Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śladami tych co odeszli… Spacer po szczecineckiej nekropolii

Magdalena Michalska
Szczecinecka nekropolia to miejsce spoczynku wielu wybitny i zasłużonych mieszkańców miasta. Pozostając w duchu niedawno minionego Dnia Zadusznego, Muzeum Regionalne wystąpiło z ciekawą inicjatywą, mającą na celu przybliżenie sylwetek tych osób, których szczątki spoczęły na Cmentarzu Komunalnym, a które z różnych powodów zapisały się w historii miasta. W sobotę (4 listopada), grupa około trzydziestu mieszkańców pod przewodnictwem pana Mateusza Zacharewicza – pracownika muzeum, wyruszyła szlakiem ich pamięci. Pierwszym punktem na jaki odwiedzający zwrócili uwagę był kamień z tablicą dedykowaną Władysławowi Cieślakowi – kapitanowi Wojska Polskiego, który walczył nad Odrą w 6. Batalionie Pontonowo - Mostowym i który zasłynął postawieniem tam pierwszego słupa granicznego. Kolejnym przystankiem był nagrobek doktor Genowefy Matusewicz – lekarki z wielkim oddaniem ratującej swoich pacjentów i zasłużonej działaczki społecznej, której poświęcenie ofiarom Holocaustu zostało uznane przez Instytut Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie, dzięki czemu w latach 80-tych Genowefa Matusewicz dołączyła do osób uhonorowanych tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.Symboliczną lampkę zapalono też na grobie Aleksandra Stafińskiego – wielkiego pasjonata archeologii i inicjatora powstania Muzeum Ziemi Szczecineckiej. Kolejnymi punktami spaceru były: pomnik domniemanych lotników alianckich, tablice i krzyż poświęcone ofiarom totalitaryzmów przy kaplicy, lapidarium oraz Wzgórze Wisielców. Spotkanie zakończyło się pod największym monumentem poświęconym żołnierzom walczącym o przełamanie Wału Pomorskiego. Poza wspominkami i szeregiem wnikliwych pytań, nie zabrakło też historycznej dyskusji, dzięki której listopadowe przedpołudnie nabrało nieco rumieńców.Kolejną propozycją Muzeum Regionalnego będzie czwartkowe (9 listopada) otwarcie wystawy „500 lat reformacji na ziemi szczecineckiej” oraz zaplanowany na 16 listopada wykład „Kobiety i reformacja w kontekście europejskim”.
Szczecinecka nekropolia to miejsce spoczynku wielu wybitny i zasłużonych mieszkańców miasta. Pozostając w duchu niedawno minionego Dnia Zadusznego, Muzeum Regionalne wystąpiło z ciekawą inicjatywą, mającą na celu przybliżenie sylwetek tych osób, których szczątki spoczęły na Cmentarzu Komunalnym, a które z różnych powodów zapisały się w historii miasta. W sobotę (4 listopada), grupa około trzydziestu mieszkańców pod przewodnictwem pana Mateusza Zacharewicza – pracownika muzeum, wyruszyła szlakiem ich pamięci. Pierwszym punktem na jaki odwiedzający zwrócili uwagę był kamień z tablicą dedykowaną Władysławowi Cieślakowi – kapitanowi Wojska Polskiego, który walczył nad Odrą w 6. Batalionie Pontonowo - Mostowym i który zasłynął postawieniem tam pierwszego słupa granicznego. Kolejnym przystankiem był nagrobek doktor Genowefy Matusewicz – lekarki z wielkim oddaniem ratującej swoich pacjentów i zasłużonej działaczki społecznej, której poświęcenie ofiarom Holocaustu zostało uznane przez Instytut Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie, dzięki czemu w latach 80-tych Genowefa Matusewicz dołączyła do osób uhonorowanych tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.Symboliczną lampkę zapalono też na grobie Aleksandra Stafińskiego – wielkiego pasjonata archeologii i inicjatora powstania Muzeum Ziemi Szczecineckiej. Kolejnymi punktami spaceru były: pomnik domniemanych lotników alianckich, tablice i krzyż poświęcone ofiarom totalitaryzmów przy kaplicy, lapidarium oraz Wzgórze Wisielców. Spotkanie zakończyło się pod największym monumentem poświęconym żołnierzom walczącym o przełamanie Wału Pomorskiego. Poza wspominkami i szeregiem wnikliwych pytań, nie zabrakło też historycznej dyskusji, dzięki której listopadowe przedpołudnie nabrało nieco rumieńców.Kolejną propozycją Muzeum Regionalnego będzie czwartkowe (9 listopada) otwarcie wystawy „500 lat reformacji na ziemi szczecineckiej” oraz zaplanowany na 16 listopada wykład „Kobiety i reformacja w kontekście europejskim”. Magdalena Michalska
Szczecinecka nekropolia to miejsce spoczynku wielu wybitny i zasłużonych mieszkańców miasta. Pozostając w duchu niedawno minionego Dnia Zadusznego, Muzeum Regionalne wystąpiło z ciekawą inicjatywą, mającą na celu przybliżenie sylwetek tych osób, których szczątki spoczęły na Cmentarzu Komunalnym, a które z różnych powodów zapisały się w historii miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!