Sondaż Polska Press Grupy. Platformie zostały dwie wyspy

Paweł WięcekZaktualizowano 
Sondaż Polska Press Grupy. Poparcie dla partii w poszczególnych województwach.
Rozkład preferencji partyjnych Polaków w ujęciu geograficznym na dwa dni przed wyborami. Prawo i Sprawiedliwość idzie jak burza. Partia Jarosława Kaczyńskiego wygrywa z Platformą Obywatelską w 14 z 16 województw.

Wyniki ogólnopolskie - Prawo i Sprawiedliwość 39,5 procent; Platforma Obywatelska - 24,5; Zjednoczona Lewica - 9; KUKIZ’15 - 7,5; Polskie Stronnictwo Ludowe- 6; Nowoczesna Ryszarda Petru - 6; KORWiN - 4,5; Partia Razem - 2.

Trwa marsz Prawa i Sprawiedliwości na zachód. Jeszcze kilka tygodni temu partia Jarosława Kaczyńskiego nieśmiało rozpychała się w województwach zachodniej Polski. Obecnie przegoniła Platformę Obywatelską w takich regionach, jak Zachodniopomorskie, Lubuskie, Dolnośląskie czy Wielkopolskie. Wszystkie te województwa od wielu lat były uznawane za bastiony Platformy, których Prawo i Sprawiedliwość nigdy nie zdoła podbić.

Wyniki najnowszego sondażu zrealizowanego przez Głos oraz 17 największych dzienników regionalnych, wchodzących w skład Polska Press Grupy - we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej Dobra Opinia - pokazują, iż trend zyskiwania przez Prawo i Sprawiedliwość przewagi nad Platformą w jej matecznikach jest stały i silny. Partia Jarosława Kaczyńskiego przeskoczyła ugrupowanie Ewy Kopacz również na Warmii i Mazurach.

Badanie przeprowadzono w dniach 16-19 października w każdym województwie na reprezentatywnej dla danego regionu próbie 500 dorosłych mieszkańców metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza.

Platforma Obywatelska to dziś partia wyspiarska. Przewagę nad swoim głównym konkurentem utrzymuje tylko w dwóch województwach - pomorskim, które stanowi jej kolebkę, oraz opolskim. Prawo i Sprawiedliwość góruje nad partią rządzącą w 14 z 16 województw, przy czym tradycyjnie akcentuje swoją dużą przewagę w tych na wschodniej ścianie Polski. Rekordowo wysokie formacja dowodzona przez Jarosława Kaczyńskiego notuje na Lubelszczyźnie - 53 procent oraz na Podkarpaciu - 51,1 procent.

Po okresie wyrzucenia na margines do łask wyborców powoli wraca Zjednoczona Lewica. Jeszcze niedawno partie wchodzące w skład koalicji przegrywały w walce o serca wyborców z ruchem KUKIZ’15, ale teraz nastąpiło odbicie. Zjednoczona Lewica uplasowała się na trzecim miejscu w rankingu popularności w ośmiu województwach. KUKIZ’15 tę lokatę zajął tylko w dwóch regionach. O swoje miejsce na scenie politycznej zabiega także Nowoczesna Ryszarda Petru.

Nasz sondaż - komentarz
Dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz, Instytut Nauk Politycznych Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
- Pamiętajmy, że to tylko sondaż i wszystko może się różnie ułożyć. Wszystko okaże się na początku przyszłego tygodnia, kiedy zostaną podane ostateczne wyniki wyborcze. Na pewno wejdą dwie partie, PiS i PO. W PO będą rozliczenia po wyborach. Zwykle po takim spadku poparcia, taki proces następuje. Pozostałe partie będą walczyć o wyborców do ostatniej chwili. Lewica ma w tym sondażu 9 proc., więc powinni się bardzo sprężyć, bo muszą przekroczyć ośmioprocentowy próg wyborczy dla koalicji. Szykuje nam się bardzo ciekawa elekcyjna niedziela, a później interesujący poniedziałek i wtorek, zanim podadzą ostateczne wyniki. Przy rozkładzie miejsc w Sejmie wynikającym z tego sondażu może się okazać, że jeżeli partia KORWiN nie wejdzie, to PiS zabraknie kilkunastu posłów. W tej sytuacji prezes Kaczyński, bez względu na to, czy go się lubi czy nie, to polityk zaprawiony w bojach i pragmatyk do bólu, będzie starał się „kupić” te kilkanaście szabel.

Wideo

Materiał oryginalny: Sondaż Polska Press Grupy. Platformie zostały dwie wyspy - Głos Koszaliński

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 24

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość

Właśnie podano informację w RMF FM ,że WICEMINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI w rządzie pani Kopacz  została zatrzymana przez Policję za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości .

2 promile alkoholu we krwi. Ponieważ nie ma immunitetu została skierowana do izby zatrzymań .

Jutro usłyszy zarzuty dokonania przestępstwa. OT I CAŁE PO -pijana wiceminister sprawiedliwości prowadzi samochód . Nie ma lepszego newsa na koniec kampanii wyborczej.  Koniec tego dziadostwa PO-PSL.  Nażarliście się dość przez ostatnie 8 lat...

zgłoś
G
Gość

.

zgłoś
A
Anty POPIS

oszukuja ludzi tymi sondazami na ilu osobach bylo sprawdzane 1150 telefonicznie

 

zgłoś
a
antyPISIOR
W dniu 23.10.2015 o 10:53, qqqqqqqqqq napisał:

Trzeba byc ostatnim kretynem zeby obecnie glosowac na PO . 8 lat trzadow,  mlodziez na smieciowkach lub bez pracy od lat , smieszne wyplaty ,a smieszna  p. premier mowi ze ma teraz ma plan.

ostatnim kretynem to jesteś ty . deb***u

zgłoś
l
lekarz
W dniu 23.10.2015 o 09:15, roma napisał:

Ostatnie tasmy z nagraniami POkazują co to za banda , włacznie z jej kierownikiem .Mam nadzieje ze po przegranych wyborach PO sie rozpadnie i resztki uczciwych ludzi załozą nową partie.

A ja mam nadzieje ,że odwiedzisz lekarza od nóg bo na głowę już za póżno.

zgłoś
G
Gość

Obecna Konstytucja mówi jasno JAK MAJĄ DZIAŁAĆ SĄDY I JAKA JEST RÓWNOŚĆ STRON NA ROZPRAWIE W SĄDZIE. Odbyłem kilka spraw sądowych i tam doświadczyłem JAK DZIAŁA OBECNA KONSTYTUCJA . Więc nie mów mi o NIEISTNIEJĄCEJ KONSTYTUCJI w/g PISu . Bo ta obecna -niby PIĘKNA I ŁADNA - W OGÓLE NIE DZIAŁA. Nie są przestrzegane prawa tam zawarte. To ,że sądy lekceważą Konstytucję RP i obowiązujące prawo ZAWDZIĘCZAMY OBECNEJ WŁADZY PO -zadowolonej z ULEGŁOŚCI SĄDÓW WOBEC WŁADZY.  Więc nie opowiadaj mi o zagrożeniu -bo ja osobiście doświadczyłem JAK PIĘKNE PRAWA OBYWATELSKIE zawarte w obecnej Konstytucji RP SĄ SZARGANE I LEKCEWAŻONE PRZEZ SĄDY.  Powtarzam jeszcze raz -wolę anarchię od obecnego ładu. Bo w anarchii wiem ,że muszę sobie radzić sam. A w takim porządku prawnym jak dzisiaj jako porządny obywatel NIE MAM ŻADNEJ OCHRONY PRAWNEJ a sądy uprawiają FARSĘ I CYRK . I na dodatek BEZPRAWIE dzisiejsze stosowane przez sądy jest usankcjonowane przez dzisiejszą władzę ,która nic z tym BEZPRAWIEM nie zamierza zrobić. Ten bałagan w instytucjach państwowych i sądach jest na rękę obecnej władzy. Bo w takiej brudnej wodzie BEZ DZIAŁANIA ORGANÓW ODPOWIEDZIALNYCH ZA PORZĄDEK PRAWNY można robić różne wałki na grube miliony złotych. Więc brudna woda jest super i władza się cieszy. Chaos został już pokazany -jak to wygląda w praktyce. Komornik -urzędnik sądowy pod nadzorem sądu OKRADA ROLNIKA W OBECNOŚCI POLICJI. na złożoną skargę do sądu na działania komornika -sąd odpisuje : CIĄGNIK ZOSTAŁ SPRZEDANY I SPRAWA JEST NIEAKTUALNA. Dopiero jak sprawa stała się MEDIALNA - do rolnika zgłosiły się instytucje z pomocą.  Ale co zrobił z tym sąd wcześniej ? Zalegalizował KRADZIEŻ . Taki mamy bantustan buraczany. A Ty mi mówisz o NIEISTNIEJĄCEJ KONSTYTUCJI PISu ? Puknij się w głowę.

zgłoś
D
Diana
W dniu 23.10.2015 o 14:30, Gość napisał:

Wolę anarchię w wykonaniu PISu niż tzw. dobrobyt w wykonaniu PO -gdzie zlikwidowano sądy. Sądy za to pod rządami PO stały się organami państwa ,gdzie załatwia się INTERESY WŁADZY a nie rozwiązuje sprawy zgodnie z prawem. Sądy ,prokuratury i Policja stały się ORGANAMI ULEGŁYMI wobec władzy .Jak władza i urzędnicy łamią obowiązujące prawo -sądy są po to ABY WŁADZY POMÓC. Władza zawsze może liczyć na przychylność sądu i może śmiało oczekiwać od sądu korzystnego wyroku. Sądy wiedzą ,że państwo daje sędziom PAPU i dlatego urzędnikom i  władzy państwowej lub samorządowej należy ZAWSZE ROBIĆ DOBRZE. A gdzie jest obowiązujące prawo ? Prawo jest tam -gdzie jest władza ,interesy władzy ,interesy samorządu lub własne interesy lub tam komu należy dać korzystny wyrok . Już sędziowie dobrze wiedzą po co są sędziami .  Nie są dla prawa -są dla załatwiania interesów. PO tak rządziła państwem ,że te wszystkie patologie wychodzą na wierzch i pokazują całkowitą degrengoladę instytucji państwa. Władzy i urzędnikom taki system całkowicie odpowiada -bo wiedzą ,że żadna instytucja odpowiedzialna za porządek prawny -Prokuratura ,Policja i sąd KRZYWDY WŁADZY NIE ZROBIĄ.  Więc fajnie być władzą BEZKARNĄ -można dokonywać przestępstw a sądy zrobią to co należy -czyli z białej kartki zrobimy czarną . Sąd wydaje wyrok : biała kartka jest czarna. Sądy za czasów PO stały się takimi organami państwa. Łgarstwa i kłamstwa w wykonaniu sędziów stały się całkowicie bezkarne. Sędziowie za to są władzy wdzięczni ,że otrzymali od urzędników państwowych całkowitą bezkarność -więc mogą wydawać wyroki : biała kartka jest czarna....

 

Chcesz głosować na PiS a proszę bardzo mam nadzieje że się zapoznałeś jaką konstytucje chce nam PiS wprowadzić wg. której prezydent może anulować każdy wyrok sądu i rozpisywać wybory co pół roku,ogranicza się prawa obywatelskie,przywraca kary cielesne dla dzieci a ateiści to obywatale drugiej kategorii.PiS=ERROR 404...już jednak wole PO które swoje za uszami ma niż tych fanatyków religijnych.
 

zgłoś
G
Gość
W dniu 23.10.2015 o 13:02, .lcst. napisał:

Ja tam zagłosuje na PO żeby nie rządzili cmentarni rabaniarze,oszołomersi wiecowi z hasłami z tektury,sekta smoleńska,podkarpacki kult judkowego bożka,tłuste związkale i kibolstwo.

Wolę anarchię w wykonaniu PISu niż tzw. dobrobyt w wykonaniu PO -gdzie zlikwidowano sądy. Sądy za to pod rządami PO stały się organami państwa ,gdzie załatwia się INTERESY WŁADZY a nie rozwiązuje sprawy zgodnie z prawem. Sądy ,prokuratury i Policja stały się ORGANAMI ULEGŁYMI wobec władzy .Jak władza i urzędnicy łamią obowiązujące prawo -sądy są po to ABY WŁADZY POMÓC. Władza zawsze może liczyć na przychylność sądu i może śmiało oczekiwać od sądu korzystnego wyroku. Sądy wiedzą ,że państwo daje sędziom PAPU i dlatego urzędnikom i  władzy 

państwowej lub samorządowej należy ZAWSZE ROBIĆ DOBRZE. A gdzie jest obowiązujące prawo ? Prawo jest tam -gdzie jest władza ,interesy władzy ,interesy samorządu lub własne interesy lub tam komu należy dać korzystny wyrok . Już sędziowie dobrze wiedzą po co są sędziami .  Nie są dla prawa -są dla załatwiania interesów. PO tak rządziła państwem ,że te wszystkie patologie wychodzą na wierzch i pokazują całkowitą degrengoladę instytucji państwa. Władzy i urzędnikom taki system całkowicie odpowiada -bo wiedzą ,że żadna instytucja odpowiedzialna za porządek prawny -Prokuratura ,Policja i sąd KRZYWDY WŁADZY NIE ZROBIĄ.  Więc fajnie być władzą BEZKARNĄ -można dokonywać przestępstw a sądy zrobią to co należy -czyli z białej kartki zrobimy czarną . Sąd wydaje wyrok : biała kartka jest czarna. Sądy za czasów PO stały się takimi organami państwa. Łgarstwa i kłamstwa w wykonaniu sędziów stały się całkowicie bezkarne. Sędziowie za to są władzy wdzięczni ,że otrzymali od urzędników państwowych całkowitą bezkarność -więc mogą wydawać wyroki : biała kartka jest czarna....

zgłoś
g
gość

Są dwa powody dla których ktoś chce głosować na POpaprańców: pierwszy - brał udział w aferach

drugi - ma coś z głową

zgłoś
k
katia

PiSlamiści są już tak pewnie wygranej bo smoleńscy mężowie zaufania znów będą szturmowali lokale wyborcze i zadbają o odpowedni wynik patent już mają sprawdzony przy wyborach prezydenckich.

zgłoś
.lcst.

Ja tam zagłosuje na PO żeby nie rządzili cmentarni rabaniarze,oszołomersi wiecowi z hasłami z tektury,sekta smoleńska,podkarpacki kult judkowego bożka,tłuste związkale i kibolstwo.

zgłoś
P
Pomocnik ventyla

Czekała z planem do wyborów,

żeby podwyższyć sondaże,

a jak gospodarka dostała "pomoru",

chce obwiązać ją bandażem.

zgłoś
q
qqqqqqqqqq

Trzeba byc ostatnim kretynem zeby obecnie glosowac na PO . 8 lat trzadow,  mlodziez na smieciowkach lub bez pracy od lat , smieszne wyplaty ,a smieszna  p. premier mowi ze ma teraz ma plan.

zgłoś
g
gość

Panie Stanisławie doktorze Gawłowski jako byłemu już posłowi, sekretarzowi stanu w Ministerstwie Środowiska znającego zagadnienia związane z ochroną środowiska widziałbym pana po zakończonej karierze politycznej po 25 października jako nadzorcę Wodnej Doliny. Do pana obowiązków należałoby oczyszczanie zalewu z zarastającej roślinności a nade wszystko dokonywanie pamiarów stanu wody w zalewie oraz regulowanie wypływu wody pod kątem ochrony Koszalina przed powodzią spowodowanąi wylewem rzeki Dzierżęcinki. Ponieważ w historii Koszalina nie było powodzi spowodowanej rzeką Dzierżęcinką miałbym pan spokojną niestresującą pracę do emerytury w wieku 67 lat.

zgłoś
a
asas

Czas odsunąć PO od władzy !!!!

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3