Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spektakl "Dziękuję za Różę" z Koszalina we wrześniu ruszy w trasę

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Na scenie pojawiają się fantastyczne postaci rodem z „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carolla
Na scenie pojawiają się fantastyczne postaci rodem z „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carolla Radek Koleśnik
„Dziękuję za Różę”, spektakl Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie w reżyserii Aliny Moś-Kerger, został zakwalifikowany do projektu Teatr Polska. Zobaczą go widzowie w miastach, w których nie ma teatru.

- Nasz spektakl drugi raz z rzędu został wybrany do tego prestiżowego projektu. W zeszłym roku zakwalifikowano spektakl „Aktorzy koszalińscy, czyli komedia prowincjonalna” - podkreśla Agata Kowalska z biura promocji Bałtyckiego Teatru Dramatycznego.

„Dziękuję za różę” na podstawie tekstu Marii Kuncewiczowej w reżyserii Aliny Moś-Kerger to żywe dialogi, zabawne i absurdalne oraz tekst podszyty „Alicją w krainie czarów” Carrolla. Sztuka wyszła spod pióra autorki „Cudzoziemki” w Wielkiej Brytanii w roku 1950. Została wystawiona tylko raz, w Londynie. Dziś wraca na teatralne deski i okazuje się zaskakująco aktualna.

Tekst dotyka problemu różnych form znęcania się, niejednokrotnie w dobrych domach, wśród ludzi wykształconych i na stanowiskach. Pojawienie się na scenie fantastycznych postaci pokazuje istnienie światów równoległych: prozy życia i tęsknoty za romantycznymi uniesieniami. Wyobraźnia głównej bohaterki, rozbuchana i pokręcona, staje się mechanizmem obronnym przed rzeczywistością, w której utknęła.

Czy stając się dorosłym należy wyzbyć się dziecięcej wrażliwości? Jak funkcjonować, zachowując świeże spojrzenie i ciekawość świata, jednocześnie unikając skrzywdzenia i wykorzystania? Do czego obliguje nas wejście w role społeczne; bycie żoną, gospodynią, przyjaciółką? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będą mogli poznać widzowie, którzy muszą pokonać nawet kilkadziesiąt kilometrów, by wybrać się do teatru.

Celem projektu Teatr Polska jest ułatwianie mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny, dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów. Popularyzuje on sztukę teatralną oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków teatralnych.

- Kwalifikacja spektakli zgłoszonych do programu przeprowadzana jest w dwóch etapach. Pierwszy etap polega na uzyskaniu rekomendacji od Komisji Artystycznej, a drugi na ocenie projektów objazdów wybranych spektakli przez Komitet Organizacyjny na podstawie ich wiarygodności organizacyjnej i finansowej - informuje Agata Kowalska.

Program Teatr Polska jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezentacje spektakli w ramach Teatr Polska odbędą się w okresie od 1 września do 30 listopada bieżącego roku.

Zobacz także: Bałtycki Teatr Dramatyczny - 8. Koszalińskie Konfrontacje Młodych "m-teatr"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo