Sondaż Polska Press Grupy. Platformie zostały dwie wyspy

  Sondaż Polska Press Grupy. Platformie zostały dwie wyspy

  Paweł Więcek

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Sondaż Polska Press Grupy. Poparcie dla partii w poszczególnych województwach.

  Sondaż Polska Press Grupy. Poparcie dla partii w poszczególnych województwach. ©PPG

  Rozkład preferencji partyjnych Polaków w ujęciu geograficznym na dwa dni przed wyborami. Prawo i Sprawiedliwość idzie jak burza. Partia Jarosława Kaczyńskiego wygrywa z Platformą Obywatelską w 14 z 16 województw.
  Sondaż Polska Press Grupy. Poparcie dla partii w poszczególnych województwach.

  Sondaż Polska Press Grupy. Poparcie dla partii w poszczególnych województwach. ©PPG

  Wyniki ogólnopolskie - Prawo i Sprawiedliwość 39,5 procent; Platforma Obywatelska - 24,5; Zjednoczona Lewica - 9; KUKIZ’15 - 7,5; Polskie Stronnictwo Ludowe- 6; Nowoczesna Ryszarda Petru - 6; KORWiN - 4,5; Partia Razem - 2.

  Trwa marsz Prawa i Sprawiedliwości na zachód. Jeszcze kilka tygodni temu partia Jarosława Kaczyńskiego nieśmiało rozpychała się w województwach zachodniej Polski. Obecnie przegoniła Platformę Obywatelską w takich regionach, jak Zachodniopomorskie, Lubuskie, Dolnośląskie czy Wielkopolskie. Wszystkie te województwa od wielu lat były uznawane za bastiony Platformy, których Prawo i Sprawiedliwość nigdy nie zdoła podbić.

  Wyniki najnowszego sondażu zrealizowanego przez Głos oraz 17 największych dzienników regionalnych, wchodzących w skład Polska Press Grupy - we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej Dobra Opinia - pokazują, iż trend zyskiwania przez Prawo i Sprawiedliwość przewagi nad Platformą w jej matecznikach jest stały i silny. Partia Jarosława Kaczyńskiego przeskoczyła ugrupowanie Ewy Kopacz również na Warmii i Mazurach.

  Badanie przeprowadzono w dniach 16-19 października w każdym województwie na reprezentatywnej dla danego regionu próbie 500 dorosłych mieszkańców metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza.

  Platforma Obywatelska to dziś partia wyspiarska. Przewagę nad swoim głównym konkurentem utrzymuje tylko w dwóch województwach - pomorskim, które stanowi jej kolebkę, oraz opolskim. Prawo i Sprawiedliwość góruje nad partią rządzącą w 14 z 16 województw, przy czym tradycyjnie akcentuje swoją dużą przewagę w tych na wschodniej ścianie Polski. Rekordowo wysokie formacja dowodzona przez Jarosława Kaczyńskiego notuje na Lubelszczyźnie - 53 procent oraz na Podkarpaciu - 51,1 procent.

  Po okresie wyrzucenia na margines do łask wyborców powoli wraca Zjednoczona Lewica. Jeszcze niedawno partie wchodzące w skład koalicji przegrywały w walce o serca wyborców z ruchem KUKIZ’15, ale teraz nastąpiło odbicie. Zjednoczona Lewica uplasowała się na trzecim miejscu w rankingu popularności w ośmiu województwach. KUKIZ’15 tę lokatę zajął tylko w dwóch regionach. O swoje miejsce na scenie politycznej zabiega także Nowoczesna Ryszarda Petru.
  Nasz sondaż - komentarz
  Dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz, Instytut Nauk Politycznych Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
  - Pamiętajmy, że to tylko sondaż i wszystko może się różnie ułożyć. Wszystko okaże się na początku przyszłego tygodnia, kiedy zostaną podane ostateczne wyniki wyborcze. Na pewno wejdą dwie partie, PiS i PO. W PO będą rozliczenia po wyborach. Zwykle po takim spadku poparcia, taki proces następuje. Pozostałe partie będą walczyć o wyborców do ostatniej chwili. Lewica ma w tym sondażu 9 proc., więc powinni się bardzo sprężyć, bo muszą przekroczyć ośmioprocentowy próg wyborczy dla koalicji. Szykuje nam się bardzo ciekawa elekcyjna niedziela, a później interesujący poniedziałek i wtorek, zanim podadzą ostateczne wyniki. Przy rozkładzie miejsc w Sejmie wynikającym z tego sondażu może się okazać, że jeżeli partia KORWiN nie wejdzie, to PiS zabraknie kilkunastu posłów. W tej sytuacji prezes Kaczyński, bez względu na to, czy go się lubi czy nie, to polityk zaprawiony w bojach i pragmatyk do bólu, będzie starał się „kupić” te kilkanaście szabel.

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (24)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (24) forum.gk24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo