Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spektakl „Odyseja” Teatru Nowszego na dworcu PKP w Koszalinie

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Choreografia: Tomasz Ciesielski. Taniec: Natalia 'Sarna' Kladziwa, Oscar Mafa, Paweł Urbanowicz. Muzyka: Sean Palmer, Kuba Pałys. Kostiumy: Damian Kretschmer.
Choreografia: Tomasz Ciesielski. Taniec: Natalia 'Sarna' Kladziwa, Oscar Mafa, Paweł Urbanowicz. Muzyka: Sean Palmer, Kuba Pałys. Kostiumy: Damian Kretschmer. Fot. Yassiek Matuszewski / Mat. prasowe
Widzowie dostaną zestawy słuchawkowe, przez które usłyszą warstwę dźwiękową widowiska. Performance „Odyseja” z choreografią Tomasza Ciesielskiego zaprezentowany zostanie na dworcu kolejowym w Koszalinie.

Zobacz także: Leśna Piątka Pikuś w Koszalinie

Spektakl będzie można zobaczyć w niedzielę, 6 czerwca, o godz. 18. Dla widzów jest bezpłatny, ale – kto pierwszy, ten lepszy. Darmowe wejściówki rezerwować można przez stronę evenea.pl. Ich liczba jest ograniczona – widzowie, którzy potwierdzą obecność, 30 minut przez spektaklem będą mogli wypożyczyć nadajniki. Słuchawki trzeba mieć własne (z wejściem minijack).
Spektakl to projekt łódzkiej Fundacji Nowszego Teatru, której celem jest wspieranie rozwoju kultury i sztuki, w szczególności teatru, tańca i choreografii oraz jej upowszechnianie i ułatwianie społeczeństwo dostępu do niej.

Na koszalińskim dworcu PKP, podobnie, jak w Bydgoszczy, Pile, Szczecinie czy Toruniu, artyści pokażą widowisko „Odyseja”. Projekt zapowiadają tak: „Choć współczesny świat stoi dla nas otworem, to coraz rzadziej wyruszamy w podróż, która nie tylko jest przygodą, ale też ścieżką wewnętrznej przemiany. Dziś możemy polecieć na koniec świata lub nawet zdobyć z wycieczką Mount Everest, ale to nie oznacza, że przekraczamy jakiekolwiek osobiste granice. Doświadczamy jedynie iluzji rytuału przejścia, którą chętnie wzmacniamy epicką relacją w mediach społecznościowych. Istotą podróży jest to, co po drodze. To otrząśnięcie się z młodzieńczych ideałów i odnalezienie sensu życia - swojej Itaki.”

„Odyseja” to z jednej strony przywołanie motywu homerowskiej podróży Odyseusza. Z drugiej to artystyczna droga od mitologicznego chaosu do poezji kosmosu Kubricka. Spojrzenie w świat, który "wyszedł z formy", rozbudzając konieczność jego naprawy.

- Zapraszamy widzów do miejsca, gdzie podróż się rozpoczyna lub kończy. Na dworcu kolejowym - pomiędzy przyjazdami i odjazdami pociągów - będziemy wspólnie doświadczać wyprawy w różnych jej momentach: tuż przed "wyjazdu", w chwili zwątpienia oraz w procesie dojrzewania - rytualnej "śmierci do nowego życia". Każdy uczestnik otrzyma zestaw słuchawkowy, który będzie bramą do intymnego świata wykreowanego przez performerów, a niedostępnego dla przypadkowych przechodniów – zapowiadają twórcy widowiska.

Limit widzów: 50 osób. Podczas spektaklu należy mieć zakryte nos i usta.

Projekt jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Scena dla tańca 2021, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo