Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spór o jakość powietrza nad Szczecinkiem

Rajmund Wełnic
Zdjęcie sprzed kilku lat, stacja przy ulicy Artyleryjskiej
Zdjęcie sprzed kilku lat, stacja przy ulicy Artyleryjskiej Rajmund Wełnic
Z trzech stacji monitorujących stan powietrza nad Szczecinkiem zostały dwie. Opozycja w Radzie Powiatu domaga się przywrócenia stacji na ulicy Artyleryjskiej.

Rada Powiatu Szczecinek zajmowała się stanem środowiska i najwięcej uwagi poświęcono raportowi Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska za rok 2015, w raczej jego części dotyczącej powietrza. Wynika z niego bowiem, że jakość powietrza poprawiła się. Chodzi głównie o pył zawieszony PM 10 – w roku 2015 dni, gdy normy jego stężenia były przekroczone odnotowano 31 (dopuszczalny poziom to 35). W tym roku – choć jeszcze się on nie skończył - jest podobnie.
Kilka lat temu, gdy uchwalano program ochrony powietrza dla powiatu szczecineckiego, dane te były znacznie gorsze – od roku 2007 obserwowano wzrost zanieczyszczenia, w roku 2009 po raz pierwszy przekroczono dopuszczalną liczbę (35) dni w roku, gdy średni dobowy poziom stężenia pyłu był wyższy niż 50 mikrogramów na metr sześcienny. W 2010 roku tych dni było już 76.
- Tendencja jest optymistyczna, idziemy w dobrym kierunku – radny Jakub Hardie-Douglas z Platformy Obywatelskiej mówił, że efekty daje m.in. likwidacja tzw. niskiej emisji, czyli pieców domowych opalanych węglem (w najlepszym razie) i inwestycji proekologicznych w Kronospanie. A krytyczne uwagi opozycji na temat jakości powietrza nazwał „zaklinaniem rzeczywistości”. – To, że śmierdzi, to uciążliwości organoleptyczne, nie związane z jakością powietrza – podkreślał.
Radni z Razem dla Szczecinka byli innego zdania, uważali, że wyniki dla Szczecinka wcale nie są dobre, bo duże miasta – Koszalin, Szczecin – mają lepsze. – Na tle innych miast nie wypadamy najlepiej – dodawali.
Zwracali też uwagę, że od 2015 roku nie pracuje stacja monitorująca powietrze, a zlokalizowana przy ulicy Artyleryjskiej. Była to stacja, w której pomiarów dokonywano ręcznie. WIOŚ zlikwidował ją z powodów finansowych. W Szczecinku zostały dwie automatyczne stacje (przy ulicy Przemysłowej i 1 Maja) pracujące w systemie online, wyniki ich pomiarów są na bieżąco dostępne przez Internet. – Szczecinek i tak należy do najlepiej monitorowanych miast w regionie – argumentowali na sesji pracownicy Inspekcji.
Przyznawali jednak, że pomiary manualne są preferowaną techniką badań, zalecaną przez Unię Europejską. – I tę stację państwo zlikwidowaliście – radny Jerzy Dudź sugerował, że mogło to rzutować na obraz całościowych badań w ciągu roku. – To jest coś jak kreatywna księgowość, to jest zaklinanie rzeczywistości.
Opozycja wniosła, aby samorząd dofinansował stację manualną, aby mogła ona znowu wrócić na ulicę Artyleryjską.

ZOBACZ TEŻ FILM z budowy nowej hali produkcyjnej w Szczecinku

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo