Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy Okruszek doczekał się windy [film]

ima
Po ponad ćwierć wieku istnienia, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Okruszek doczekał się windy. To prawdziwa rewolucja dla szkoły mieszczącej się w dwukondygnacyjnym budynku.
Po ponad ćwierć wieku istnienia, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Okruszek doczekał się windy. To prawdziwa rewolucja dla szkoły mieszczącej się w dwukondygnacyjnym budynku.
Po ponad ćwierć wieku istnienia, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy Okruszek doczekał się windy. To prawdziwa rewolucja dla szkoły mieszczącej się w dwukondygnacyjnym budynku.

Świętowanie inwestycji wartej ok. 300 tys. zł (144 tys. dołożył Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych), połączono z uroczystościami zakończenia roku szkolnego. - Dzień 28 czerwca na trwale zapisze się w historii naszego Okruszka - mówiła rozpromieniona dyrektorka ośrodka, Joanna Szamańska. - To dla nas wielka radość. Dla nauczycieli, wychowawców i oczywiście rodziców. Od 2 września 2013 r. wszyscy uczniowie naszej szkoły będą mogli korzystać z pomieszczeń i z pracowni znajdujących się na piętrze. Będziecie mogli mieć lekcja muzyki przy pianinie. Zajęcie informatyczne w sali komputerowej, a posiłki będziecie jeść razem ze swoimi rówieśnikami - te słowa kierowała do podopiecznych korzystajacych z wózków.

Jak było do tej pory?: - Główna sala komputerowa jest na piętrze. Zajęcia z kółka komputerowego musiały się odbywać w dwóch grupach: dzieci sprawne ruchowo na piętrze, dzieci poruszające się na wózkach na dole - mówi Krzysztof Biełooki, wychowawca w Okruszku.
- Kuchnia i sala jadalna są na górze. Dzieci na wózkach, wśród nich nasz Damianek, musiały jeść osobno, na dole - mówi Barbara Sagan, babcia 14 - letniego Damiana Kaczanowskiego. - Trudno byłoby mieć o to pretensje, bo co innego mogli zrobić wychowawcy? Przecież nie sposób naszych dzieci ciągle dźwigać.

Wśród niepełnosprawnych intelektualnie uczniów ośrodka, grupa dzieci z problemami narządów ruchu liczy ok. 10 osób. - Nawet gdyby była tu jedna osoba poruszająca się na wózku, ta winda powinna tu być - powiedziała nam Anna Mieczkowska, członek zarządu województwa. Anna Mieczkowska przez wiele lat dyrektorowała ośrodkowi, problem niedostępności szkoły dla wszystkich dzieci poznała więc "od podszewki".

Modlitwę w intencji dobrego i bezpiecznego funkcjonowania nowego sprzętu z pożytkiem dla wszystkich osób związanych z Okruszkiem, zaintonował ks. Jerzy Chęciński, gospodarz kołobrzeskiej bazyliki, proboszcz parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W uroczystości wziął też udział starosta Tomasz Tamborski. Przypomniał, że szkołę czeka wkrótce kolejne wyzwanie: budowa sali gimnastycznej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!