Spółdzielnia Socjalna szansą na lepsze jutro - czas na podsumowanie

Archiwum
Archiwum
Fundacja Instytut Kształcenia Kadr z siedzibą w Szczecinku jest organizacją pozarządową, która specjalizuje się w działalności szkoleniowej w tym związanej z ekonomią społeczną oraz sprawami ludzi gorzej usytuowanych na rynku pracy.

Szczecinecka fundacja po raz pierwszy dzięki wsparciu z pomocy unijnej przygotowała projekt, który przyczynił się do rozwoju tego sektora ekonomii w województwie zachodniopomorskim.

Wspomniany projekt realizowany był ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 - Priorytet VII Promocja integracji społecznej; Działanie 7.2 Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej; Podziałanie 7.2.2 Wsparcie ekonomii społecznej.

Środki na realizację projektu Fundacja otrzymała na podstawie umowy nr UDA-POKL.07.02.02-32-013/08-00 z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Szczecinie. Projekt realizowano w okresie od 01 stycznia 2009 - 30 czerwca 2009. Partnerem całego zadania był Zakład Karny w Szczecinku.

Grupą docelową, do której skierowano projekt były osoby, które mogą założyć a następnie prowadzić spółdzielnię socjalną, czyli osoby bezrobotne, osoby bezdomne, osoby uzależnione od alkoholu, osoby uzależnione od narkotyków, osoby chore psychicznie, osoby zwalniane z zakładów karnych, uchodźcy oraz osoby niepełnosprawne.

Wybór grupy docelowej związany był z analizą rynku pracy, która pokazała, iż do tej pory w regionie nie powstały żadne spółdzielnie socjalne, natomiast istnieje duża konieczność dotarcia do osób, które mają problemy ze znalezieniem się na rynku pracy. W szczególności projektem objęto osoby niepełnosprawne, bezrobotne, ale i również osadzone w Zakładzie Karnym, którym w najbliższym okresie kończą się wyroki.

Te osoby bardzo potrzebują pomocy, ponieważ, często po wyjściu na wolność mają ograniczoną wiedzę i możliwości znalezienia się na normalnym rynku pracy, w szczególności podjęcia przez siebie własnej działalności.

Osoby karane często są "skazane" na siebie, ze względu na fakt, iż pracodawcy nie chcą z takimi osobami współpracować, ani powierzać im żadnych obowiązków. Dlatego też w ramach projektu powstała grupa szkoleniowa, która pracowała w szczecineckim więzieniu.

Okazało się, że szkolenia w zakładzie karnym cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Współpraca pomiędzy organizacją pozarządową a państwowym zakładem penitencjarnym również okazała się bardzo dobrym pomysłem
Kolejną grupą, do której skierowano projekt były osoby niepełnosprawne, często długotrwale bezrobotne, które również mają ogromne problemy ze znalezieniem swojego miejsca na rynku pracy. Dla tych osób, szkolenie w obrębie sektora ekonomii społecznej może być impulsem do podjęcia działań zakończonych skutecznym powrotem na rynek pracy.

W ramach całego projektu, w szkoleniach uczestniczyły 72 osoby - mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego. W całej grupie znajdowało się 12 skazanych odsiadujących wyrok w Zakładzie Karnym w Szczecinku i 60 osób niepełnosprawnych lub bezrobotnych z terenu woj. zachodniopomorskiego.
Głównym, ogólnym celem projektu była aktywizacja i wyrównywanie szans osób wykluczonych społecznie (osób skazanych, przebywających w Zakładzie Karnym w Szczecinku, osób niepełnosprawnych oraz długotrwale bezrobotnych) oraz poprawa dostępu do zatrudnienia.

Ze względu na specyfikę grupy beneficjentów, cykl nauki prowadzono w okresie luty - maj 2009 w ramach, co tygodniowych spotkań odbywających się na terenie Zakładu Karnego w Szczecinku.

Oprócz szkoleń dla skazanych fundacja realizowała szkolenia dla innych uprawnionych grup.

Wszystkie zajęcia zostały przeprowadzone w miejscu dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. W trzech cyklach spotkań wzięło udział 60 osób.
Pierwszym efektem zupełnie formalnie nie planowanym, aczkolwiek oczekiwanym zarówno przez kadrę, jak i samych uczestników jest powstanie pierwszej spółdzielni, która właśnie rozpoczyna swoją działalność w Szczecinku.

W trakcie blisko półrocznego programu 72 osoby aktywnie wzięły udział w szkoleniach, które zbudowano w 4 modułach. Każdy, kto zapisał się na szkolenia uczestniczył w zajęciach z "Podstawy prawne prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej", "Podstawy spółdzielczości", "Ekonomia w prowadzeniu spółdzielni socjalnych", "Pozyskiwanie zewnętrznych środków finansowych na działalność spółdzielni socjalnych".

Realizacja projektu pozwoliła rozpocząć tworzenie aktywnego modelu dążenia do znajdowania miejsca pracy i aktywności w społeczeństwie, dla osób które często są pozbawione możliwości udziału w procesie ogólnych przemian społeczeństwa. Jako fundacja zdajemy sobie sprawę, iż koniec projektu nie oznacza końca problemu.

Fundacja Instytut Kształcenia Kadr
78-400 Szczecinek, ul. Poznańska 1A
www.spoldzielniasocjalna.fikk.pl
e- mail: biuro@fikk.pl
tel. 793 707 740

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie