis Group

Obejrzyj wideo:

Firmy rodzinne wciąż mają dużą przyszłość w Polsce

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sklep jak kokpit samolotu, czyli jak sprzedawcy zachęcają mężczyzn do zakupów - Strefa Biznesu