MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spis powszechny: do czwartku możesz spisać się sam

Inga Domurat [email protected]
archiwum
Tylko do 16 czerwca, czyli do najbliższego czwartku, można w internecie wypełnić formularz spisowy i tym samym wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym.

Warto skorzystać z możliwości samospisu, jeśli jeszcze dotychczas z wizytą nie przyszedł rachmistrz i nie zadzwonił ankieter albo wizyta ze względu na nieobecność domowników nie doszła do skutku. Ale czas na wypełnienie formularza w internecie się kończy, bo spis w tej formie kończy się 16 czerwca.

Przypominamy więc, jak spisać się samemu, bo dzwonicie do nas Drodzy Czytelnicy i pytacie o instrukcje. Zanim jednak włączycie komputer, lepiej przygotować sobie numery PESEL i NIP. Bez tych danych (a przynajmniej tej pierwszej) spis okaże się niemożliwy. I tak wchodzimy na stronę internetową: www.spis.gov.pl lub www.stat.gov.pl i od razu na środku strony pojawi się aktywna zakładka "formularze spisowe".

Trzeba w nią wejść i dokonać wyboru: albo decydujemy się na formularz "off-line", który pobieramy za pomocą dostępnego na stronie programu. Potem możemy go wypełniać bez konieczności łącza internetowego. To będzie już tylko potrzebne do samej wysyłki. Program będzie każ-dego prowadził krok po kroku. Albo na korzystanie z formularza "on-line", bezpośrednio połączonego z serwerem GUS. I ten polecam.

Najpierw trzeba więc kliknąć w formularz identyfikacyjny. Tu w ramki należy wpisać nr PESEL, nazwisko, imię, podać telefon kontaktowy i adres mailowy oraz wybrane przez siebie hasło, które ma zawierać 8-12 znaków, w tym małe i wielkie litery i znaki specjalne, a także uzupełnić ramkę napisem z obrazka. Pojawia się też wybór między podaniem NIP a miejscem urodzenia oraz rodowym nazwiskiem matki.

Po wyborze tego drugiego wariantu i kliknięciu na dole strony w "zaloguj", może wyskoczyć komunikat "błąd logowania" i prośba o wypełnienie pustych ramek. Tak więc podanie NIP-u, może okazać się konieczne, by zacząć się spisywać. Dlatego warto ten numer mieć przy sobie. Po zalogowaniu na ekranie pojawiają się dane spisującego się wraz z miejscem stałego pobytu. Dane mogą być nieaktualne i wówczas trzeba je zmienić i następnie kliknąć w "dalej".

Na ekranie wyskakuje komunikat z poprawionymi już danymi i prośbą o ich potwierdzenie, ponieważ po wybraniu rodzaju badania (może być pełne lub reprezentacyjne, a tym samym bardziej szczegółowe), na co nie ma wpływu spisujący się, modyfikacja danych nie jest już możliwa. Po potwierdzeniu na ekranie pojawia się formularz i w zależności od tego, czy trafiliśmy na badanie pełne lub reprezentacyjne, przy komputerze spędzimy kilka lub kilkanaście i więcej minut. Rodzice mający nieletnie dzieci (do 15. roku życia) mogą od razu skorzystać z wypełnienia formularza dla nich. Do tego potrzebny jest numer PESEL dziecka.

Po zakończeniu wypełniania formularza, GUS dziękuje za udział w NSP i zapewnia, że dane właśnie zostały do niego przekazane. Wtedy już można spokojnie zamknąć stronę GUS. Można też wyjść z aplikacji, klikając w "wyloguj". Bo wtedy jeszcze przez 14 dni, wpisując nr PESEL i wprowadzone wcześniej hasło, będzie można wrócić do formularza i go uzupełnić, poprawić.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!