Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmieciowy problem w Koszalinie i powrót akcji Czyste Miasto [ZDJĘCIA]

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Okolice jeziora Jamno
Okolice jeziora Jamno Czytelnik
Do naszej redakcji napływają kolejne sygnały dotyczące niewłaściwego składowania odpadów w mieście.

- Niestety, sytuacja się powtarza, wygląda to bardzo niepokojąco - powiedział nam Zbigniew Kos, członek koszalińskiego oddziału Ligi Ochrony Przyrody. - Przejazd rowerem przy ul. Poprzecznej, niedaleko torów wąskotorowych, a także przy ul. Projektantów, Nowowiejskiego, Wołyńskiej, czy w okolicach Jamna, przy przepompowni, przedstawia smutny widok. W tych miejscach zalegają hałdy śmieci - dodał.

Kolejny czytelnik zwrócił nam uwagę na dzikie składowisko śmieci, w tym opon samochodowych, na przedłużeniu ulicy Gołębiej. - Przy osłonie śmietnikowej przy ul. Broniewskiego 4 panuje nieporządek - to kolejny sygnał, tym razem od jednego z mieszkańców tej okolicy, pana Jana Grzelaka.

- Sytuacja przy ul. Broniewskiego jest nam znana, zgłosiliśmy to zarządcy (ZBM), który obiecał zająć się tą sprawą - powiedział Piotr Simiński, komendant Straży Miejskiej w Koszalinie. - Na terenie miasta działa 17 fotopułapek, dzięki którym sukcesywnie otrzymujemy informacje o podrzucanych odpadach. W ciągu roku strażnicy miejscy, w związku z niewłaściwym gospodarowaniem odpadami, interweniują 1300-1500 razy. Wystawiamy mandaty w wysokości do 500 zł, a niekiedy - np. w przypadku recydywy - takie przypadki trafiają na drogę sądową. Tu nałożona kara grzywny może wynieść już 5 tysięcy złotych. Niestety, ale nierzadko sami mieszkańcy doprowadzają też do tego, że ich okolica wygląda jak wygląda.

Nie wszyscy mają świadomość ekologiczną, nie wszystkim zależy, by było czysto. Czasem jest to też wynikiem nieznajomości lub ignorowania przepisów, bo np. odpady wielkogabarytowe składować należy w przeddzień ich wywozu, a niestety zdarza się tak, że ludzie składują takie odpady jak im pasuje - dodał komendant.

Jak już informowaliśmy, częstym problemem jest umieszczanie przy osłonach śmietnikowych odpadów budowlanych. - Odpady te nie są objęte zbiórką odpadów wielkogabarytowych i nie mogą być gromadzone przy osłonach. Kolejna kwestia to harmonogram odbioru odpadów - odpady powinny być wystawiane w terminach zbiórki - podkreśliła Joanny Kaźmierczak, kierowniczka ds. Instalacji Komunalnej i Organizacji w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Koszalinie. Zdaniem PGK, niektóre miejsca gromadzenia i odbioru odpadów nie są dobrze przygotowane, tj. trudno tam wjechać i wyjechać.

Przypomnijmy, że jeśli chcemy pozbyć się gabarytów lub odpadów budowlanych, możemy zgłosić się do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Takie miejsca w Koszalinie są dwa: przy ul. Komunalnej 5 oraz przy ul. Władysława IV 149.

Czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00 oraz w soboty w godz. 8.00-13.00. W razie dodatkowych pytań można dzwonić także pod numer telefonu: 505-062-184. W kwietniu planowana jest za to druga edycja akcji Czyste Miasto. Wydarzenie pod naszym patronatem organizuje Zbigniew Kos. - Kropla drży skałę, Trzeba uświadamiać obywateli, że bez działań zwykłych ludzi będziemy tonąć we własnych śmieciach - powiedział organizator.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera