MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skuteczne sposoby na czkawkę. Jak można pozbyć się uciążliwej czkawki? Oto domowe sposoby. Sprawdź! 9.09.2024

Mariusz Rodziewicz
Czkawka to charakterystyczny, rytmiczny przymusowy ruch naszego ciała. U osoby, która ma atak czkawki, dochodzi do gwałtownych wdechów powietrza z jednoczesnym zamknięciem głośni. Jak można pozbyć się czkawki? Sprawdź na kolejnych slajdach >>>
Czkawka to charakterystyczny, rytmiczny przymusowy ruch naszego ciała. U osoby, która ma atak czkawki, dochodzi do gwałtownych wdechów powietrza z jednoczesnym zamknięciem głośni. Jak można pozbyć się czkawki? Sprawdź na kolejnych slajdach >>>Pixabay
Czkawka pojawia się najczęściej kiedy człowiek połknie za dużo powietrza. Czkawka potrafi być uciążliwa, jeśli trwa dłużej, niż kilka minut. Jak jej się pozbyć? Jest wiele domowych sposobów, które pozwalają na skuteczne "wyłączenie" czkawki. Sprawdź w naszym artykule, jak można jej się pozbyć samodzielnie. Jeśli jednak one nie zadziałają - wówczas najlepiej udać się do lekarza.

Spis treści

Czym jest czkawka?

Czkawka to charakterystyczny, rytmiczny przymusowy ruch naszego ciała, polegający na synchronicznym skurczu przepony i mięśni międzyżebrowych. U osoby, która ma atak czkawki, dochodzi do gwałtownych wdechów powietrza z jednoczesnym zamknięciem głośni. Towarzyszy temu charakterystyczny dźwięk, który nazywamy czknięciem.

Kiedy pojawia się czkawka?

Na czkawkę częściej skarżą się osoby, które żyją w ciągłym biegu. Szczególnie ci, którzy próbują "na szybko" zaspokoić głód, czy pragnienie. Podczas szybkiego spożywania posiłku, czy picia płynów (szczególnie gazowanych) może dojść do połknięcia dużej ilości powietrza. Potem nasz organizm próbuje się go pozbyć właśnie przez beknięcie, lub czkawkę.

Co ciekawe, na czkawkę mogą cierpieć nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci, a nawet... płody w łonie matki.

Czy czkawka jest niebezpieczna?
Według fachowców czkawka w większości przypadków nie jest groźna dla zdrowia. Jest to bowiem zwykła reakcja organizmu na pozbycie się - wspomnianego już wyżej - połkniętego powietrza. Czyli to taki sam odruch, jak kichnięcie, czy odkaszlnięcie.

Zdarza się jednak, że czkawka trwa dłużej, niż kilka minut. Jeśli ta dolegliwość przeciąga się do wielu godzin, a nawet dni - wówczas warto udać się do lekarza.

Jakie są sposoby na pozbycie się czkawki?

Na pewno wielu z nas zna domowe sposoby na pozbycie się czkawki. Postanowiliśmy to zebrać w naszym artykule. Sprawdź naszą fotogalerię.

Najdłużej trwająca czkawka została odnotowana w Stanach Zjednoczonych. Charles Osborne cierpiał na nią... 68 lat! Mężczyzna czkał przeciętnie 40 razy na minutę, a pod koniec życia 20 razy na minutę. Osborne podejmował różne próby powstrzymania czkawki, w tym operacyjnych. Te jednak nie powiodły się. Czkawka ustąpiła samoistnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński