Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Społeczny Komitet chce wznieść w parku Pomnik Ofiar Operacji Antypolskiej NKWD 1937 - 1938

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Wizualizacja pomnika
Wizualizacja pomnika Projekt: Romuald Wiśniewski
Pomnik przedstawiający naturalistyczne postacie kata - enkawudzisty i jego klęczącej ofiary, mordowanej strzałem w tył głowy ma stanąć w Kołobrzegu, na terenie zielonym w dzielnicy uzdrowiskowej, między ulicami Zdrojową a Spacerową (po sąsiedzku z Lapidarium).

Taki plan ma Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Ofiar Operacji Antypolskiej NKWD 1937 – 1938 i Zagłady Nadberezyńców w ZSRR. Członkowie komitetu zachęcają do wspierania inicjatywy wpłatami na konto – pomnik ma kosztować ok. 300 tys. zł , a wstępny termin jego odsłonięcia to 11 sierpnia tego roku (więcej informacji na www.pomniknadberezyncowwkolobrzegu.pl)

Prezesem stowarzyszenia, które powołało komitet jest Krzysztof Nowacki. Autorem projektu pomnika jest związany z Kołobrzegiem rzeźbiarz Romuald Wiśniewski. Na swojej stronie internetowej, członkowie komitetu piszą: „W tym roku obchodzimy 90-tą rocznicę powołania w 1928 r Związku Sybiraków,30-tą rocznicę jego reaktywowania w 1989 r,jak również 80-tą rocznicę zakończenia w 1938 r. „akcji antypolskiej” NKWD. Będzie to pierwszy pomnik w Polsce upamiętniający te Ofiary. Pomnik jest oddaniem hołdu zapomnianym przez naszą historię tysiącom polskich Ofiar krwawej represji „operacji antypolskiej” przeprowadzonej przez NKWD na terenie ZSRR w latach 1937-1938”.

Co ciekawe, obecność tak dosłownego, drastycznego w przekazie projektu pomnika w parku, który zwłaszcza latem, tłumnie przemierzają turyści, plażowicze, autor projektu uzasadnia tak: „ (...)taki symbol, pokazujący drastyczną, rzeczywistą scenę, przy którym można się zatrzymać i zastanowić nad losem człowieka, Polaka, jest pożądany w mieście nawet takim, które żyje głownie z turystyki, lecz nie powinno zapominać o swojej narodowej tożsamości” (...).

O tym, czy pomnik będzie mógł stanąć we wybranym przez inicjatorów miejscu, zdecydują kołobrzescy radni.

Przypomnijmy, wiosną ub. roku finał znalazła burzliwa debata na temat lokalizacji Pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej w centrum miasta, na skwerze na przeciw gmachu policji. Wtedy większość radnych wyraziła wprawdzie aprobatę dla idei budowy pomnika, ale jako jego lokalizację wskazała cmentarz.

POLECAMY:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Zobacz także: VII Światowy Festiwal Morsowania w Kołobrzegu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo