MKTG SR - pasek na kartach artykułów

SNMG1, czyli siły NATO w Polsce. W Porcie Wojennym w Gdyni zacumowała francuska fregata FS Aquitaine

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
SNMG1, czyli siły NATO w Polsce. W porcie w Gdyni zacumowała francuska fregata FS Aquitaine
SNMG1, czyli siły NATO w Polsce. W porcie w Gdyni zacumowała francuska fregata FS Aquitaine Przemyslaw Swiderski
Fregata FS Aquitaine zacumowała w Gdyni, to okręt doskonale znany polskiej Marynarce Wojennej, między innymi za sprawą wspólnej misji w Stałym Zespołem Okrętów NATO Grupa 1 – SNMG1 (Standing NATO Maritime Group 1). Za zgodą La Royale odwiedziliśmy pokład francuskiego okrętu.

FS Aquitaine w służbie francuskiej Marynarki Wojennej jest od 2012 roku. W kwietniu 2018 roku FS Aquitaine uczestniczyła w bombardowaniach Damaszku i Homs.

Fregata jest jednym z najnowocześniejszych okrętów w swojej klasie, opracowanym w ramach programu fregat wielofunkcyjnych FREMM (fr. Frégate Européenne Multi-Mission), co w języku polskim można przetłumaczyć jako europejską fregatę wielofunkcyjną właśnie.

Zgodnie z informacją udostępnioną przez Naval Group i Fincantieri pierwotnie w ramach programu powstać miało 59 fregat, z czego 20 miało trafić pod francuską banderę, 10 pod włoską i 20 pod amerykańską.

FREMM zakłada trzy oryginalne warianty budowy okrętu:

 • ASW - przeciw okrętom podwodnym.
 • GP - ogólnego przeznaczenia.
 • AVT - ataku lądowego (ten wariant został wycofany).

Obecnie w służbie znajduje się 20 fregat FREMM. 3 okręty posiadają siły morskie Egiptu, 1 posiada Królewska Marynarka Maroka, zaś po 8 w służbie swoich marynarek wojennych posiadają Włosi oraz Francuzi.

Na realizację zamówienia oczekują z kolei TNI-AL, a więc indonezyjska Marynarka Wojenna oraz USN, a więc United States Navy tj. Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych.

FREMM. Jakie okręty pływają pod banderami innych państw?

 • Francja: FS Aquitaine, FS Normandie, FS Provence, FS Lanquedoc, FS Auvergne, FS Alsace, FS Bretagne, FS Lorraine.

 • Włochy: ITS Carlo Bergamini, ITS Virginio Fasan, ITS Carlo Margottini, ITS Carabiniere, ITS Alpino, ITS Luigi Rizzo, ITS Federico Martinengo, ITS Antonio Marceglia, ITS Spartaco Schergat, ITS Emilio Bianchi.

 • Egipt: ENS Tahya Misr (wcześniej FS Normandie), ENS Al-Galala (wcześniej ITS Spartaco Schergat), ENS Bernees (wcześniej ITS Emilio Bianchi)

 • Maroko: RMNS Mohammed VI.

Amerykanie poinformowali, że fregaty FREMM będą nosiły następujące nazwy: USS Constellation, USS Congress, USS Chesapeake, USS Lafayette.

Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzaju Sił Zbrojnych, SNMG-1 to jeden z dwóch stałych zespołów okrętowych Sojuszu Północnoatlantyckiego, w których skład wchodzą wyselekcjonowane niszczyciele i fregaty państw członkowskich. Szkielet zespołu stanowią jednostki z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Holandii, do których cyklicznie dołączają okręty z Belgii, Danii, Portugalii, Hiszpanii i Polski.

SNMG-1 prowadzi ćwiczenia zarówno w składzie zespołu jak i z okrętami sił morskich państw członkowskich NATO i Partnerstwa dla Pokoju. Wielonarodowy elitarny zespół utrzymywany jest w najwyższym stopniu gotowości bojowej i przeznaczony jest do natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych, operacjach pokojowych i w wypadku wojny.

Okręty operują na Atlantyku oraz na wszystkich akwenach europejskich. Jak zapewnia NATO, okręty te są najlepiej wyszkolonym międzynarodowym zespołem uderzeniowym tego rodzaju na świecie.

Wypełniając swoje zadania w morzu okręty w ramach SNMG-1:

 • Monitorują żeglugę.
 • Kontrolują podejrzane jednostki.
 • Prowadzą akcje blokadowe.
 • Ewakuują zagrożoną ludność.
 • Stanowią bazę dla piechoty morskiej i jednostek specjalnych wykonujących zadania w głębi lądu.

Jak informuje Marynarka Wojenna RP, wizyta FS Aquitaine ma charakter roboczy. Jej celem jest m. in. uzupełnienie zapasów.

SNMG1, czyli siły NATO w Polsce. W porcie w Gdyni zacumowała francuska fregata FS Aquitaine

SNMG1, czyli siły NATO w Polsce. W Porcie Wojennym w Gdyni z...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zamieszki przez pokaz Louis Vuitton

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera