Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solidarność w trudnym dla pacjentów czasie. Pracownicy punktu szczepień wsparli hospicjum

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Radosław Zając z Bezpiecznej Przychodni przekazał środki ochrony osobistej dyrektorce koszalińskiego hospicjum Grażynie Ziębie.
Radosław Zając z Bezpiecznej Przychodni przekazał środki ochrony osobistej dyrektorce koszalińskiego hospicjum Grażynie Ziębie. Mat. prasowe
Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie boryka się z kłopotami finansowymi. Pracownicy punktu szczepień Bezpieczna Przychodnia, w odpowiedzi na apel o pomoc, podarowali hospicjum zapas tzw. środków ochrony jednorazowej.

Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego jest jedyną tego typu placówką w powiecie koszalińskim. Przyjmuje pacjentów w hospicjum stacjonarnym, prowadzi hospicjum domowe oraz poradnię medycyny paliatywnej. Wzrost cen żywności, leków, gazu i prądu sprawił, że sytuacja finansowa placówki jest bardzo trudna.

– Usługi świadczymy na niezmiennym poziomie, zarówno w hospicjum stacjonarnym, jak i domowym. Przez to co miesiąc brakuje nam średnio 140 tys. zł, które dokładamy z rezerwy utworzonej z darowizn naszych darczyńców – wskazuje Grażyna Zięba, dyrektorka Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie.

– Dzięki tej pomocy w ogóle jeszcze istniejemy.

Na apel o pomoc odpowiedzieli mieszkańcy – podczas akcji „Dar serca" prowadzonej na cmentarzach w regionie udało się zebrać więcej pieniędzy niż przed rokiem. Oficjalnej kwoty hospicjum jeszcze nie podaje - czeka na potwierdzenie z banku.

Pomoc niosą też przedstawiciele placówek służby zdrowia.

- Przekazujemy akcesoria, które punktom szczepień przeciw COVID-19 przekazywała Rządowa Agencja Rezerw Materiałowych. To 4 tys. maseczek, 600 fartuchów jednorazowych, 8 opakowań rękawiczek oraz środki do dezynfekcji – wskazał Radosław Zając z Bezpiecznej Przychodni.

– Z tych środków korzystamy na co dzień. Z pewnością je wykorzystamy – zapewniła Grażyna Zięba.

Jak można pomóc pacjentom hospicjum? Wciąż działa internetowa zbiórka – Dar Serca 2022. Na stronie internetowej hospicjum znajdziecie link do wirtualnej puszki. Jest też numer konta dla osób, które wolą przelać pieniądze w tradycyjny sposób. Oprócz pieniędzy potrzebne są też środki czystości, oliwki dla dzieci, podkłady jednorazowe, kremy na odparzenia, chusteczki nawilżane. Można też przynieść produkty żywnościowe, jak cukier, mleko, herbatę, kisiel, herbatniki, owoce.

Przekazanie darów koszalińskiemu hospicjum było okazją, by przypomnieć o dwóch programach profilaktycznych, realizowanych ze wsparciem unijnym - to szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV, odpowiadającego za rozwój nowotworów szyjki macicy i profilaktyka cukrzycy. Pierwszy program skierowany jest do dziewczynek z rocznika 2009, 2010 i 2011 (termin przyjęcia pierwszej dawki to 15 kwietnia 2023), drugi do osób w wieku od 35 do 64 lat, które nie mają stwierdzonej cukrzycy. Chętni mogą się zgłosić do Bezpiecznej Przychodni przy ul. Lelewela 7 w Koszalinie w dni robocze w godz. 9–16. Można też zatelefonować pod nr 786 969 212.

- System ochrony zdrowia w Polsce nie jest prawidłowo finansowany od 1989 roku, a jego postępującą zapaść pogłębiła pandemia COVID-19. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Działając dziś profilaktycznie zabezpieczamy siebie w przyszłości, a także odciążamy system ochrony zdrowia – podkreślił Radosław Zając.

- Zachęcamy również do szczepień przeciwko COVID-19 oraz przeciw grypie. Zabezpieczając się przeciw COVID-19 zabezpieczamy także osoby starsze w naszym otoczeniu. Zapraszamy na dawki przypominające.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera