Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślady III Rzeszy w muzeum w Szczecinku

(r)
Izebella Kusek, konserwator ze szczecineckiego muzeum, czyści kamień z obozu RAD w Świątkach.
Izebella Kusek, konserwator ze szczecineckiego muzeum, czyści kamień z obozu RAD w Świątkach. Fot. Rajmund Wełnic
Kamienna płaskorzeźba - pozostałość po obozie nazistowskiej organizacji RAD w Świątkach koło Szczecinka - znalazła przystań w Muzeum Regionalnym.

Kilkadziesiąt lat po wojnie w Świątkach ocalał nieco tylko uszkodzony kamień z obozu RAD-u, czyli Reichsarbeitsdienst (Służba Pracy Rzeszy). Organizację stworzono w nazistowskich Niemczech do przygotowania obywatelskiego i wojskowego młodzieży. W czasie wojny wprowadzono obowiązek 6-miesięcznej służby pomocniczej w jednostkach RAD dla mężczyzn i kobiet. Obozy takie powstawały w całej Rzeszy. Organizacja wznosiła m.in. umocnienia, a pod koniec wojny z jej członków tworzono nawet całe oddziały wojskowe do walki na froncie.

Obóz w Świątkach zajmował się produkcją rolniczą w majątku państwowym. Po wojnie baraki, w których mieszkali członkowie RAD-u zburzono, a na terenie ośrodka szkolno-wychowawczego zbudowanego w latach 70. pozostał kamień z wizerunkiem arbeitsmenna z łopatą i symbolem nazistowskiej organizacji, czyli łopatą wśród kłosów zboża.

Kamień wypatrzyli miłośnicy historii Szczecinka. I to oni na forum poświęconym dziejom miasta www.szczecinek.org podnieśli larum, gdy kamień ze Świątek zniknął. Okazało się, że płaskorzeźba nie została zniszczona ani nie przepadła bez śladu. Przewieziono ją do ogródka w szczecineckim muzeum.

- Kamień przed laty znaleziono w lesie - mówi Jadwiga Kowalczyk-Kontowska z muzeum. - Potem ustawiono go na klombie przy ośrodku w Świątkach, a ostatnio pani dyrektor zwróciła się do nas o przejęcie tej pamiątki z uwagi na przebudowę terenu wokół placówki. Pamiątka po obozie RAD jest nieco uszkodzona (prawdopodobnie została ostrzelana), ale zachowała się dobrze.

Pracownicy muzeum postarają się odtworzyć historię obozu, a sam kamień będzie częścią wystawy plenerowej, na której są już fragmenty cokołu pomnika cesarza Wilhelma I, czy resztki płyt nagrobnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!