Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sołectwo Cisowo nominowane do nagrody Super Samorząd 2018

Wojciech Kraszewski
Radek Koleśnik
W Cisowie pod Darłowem, dzięki współpracy sołtyski, rady sołeckiej, mieszkańców oraz gminnego samorządu, oznakowano miejsca ważne dla turystów i dla mieszkańców oraz ponumerowano posesje. Czy zdobędą za to nagrodę Super Samorząd 2018? Dowiemy się już 25 maja. Rywalizować będą z czternastoma innymi grupami z całej Polski. Nagrody zostaną wręczone na Zamku Królewskim w Warszawie.

Sołectwo znalazło się wśród piętnastu inicjatyw z całej Polski, którym udało się wprowadzić zmiany w swoim otoczeniu dzięki skutecznej współpracy z władzami samorządowymi.

Wszyscy brali udział w akcji Masz Głos, która wspiera rozwój partycypacji na poziomie lokalnym. Zajmowali się ulepszaniem przestrzeni publicznej, dostosowywaniem działania lokalnych instytucji do potrzeb społeczności, przekonywaniem władz oraz mieszkańców i mieszkanek do większej otwartości na współpracę i wprowadzaniem metod wspólnego podejmowania decyzji. Konkurencja była duża, bo w całej Polsce uczestników było prawie 350.

Wyobraź sobie, że jedziesz międzynarodową trasą rowerową R10 wokół Morza Bałtyckiego, zboczyłaś/zboczyłeś z drogi, by zwiedzić kościół z XIV wieku, i szukając go, krążysz po okolicy, co wydłuża twoją liczącą 8539 kilometrów trasę.

W Cisowie nikogo to już nie spotka – mieszkańcy zainspirowani przez sołtyskę wsi zadecydowali, że w ich miejscowości, odwiedzanej latem przez rzesze turystów, warto oznaczyć najważniejsze turystycznie miejsca tablicami kierunkowymi oraz opisać je na tablicach informacyjnych. Wprowadzona zostanie też numeracja domów. Choć początkowo część mieszkańców podkreślała, że ważniejszy jest np. remont dróg, to podczas nieformalnych rozmów oraz dwóch spotkań w większym gronie, na których dyskutowano i przeprowadzono analizę potrzeb, mieszkańcy doszli do porozumienia.

Do współpracy namówili wójta gminy, który skonsultował plany z zarządcą dróg powiatowych, wsparł inicjatywę technicznie, merytorycznie i niewielkim dofinansowaniem, wspólnie z pracownikiem odpowiedzialnym za drogi przyjechał na wizytę lokalną oraz konsultował projekt tablic. Postawienia tablic podjął się bezpłatnie Zakład Gospodarki Komunalnej.

Jak dobrze, że ktoś pomyślał o znakach. Teraz nawet obcokrajowcy będą wiedzieli, jak dotrzeć do naszego kościoła. Tylu turystów zawsze pyta, jak tam dojechać. No w końcu to nasze Cisowo pięknieje – mówią mieszkańcy Cisowa.

Organizatorem akcji Masz Głos jest Fundacja im. Stefana Batorego, a jej lokalnym koordynatorem było Stowarzyszenie POLITES ze Szczecina.

Nagroda Super Samorząd przyznawana jest od 2011 roku tym grupom uczestniczącym w akcji Masz Głos, które wprowadziły najbardziej znaczące zmiany w swoim otoczeniu, współpracując przy tym modelowo z władzami samorządowymi i z całą społecznością. Kto z piętnastu nominowanych otrzyma nagrodę Super Samorząd dowiemy się 25 maja podczas uroczystej gali w Zamku Królewskim w Warszawie.

Data rozdania nagród ma podwójne znaczenie symboliczne. Po pierwsze obchodzimy w tym roku 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, które było wydarzeniem istotnym nie tylko z punktu widzenia odtworzenia państwowości, ale także pod względem poszerzenia zakresu praw obywatelskich. Po drugie zaś dwa dni później wypada rocznica pierwszych po 1989 roku wyborów samorządowych w Polsce (27 maja 1990).

Udział w wydarzeniu zapowiedzieli m.in. prof. Andrzej Zoll oraz prof. Tomasz Nałęcz. Galę poprowadzi Andrzej Seweryn.

O akcji Masz Głos

Akcja Masz Głos od piętnastu lat przyciąga osoby, które marzą o tym, aby w ich okolicy – tej bliskiej i dalszej – żyło się lepiej. Każda edycja akcji trwa około 10 miesięcy. W tym czasie uczestnicy realizują działania przy wsparciu ekspertów i koordynatorów z Fundacji im. Stefana Batorego oraz organizacji partnerskich.

Mogą brać udział w bezpłatnych szkoleniach oraz zasięgać porad w zakresie sposobów rozwiązywania lokalnych problemów, metod aktywizacji społeczności lokalnej oraz narzędzi współpracy i dialogu pomiędzy mieszkańcami i mieszkankami a samorządem. Wśród uczestników akcji znajdziemy przedstawicieli i przedstawicielki praktycznie wszystkich grup wiekowych - dzieci, młodzież, a także seniorów i seniorki. Działania prowadzone są miastach, miasteczkach, a także na wsiach.

W tej edycji akcji (2017/2018) wzięły udział łącznie 343 grupy z całej Polski, pochodzące z 237 miejscowości – w tym 124 z obszarów wiejskich.

Zobacz także Podsumowanie projektów Działaj Lokalnie w gminie Darłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo