Spółdzielnia bezprawnie obciążała mieszkańców. Mieszkańcy mogą walczyć o zwrot

Rafał Wolny
- Do rozliczenia nie mogą być wliczane dodatkowe koszty - orzekł sąd, uchylając regulaminy rozliczania ciepła i ciepłej wody w spółdzielni "Na Skarpie". Jeśli wyrok się uprawomocni, mieszkańcy będą mogli walczyć o zwrot bezprawnie pobranych opłat.
- Do rozliczenia nie mogą być wliczane dodatkowe koszty - orzekł sąd, uchylając regulaminy rozliczania ciepła i ciepłej wody w spółdzielni "Na Skarpie". Jeśli wyrok się uprawomocni, mieszkańcy będą mogli walczyć o zwrot bezprawnie pobranych opłat. archiwum
- Do rozliczenia nie mogą być wliczane dodatkowe koszty - orzekł sąd, uchylając regulaminy rozliczania ciepła i ciepłej wody w spółdzielni "Na Skarpie". Jeśli wyrok się uprawomocni, mieszkańcy będą mogli walczyć o zwrot bezprawnie pobranych opłat.

W internecie

W internecie

Przy okazji opisywanego procesu powstała nowa strona internetowa poświecona bieżącym problemom i sprawom KSM "Na Skarpie". Można na jej łamach znaleźć m.in. odpisy dokumentów dotyczących funkcjonowania spółdzielni, a także pomoc w sprawach lokatorskich. Adres to www.grupaskarpa.pl.

Zgodność z prawem zapisów "regulaminu rozliczania kosztów i ustalania opłat za centralne ogrzewanie oraz centralną ciepłą wodę użytkową" w KSM "Na Skarpie" podważyli członkowie "Grupy Skarpa". - Spółdzielnia bezprawnie dolicza do naszych rachunków za ciepło dodatkowe koszty ponad te, które płaci dostawcy - argumentował Maciej Tkaczyk, pełnomocnik powodów, wskazując m.in. opłaty za utrzymanie i konserwację sieci, ale także koszty administracji.
Radczyni prawna spółdzielni przekonywała przed sądem, że jest to zgodne z prawem i tłumaczyła, że cena zakupu ciepła, jaką spółdzielnia płaci dostawcy jest jedynie małą częścią składową ogólnych kosztów zapewnienia go lokatorom.

Sąd Okręgowy w Koszalinie nie uznał tej argumentacji i w piątek stwierdził nieważność uchwał dotyczących uchwalenia wspomnianego regulaminu oraz aneksu do niego. - Uchwała i jej zmiana pozostaje w sprzeczności z prawem - wskazał sędzia Aleksander Nowiński. - Ciepło do ogrzewania i ciepła woda użytkowa dostarczane do mieszkań powinny być precyzyjnie rozliczane pomiędzy dostawcą ciepła, a ostatecznymi odbiorcami za pośrednictwem podmiotu, którym w tym przypadku jest spółdzielnia. [Rozliczenie - red] powinno ograniczać się wyłącznie do sumy stanowiącej należność płaconą przez spółdzielnię bezpośredniemu dostawcy.

Sąd stwierdził, że do rozliczenia nie mogą być wliczane inne koszty eksploatacji mieszkania czy nieruchomości, takie jak np. utrzymanie sieci ciepłej wody czy CO. - Koszty związane z tymi elementami mieszkańcy muszą ponieść, ale powinny być one rozliczane w ramach kosztów utrzymania lokalu/nieruchomości - wskazywał sędzia, który przy okazji zauważył, że rozliczenia powinny być czynione indywidualnie w ramach pojedynczych budynków, a nie ich zespołów.
Zdaniem "Grupy Skarpa", na podstawie obowiązującego od 2004 r. regulaminu, mieszkańcy KSM "Na Skarpie" bezpodstawnie płacili nawet 200 tys. zł rocznie, a po zmianie (2010 r.) - 700 tys. zł rocznie. W sumie zakwestionowane przepisy mogły spowodować nienależne obciążenie spółdzielców na blisko 4 mln zł. Czy unieważnienie uchwał oznacza, że mieszkańcy zaczną masowo składać powództwa o zwrot bezprawnie pobranych opłat? - Na razie poczekamy na pisemne uzasadnienie, a przede wszystkim uprawomocnienie wyroku. Kiedy do tego dojdzie, zastanowimy się co dalej - mówi Maciej Tkaczyk.

Jego ostrożność nie dziwi, bo obu stronom przysługuje apelacja. - Nie zgadzam się z werdyktem, ale nie zwykłam komentować pracy sądu. Na pewno jednak odwołamy się od wyroku - zapowiedziała Alicja Raginia-Leszczyńska, pełnomocniczka KSM "Na Skarpie".

Czytaj e-wydanie »

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa

Wideo

Komentarze 126

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 15.05.2015 o 14:05, gosc napisał:

STaś G. bez absolutorium!!!


