Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Społecznicy nie zwalniają tempa. W planie są Dni Kultury Filipińskiej w Domacynie

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
pixabay.com
Od 25 lat figura Matki Bożej Królowej Świata w Domacynie jest symbolem łączącym wszystkich Filipińczyków, którzy mieszkają i pracują w Polsce. Ufundowali ją, jako dar wdzięczności dla papieża Polaka. Figura zainspirowała mieszkańców Domacyna, by swoją miejscowość rozsławić. Chcą zorganizować Dni Kultury Filipińskiej.

Figura przyciąga pielgrzymów z całej Polski. Przy niej wytyczona jest linia startu dorocznego Biegu Papieskiego. - Dla Filipińczyków, którzy mieszkają w Polsce, to symbol łączności narodu - podkreśla Maria Pałka, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Domacyńskiego Ośrodka Spotkań.

- Figura ma wymiar religijny, ale jest też symbolem przyjaźni polsko-filipińskiej. Została podarowana przez Filipińczyków dla całego narodu polskiego – tłumaczy.

Ćwierćwiecze obecności figury Matki Bożej na domacyńskim wzgórzu Stowarzyszenie postanowiło uczcić w wyjątkowy sposób.

- Co rok w jednym z polskich miast organizowany jest zlot rodzin filipińskich i polsko-filipińskich. W tym roku chcemy, by odbył się właśnie u nas – mówi pani Maria.

Ale to nie wszystko. Stowarzyszenie planuje organizację Dni Kultury Filipińskiej.

- Chcemy zorganizować wystawę rękodzieła filipińskiego i naszego, lokalnego. Planujemy degustację przysmaków kuchni polskiej i filipińskiej, wspólną zabawę przy narodowych tańcach i pieśniach. Swoją obecność potwierdził już ambasador Filipin – wylicza Maria Pałka.

Wydarzenie planowane jest na dni od 3 do 5 lipca. W niedzielę mają się odbyć uroczystości religijne przy figurze. Termin ten zależy jednak od sytuacji epidemicznej w kraju.

Pomysł bardzo spodobał się w gminie Karlino i w regonie. Stowarzyszenie złożyło wniosek o dofinansowanie inicjatywy kwotą 10 tys. zł (w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich) i po pierwszym etapie decyzja jest pozytywna. Trzeba jeszcze zaczekać oficjalną decyzję i podpis marszałka.

Co ciekawe, to nie jedyny projekt, na który Domacyno może dostać dofinansowanie. W pierwszym etapie pozytywnie oceniona została też inicjatywa konserwacji wozu strażackiego Star 25-GMB. To zadanie szczególnie ważne dla pani Marii, bo związana jest z Ochotniczą Strażą Pożarną. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Domacyńskiego Ośrodka Spotkań na ten cel może otrzymać 16 tys. 290 zł.

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Koszalińskiego i bądź na bieżąco!

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Zobacz także Trasa rajdu Terenowa Integracja dla Choinki Sianów 2019

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo