Sondaż wyborczy Polska Press Grupy. Dr Marta Żerkowska-Balas: Wieś znacznie chętniej popiera PiS niż PSL

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
- Wieś znacznie chętniej popiera PiS niż PSL, które dotychczas reprezentowało interesy rolników - mówi dr Marta Żerkowska-Balas, politolog z Uniwersytetu SWPS.

Sondaż dla Polska Press potwierdza przewagę PiS nad KO.
Wyniki badania są zgodne z tym, co pokazują inne sondaże przedwyborcze – na czele wyścigu stoi PiS, za nim KO. Różnice w wynikach w porównaniu ze średnią z innych sondaży są w granicach błędu. Kolejność partii – przynajmniej w czołówce – wydaje się przesądzona. Dla ostatecznego podziału mandatów kluczowa będzie frekwencja wyborcza i wynik mniejszych ugrupowań.

Na wsi rządzi PiS?
Wieś znacznie chętniej popiera PiS niż PSL, które dotychczas reprezentowało interesy rolników. Prawidłowość ta była widoczna także we wcześniej realizowanych sondażach. W ostatnich kilku czy kilkunastu latach zmienił się znacząco profil społeczno-ekonomiczny osób mieszkających na wsi. Nie są to już rolnicy utrzymujący się z gospodarstw rolnych, ich odsetek znacząco zmalał. Dziś wśród mieszkańców wsi dominują osoby pracujące w innych branżach, mieszczące się jednak w niższych progach dochodowych. Bardziej interesują ich programy społeczne niż unijne dopłaty do rolnictwa.

Quiz preferencji wyborczych

Niewiadomą jest wyborczy wynik Konfederacji.
Konfederacja cieszy się największym poparciem najmłodszych wyborców (18-29). Ta grupa wiekowa charakteryzuje się kontestacyjnym stosunkiem do polityki, chętniej popiera partie protestu czy partie antysystemowe. Wyniki te są zbieżne z rezultatami badań przeprowadzanych na grupie młodszych Polaków (jeszcze nie uprawnionych do głosowania). Z wiekiem poparcie dla tego rodzaju ugrupowań spada. Wyższym poparciem wśród młodszych wyborców cieszy się też SLD. Młodzi najprawdopodobniej deklarują poparcie dla Wiosny czy Razem, które są bliższe ich wizji świata chociażby w kwestiach obyczajowych.

Programy wyborcze na wybory do Sejmu 2019. Obietnice partii:...

Ile dla PiS, ile dla KO?
Trudno jednoznacznie skomentować wyniki poparcia dla dwóch głównych uczestników wyścigu (PiS i KO) w poszczególnych województwach. Sondaż pokazuje, że w znakomitej większości województw wygra partia rządząca, niemniej jednak – moim zdaniem – wszystko rozstrzygnie się przy urnach. W sondażu znacznie łatwiej wyrazić poparcie dla partii, którą rzeczywiście wspieramy, mimo to przy urnie czasem podejmujemy strategiczną decyzję. Dlatego część wyborców deklarujących poparcie dla SLD czy PSL może zagłosować na KO.

Wybory do Sejmu i Senatu 2019. Porównaliśmy programy partii ...

dr Marta Żerkowska-Balas, socjolog i politolog Uniwersytetu SWPS, bada mechanizmy, które kierują decyzjami wyborców.

* Badanie zrealizowane przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia w dniach 30 września-4 października na reprezentatywnej kwotowo próbie 8000 dorosłych mieszkańców Polski metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego.

Na kogo głosować?

Trwa głosowanie...

W kampanii wyborczej...

Wybory 2019: Śmieszne plakaty i ulotki wyborcze. Oto prawdzi...

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
abc

Myślę, że podział geograficzny jest pochodną podziału wykształcenia. Ludzie wykształceni, mniej podatni na manipulacje, są mieszkańcami miast. Tu niewykształceni stanowią jakieś 30%. Natomiast na wsi jest odwrotnie, bo tam nie ma pracy dla ludzi wykształconych, no chyba że przedsiębiorcy, ale tych jest mniejszość i pewnie ich głosy odpowiadają za poparcie innych opcji niż PiS na wsi i w małych miasteczkach.

G
Gość
6 października, 19:02, Gość:

Bo Polska wieś jest konserwatywna i nie popiera tęczowych

Bo polska wieś woli żywą gotówkę do ręki, czy to z unii, czy od podatników, ważna jest kasa, 500 rządzi Kasy braknie będą na taczkach wywozić!

G
Gość

Czy PIS czy PO to wsio rawno . Dziś to partie populistyczne .

Gdy inflacja czai się za progiem one ciągle dzielą i wiecują .

Prognoza . Spłuczą bogatych a biednych puszczą z torbami .

Diagnoza . Tylko partie lewicowe ! One odbudują kapitalizm .

G
Gość

Bo Polska wieś jest konserwatywna i nie popiera tęczowych

Dodaj ogłoszenie