Znowu hejtujesz Gawłowskiego?
g
gosc

STaś G. bez absolutorium!!!

G
Gość

SKĄD ZARZĄD WZIĄŁ TE DWA MILIONY NA ZWROTY ZA CENTRALNE
TAK WYSZŁO Z ROZLICZENIA NA METRY, BEZ ZŁEGO REGULAMINU
( FAKTURY Z MEC za 2014 r BYŁY NIŻSZE TYLKO O 10 DO 15%)
ZARZĄD PODAŁ W ULOTCE 2,2 mln zł ZWROTY, 190 tys zł DOPŁATY
ZARZĄD PODAŁ W BIULETYNIE KOSZTY OGRZEWANIA 4,42 mln.
CO SIĘ Z TYMI PIENIĘDZMI  2 mln/rok  DZIAŁO W POPRZEDNICH LATACH.
WEDŁUG ZŁEGO REGULAMINU LICZYLI 10 LAT. ILE TO JEST 10x2 = ?
TYLKO W TYM ROKU MAJĄTEK SPÓLDZIELNI ZMNIEJSZYŁ SIĘ o 2 mln.
GDZIE PRZEZ TE 10 LAT ZNIKAŁY PIENIĄDZE ? ZGADNIJ SAM.
500 zł od każdego członka spółdzielni rocznie  
LUB ZAPYTAJ LUB NIE - TWÓJ WYBÓR
A TERAZ STRASZĄ SĄDEM ŻE MAM DOPŁACIĆ
JA PRZYJDĘ NA WALNE ZGROMADZENIE
NIE LUBIĘ CZUĆ CZYICHŚ RĄK W SWOICH KIESZENIACH

 

G
Gość

CZUJESZ SIĘ OKRADZIONY?
CHCESZ COŚ ZMIENIĆ?
PRZYJDŹ NA WALNE ZGROMADZENIE.
ZMIEŃ COŚ LUB KOGOŚ.
Piątek 15.05.2015
SPISZCIE SIĘ NA PIĄTKĘ
VI. Część Walnego Zgromadzenia KSM "Na SKARPIE"
MIESZKAŃCY TO Z WASZYCH PIENIĘDZY TO ROZPASANIE
- ul. E. Gierczak 2-2C; 4-4C; 6-6C; 8-8C;10-10C; 12-12C
- ul. E. Plater 2A-2B; 2C-2D; 4A-4B;
- ul. Dąbrowszczaków 1; 2; 3
- ul. Kwiatkowskiego 4-4B
- ul. Kilińszczaków 32 to tylko dom jednorodzinny ale głos cenny
- ul. E. Gierczak 1-1A; 8D-8F;
- ul. Dąbrowszaków 2
WŁASCICIELE GARAŻY TO Z WASZYCH PORTFELI TA BUTA
- garaże ul. E. Gierczak
OD WAS WSZYSTKO ZALEŻY
TO DZIEŃ OSTATNIEJ SZANSY
CZAS ODCIĄĆ ŁEB KRWIOPIJCZEJ HYDRZE
POTEM ZOSTANĄ JUŻ TYLKO ŻALE
I PRZYMUS SPEŁNIANIA ZACHCIANEK MONSTRUM
RAZEM ZGŁADŻMY POTWORA
SAM ZAWSZE PRZEGRYWASZ

 

G
Gość

CZUJESZ SIĘ OKRADZIONY?
CHCESZ COŚ ZMIENIĆ?
PRZYJDŹ NA WALNE ZGROMADZENIE.
ZMIEŃŻE COŚ LUB KOGOŚ.

 

G
Gość

W UZASADNIENIU WYROKU PIERWSZEJ INSTANCJI SĄD STWIERDZA,ŻE STWIERDZENIE NIEWAŻNOŚCI UCHWAŁY WYWIERA WPŁYW NA SYTUACJĘ INNYCH CZŁONKÓW SPÓŁDZIELNI, KTÓRA DOPROWADZI DO PRAWIDŁOWEGO ROZLICZENIA PONIESIONYCH PRZEZ CZŁONKÓW KOSZTÓW ZWIĄZANYCH Z OGRZEWANIEM, JAK I DOSTAWĄ CIEPŁEJ WODY UŻYTKOWEJ. WYROK MÓWI O TYM CO SIĘ STAŁO - WSKAZUJE NA ROZLICZENIE DOKONANE DO CZASU WYROKU I KOSZTY PONIESIONE PRZEZ CZŁONKÓW DO CZASU WYROKU I W CZASIE KIEDY STOSOWANY BYŁ NIEWAŻNY REGULAMIN. TO ŻE OD CHWILI WYROKU POWINIEN BYĆ NOWY, ZGODNY Z PRAWEM REGULAMIN,  JEST TYLKO NASTĘPSTWEM LOGICZNYM WYROKU. PRZEZ CZAS KIEDY TOCZYŁO SIĘ POSTĘPOWANIE SĄDOWE PROFESJONALNY ZARZĄD I POBIERAJĄCA WYNAGRODZENIA RADA, MOGŁY OPRACOWAĆ CO NAJMNIEJ TUZIN TAKICH REGULAMINÓW, JEDEN LEPSZY OD DRUGIEGO, ALE ZGODNYCH Z PRAWEM I PRZYGOTOWAĆ WSKAZANE WYROKIEM PRAWIDŁOWE ROZLICZENIA ZA UBIEGŁA DEKADĘ.(DZIESIĘĆ LAT). A NIE PRÓBOWAĆ MYDLIĆ CZŁONKOM OCZY PRZED SAMYM WALNYM ZGROMADZENIEM I W JEGO TRAKCIE.

 

G
Gość

DLACZEGO STRATĘ NA DZIAŁALNOŚCI SPOŁECZNO WYCHOWAWCZEJ.  W WYSOKOŚCI 300 000 ZŁ, POKRYTO ŚRODKAMI Z EKSPLOATACJI GDZIE BEZ TEGO JEST JUŻ PONAD MILIONOWA STRATA WEDŁUG DANYCH Z BIULETYNU ZARZĄDU.
PROSZĘ O PRECYZYJNĄ ODPOWIEDŹ W TRZECH ZDANIACH
 

 

G
Gość

SKĄD ZARZĄD WZIĄŁ TE DWA MILIONY NA ZWROTY ZA CENTRALNE (BO FAKTURY Z MEC BYŁY NIŻSZE TYLKO O 10 DO 15%) I CO SIĘ Z TYMI PIENIĘDZMI   DZIAŁO W POPRZEDNICH LATACH.
TAKĄ INFORMACJĘ ZARZĄD PODAŁ W ULOTCE '
PROSZĘ O PRECYZYJNĄ ODPOWIEDŹ W DWÓCH ZDANIACH.
 

 

Z
Zbigniew B.

Sąd pomylił spółdzielnię produkcyjno - usługową ze spółdzielnią mieszkaniową.

Wszystkie koszty w spółdzielczości mieszkaniowej pomoszą mieszkańcy. Nieważne jak co rozliczano. Nawet za sprawę w Sądzie, kosztami zostaną obciążeni spółdzielcy w czynszy. Słowo rozliczenie wskazuje, że ktoś to musiał wykonać i chce za tą pracę - usługę otrzymać wynagrodzenie. Nie pierwszy raz Sąd wydał wyrok omyłkowo. Ja mam wiele pism, w których sam Sąd przyznaje się, że rozstrzygnął omyłkowo. Jednakże nic z tego nie wynika. Czy Sąd się pomyli czy nie, to i tak spółdzielcy muszą za to zapłacić.  

M
Marcin

UWAGA: już w tym tygodniu do skrzynek pocztowych trafi wzór pisma przedsądowego wzywającego zarząd KSM Na Skarpie do zwrotu po 1000zł niesłusznie naliczonych przy rozliczeniu za centralne ogrzewanie

m
my

To nie spółdzielnia, a Zarząd, prawnicy Zarządu i Rada Nadzorcza.To nie spółdzielnia a konkretni ludzie. To nie jacyś "Oni". Oni to konkretni ludzie, postaci które mają swoje twarze, mają nazwiska i są rozpoznawalni. Ludzie którzy oprócz różnych innych profitów za swoją działalność otrzymywali i otrzymują wynagrodzenia z kasy spółdzielni. I nie tylko z kasy.
Żywią się ale chyba nazbyt łapczywie, nie dając zbyt wiele w zamian.To nie jakiś bliżej nieokreślony twór działa bezprawnie a konkretni ludzie działają wykorzystując przysługujące im uprawnienia lub ich nadużywając. Nawet wbrew prawu.Bez uprawnień.To konkretni ludzie ukrywają się za parawanem o nazwie spółdzielnia. Po co tworzyć sztuczny podział my - oni. Komórki rakowe choć nie są obce a własne, na ogół się usuwa. Wszystkimi dostępnymi metodami.Chemią, promieniowaniem, skalpelem mimo że organizm który je żywi sam je wytworzył. Usuwa się dla dobra całego organizmu.Chociaż bywa to bolesne i podszyte lękiem.

z
zrób to sam

A o co tu się szarpać? Jak regulamin co nieważny to go nie ma. To podzielniki można adjąć z kaloryferów i schować do piwnicy albo odnieść do spółdzielni.Nie wyrzucać. Moje już są w piwnicy.

 

C
CBA

ABW tego nie czyta.

G
Gość

Sadzisz, ze ABW to czyta?.

j
janek

Przerwa techniczna.
Jak znam życie to lewą kasę z rozliczeń za wodę wyprali przez bezosobowy fundusz płac - ciekawe ile kto z tego miał. Przez 10 lat - to będzie a między 0,5 a1,0 mln PLN : tak na oko. Częściowo dołożył do tego MOPS. Kasa publiczna.Jak być liderem to we wszystkim.
Co na to ABW?

 

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3