Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skutki uboczne szczepienia przeciw COVID-19 u dzieci. Jakie dolegliwości występują najczęściej? Ryzyko i korzyści wynikające ze szczepienia

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
oksun70/123rf
Skutki uboczne szczepienia przeciw COVID-19: ból ręki, zmęczenie i ból głowy to najczęstsze niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) obserwowane u dzieci w grupie wiekowej 5-11 lat. Sprawdź, jakie jeszcze działania niepożądane odczuwały dzieci. Dowiedz się, czy twoje dziecko jest narażone na powikłania związane z zapaleniem serca i zapaleniem osierdzia.

Spis treści

Szczepienie dzieci i nastolatków w grupie 12+ rozpoczęto w Polsce na początku czerwca 2021 r. W świetle ostatnich badań, szczepienie preparatem Pfizer zapobiega objawowemu przebiegowi zakażenia wirusem COVID-19 u młodszych dzieci w 91 proc., a u starszych – pół roku po przyjęciu drugiej dawki – nadal utrzymuje się na poziomie 97 proc.

Kiedy i jak można zaszczepić dziecko?

Obecnie w Polsce dozwolone jest szczepienie dzieci i nastolatków w wieku powyżej 12 roku życia szczepionką Comirnaty firmy Pfizer, przy zachowaniu odstępu 21 dni między dawkami oraz szczepionką Spikevax Moderny, przy zachowaniu odstępu 28 dni między dawkami.

Dziecko w wieku 12–15 lat można zarejestrować na szczepienie:

  • kontaktując się z wybranym punktem szczepień,
  • przez bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień (nr tel. 989),
  • wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie,
  • poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl – wybierz ścieżkę e-rejestracji, wpisz numer PESEL, Twojego dziecka i jego nazwisko, podaj numer telefonu, na który odbierać będziesz potwierdzenia, i wybierz termin szczepienia.

W Stanach Zjednoczonych dopuszczono także szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat. Podawana jest im mniejsza dawka szczepionki, o objętość 1/3 standardowej dawki przeznaczonej dla dorosłych. Także w Polsce zapowiadane jest umożliwienie szczepień w tej grupie wiekowej. Europejska Agencja Leków (EMA) w czwartek, 25 listopada, zatwierdziła użycie szczepionki przeciw COVID-19 u dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

Najczęstsze skutki uboczne szczepień przeciw COVID-19

Niechęć opiekunów do zaszczepienia dziecka często wynika z obawy przed skutkami ubocznymi, jakie może nieść podanie preparatu. Na całym świecie prowadzone są badania, które pokazują, na jakie dolegliwości najczęściej skarżą się mali pacjenci.

Ostatnie badanie prowadzone w USA, Finlandii, Polsce i Hiszpanii, opiniowane przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA), objęło grupę ponad 4600 uczestników w wieku od 5 do 11 lat. Część dzieci otrzymała szczepionkę Pfizer-BioNTech COVID-19, zawierającą 10 mikrogramów informacyjnego RNA na dawkę, a część placebo.

Następnie 1444 biorców szczepionki, było obserwowanych przez co najmniej 2 miesiące po podaniu drugiej dawki. U żadnego z dzieci nie zaobserwowano poważnych działań niepożądanych. Wśród najczęstszych zgłaszanych przez dzieci skutków ubocznych podawania szczepionki Pfizera należą:

  • ból w miejscu wstrzyknięcia (ból ramienia),
  • zaczerwienienie i obrzęk w miejscu iniekcji,
  • zmęczenie,
  • ból głowy,
  • ból mięśni,
  • dreszcze,
  • biegunka,
  • gorączka,
  • bóle stawów,
  • nudności i brak apetytu.

U większości dzieci, po przyjęciu zarówno pierwszej, jak i drugiej dawki, w miejscu przyjęcia zastrzyku pojawiał się ból, opuchlizna i zaczerwienienie.

Działania niepożądane miały na ogół nasilenie łagodne do umiarkowanego i wystąpiły w ciągu dwóch dni po szczepieniu, a większość z nich ustąpiła w ciągu jednego do dwóch dni.

Większość objawów występowała częściej po przyjęciu drugiej dawki. U dzieci, które przyjęły drugą dawkę, częściej występowało m.in. zmęczenie i bóle głowy. Najrzadszym objawem po podaniu szczepionki były nudności.

Dowiedz się więcej:

Najgroźniejsze skutki szczepień u dzieci

Wśród obaw, jakie pojawiają się przy temacie szczepienia dzieci, pojawia się kwestia zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia. Nie jest to obawa bezpodstawna. Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) szacuje, że częstotliwość wystąpienia tych chorób u nastolatków wynosi na 56-69 przypadków na milion podanych dawek.

Ryzyko wystąpienia powikłań jest najwyższe u młodych mężczyzn w wieku od 12 do 17 lat. Mając na uwadze te dane, FDA przeprowadziła własną ocenę stosunku korzyści do ryzyka wynikającego z podania szczepionki w najmłodszej grupie. Wynik wskazał na to, że korzyści płynące zaszczepienia dzieci w wieku od 5 do 11 lat, przewyższałyby ryzyko zachorowania w tej grupie.

W Stanach Zjednoczone przypadki COVID-19 u dzieci w wieku od 5 do 11 lat stanowią 39 proc. przypadków u osób w wieku poniżej 18 lat. Według CDC około 8 300 przypadków COVID-19 u dzieci w wieku od 5 do 11 lat spowodowało hospitalizację. Do 17 października w USA zgłoszono 691 zgonów z powodu COVID-19 u osób w wieku poniżej 18 lat, z 146 zgonami w grupie wiekowej od 5 do 11 lat.

Źródła:

ZOBACZ: Zdecydowanie rośnie liczba młodych pacjentów, to oni zakażają się najczęściej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Skutki uboczne szczepienia przeciw COVID-19 u dzieci. Jakie dolegliwości występują najczęściej? Ryzyko i korzyści wynikające ze szczepienia - Strona Zdrowia