Spór o lokalizację szkół w Sławnie. Dotarliśmy do zapytania, które otrzymali rodzice

Wojciech Kulig
Dotarliśmy do zapytania, które burmistrz Sławna wystosował do rodziców dzieci uczących się w szkołach i przedszkolach na terenie miasta. Forma przeprowadzonej w maju i czerwcu bieżącego roku ankiety wywołała oburzenie wśród niektórych radnych Rady Miejskiej w Sławnie.

O sprawie pisaliśmy na portalu gk24.pl już kilka dni temu. Przypomnijmy, że podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Sławnie uchwalono zamiar likwidacji Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Kossaka 31. Podjęto też uchwałę w sprawie założenia Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Plac Sportowy 3.

Dlaczego likwidacja SP nr 1? Władze miasta tłumaczą, że w Sławnie niemożliwe jest działanie trzech szkół podstawowych ze względów finansowych. W domyśle, gdyby miasto było na to stać funkcjonowałyby szkoły: przy ul. Kossaka, ul. Plac Sportowy oraz przy ul. Sempołowskiej.

Po wygaszeniu Gimnazjum Miejskiego budynek po nim (ul. Plac Sportowy 3) pozostanie pusty. Miasto zatem zadało pytanie rodzicom dzieci uczęszczających do szkół i przedszkoli, gdzie ich zdaniem powinna być zlokalizowana szkoła.

Pismo burmistrza Sławna oraz zapytanie, na które odpowiadali rodzice.

,,Problematyka edukacyjna i wychowawcza dzieci i młodzieży od zawsze była dla mnie bardzo ważna. Mottem przewodnim moich działań w tym zakresie jest dążenie do podnoszenia poziomu nauczania i wychowania oraz poszerzania oferty edukacyjnej w placówkach oświatowych.
Dążąc do zagwarantowania Państwa dzieciom jak najlepszych warunków do ich wszechstronnego rozwoju, wspólnie z Dyrektorami sławieńskich szkół i przedszkoli podejmujemy systematyczne działania służące osiągnięciu powyższych celów oraz poprawie systemu bazy oświatowej.
W obliczu dokonanej przez rząd zmiany systemu edukacji, od dnia 1 września 2019 roku na terenie Miasta Sławno będą funkcjonowały dwie szkoły podstawowe. Bardzo ważnym zadaniem jest zorganizowanie sieci szkół w taki sposób, aby zapewnić dzieciom optymalne warunki do nauki i rozwoju oraz jak najlepiej wykorzystać istniejące na terenie miasta budynki szkolne i związaną z nimi bazę lokalową oraz dydaktyczną wraz z zapleczem sportowo-rekreacyjnym.
Uwzględniając sytuację demograficzną i możliwości finansowe miasta, w procesie wdrażania reformy, Rada Miejska zadecydowała o zachowaniu dotychczasowej sieci szkół podstawowych, ich obwodów oraz siedzib. Obecna liczba szkół podstawowych jest optymalna na warunki naszego miasta, zapewnia wszystkim dzieciom zamieszkałym na terenie Sławna spełnianie obowiązku szkolnego oraz daje gwarancję utrzymania szkół na odpowiednim poziomie.
W wyniku reformy z dniem 1 września 2019 roku Gimnazjum Miejskie nr 1 w Sławnie im. mjra Henryka Sucharskiego zostanie wygaszone. Budynki po tej szkole, po przeprowadzeniu odpowiednich remontów oraz modernizacji bazy dydaktyczno – wychowawczej, mogą zostać wykorzystane jako siedziba jednej ze szkół podstawowych funkcjonujących obecnie na terenie Sławna.
Priorytetem moich działań jest, aby sieć sławieńskich szkół odpowiadała Państwa potrzebom i oczekiwaniom oraz gwarantowała właściwe wykorzystanie znajdującej się w mieście bazy obiektów szkolnych.
Mając powyższe na uwadze, zwracam się do Państwa z prośbą o rzetelne udzielenie odpowiedzi na załączone zapytanie. Uzyskane w ten sposób informacje będą miały kluczowe znaczenie przy rozważeniu przygotowania projektu nowej sieci szkół.
Wdrożenie zmian organizacyjnych w tym zakresie będzie rozpatrywane, jeśli uzyska Państwa akceptację.
Wypełniony formularz zapytania należy przekazać do dyrektora szkoły / przedszkola lub złożyć w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Sławnie, ul. M.C. Skłodowskiej 9, pok. nr 36 w zaklejonej dołączonej do pisma kopercie, w terminie do dnia 21 czerwca 2019 r.
„ - czytamy w piśmie, pod którym podpisał się Krzysztof Frankenstein, burmistrz Sławna.

W zapytaniu w pierwszym punkcie była tabelka, gdzie rodzic miał udzielić informacji, do której szkoły uczęszcza jego dziecko. Trzeba było podać liczbę dzieci oraz klasę. W przypadku dziecka w wieku przedszkolnym zapytano o nazwę przedszkola, do którego uczęszcza.

W drugim punkcie zapytano:
,,W jakim miejscu powinna być zlokalizowana szkoła podstawowa? Należy zaznaczyć znakiem X tylko jedną lokalizację.”

Do wyboru był budynek przy ul. Sempołowskiej 3, przy ul. Plac Sportowy 3 oraz przy ul. Kossaka 31.

Poza tym trzeba było podać imię i nazwisko rodzica lub opiekuna, adres zamieszkania, wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych oraz złożyć czytelny podpis.

Z opublikowanych przez Urząd Miasta w Sławnie informacji wynika, że 179 kart (22 procent) było za tym, żeby szkoła podstawowa była w budynku przy ul. Kossaka. 285 kart (35 procent) było za budynkiem przy ul. Sempołowskiej oraz 346 kart ( 43 procent) za budynkiem przy placu Sportowym. Na tej podstawie stwierdzono, że SP nr 1 uzyskała najmniej głosów, a zatem to właśnie ta placówka powinna zostać zlikwidowana.

Forma, w jakiej zadano pytanie i na jakiej podstawie stwierdzono, że należy dokonać likwidacji Szkoły Podstawowej nr 1 w Sławnie, wzbudziła kontrowersje (o czym pisaliśmy wcześniej). Radny Bartosz Bukowski wnosił o przeprowadzenie w tej sprawie referendum, tak aby mogli się w temacie szkół wypowiedzieć wszyscy mieszkańcy, niezależnie od tego czy są już rodzicami, czy dopiero nimi zostaną. Jego prośby były bezskuteczne. Tak samo zresztą jak apele radnej Eweliny Stach o to, żeby wstrzymać się z podejmowaniem decyzji o likwidacji SP nr 1.

Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z informacjami podanymi na stronie Urzędu Miasta Sławno podjęta podczas sesji uchwała o zamiarze likwidacji szkoły ma charakter intencyjny i stanowi podstawę do zasięgnięcia obligatoryjnej opinii kuratora oświaty, która jest wiążąca. Uchwała wyraża zamiar likwidacji szkoły, ostateczna decyzja o likwidacji szkoły wymagać będzie odrębnej uchwały Rady Miejskiej.

Planowana likwidacja SP nr 1 nastąpiłaby z końcem roku szkolnego 2019/2020.

Do sprawy wrócimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jak unikać informacyjnego przeładowania? Zobacz program 3 sposoby NA

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Dla mnie osobiście szkola Nr 2 ma lepszą lokalizację, ale jeśli to spowoduje zamknięcie jednej ze szkół to kategorycznie się z tym nie zgadzam. Takie rozwiązanie spowoduje przepełnienie w szkołach, klasy z max. ilością uczniów, a co za tym idzie spadek poziomu nauczania.
k
kuku
31 sierpnia, 23:01, Ona odw:

Czemu my rodzice w poniedziałek nistaniemy Przed mikrowonem i nie powiemy burmistrzowi nie powiemy co o tym myślimy może bojkot

Bo nawet nie umiesz pisać w ojczystym języku a co dopiero wyjść do ludzi i coś załatwić :)

O
Ona odw
Czemu my rodzice w poniedziałek nistaniemy Przed mikrowonem i nie powiemy burmistrzowi nie powiemy co o tym myślimy może bojkot
a
a. Pestka
31 sierpnia, 13:38, Gość:

A która szkoła teraz teraz tak naprawdę prowadzi prawdziwe zajęcia z w-f ?Moje dziecko chodzi już 7 lat do szkoły i nie wie co to skok przez kozła a fikołek do tyłu co to jest?Bieganie wkoło boiska,skłony i przysiady no i trochę w piłkę pograją tak teraz proszę państwa wygląda w-f więc nie rozumiem pościgu za salą gimnastyczną.

Twój syn nie wie jak zrobić fikołka i winisz za to oświatę? Może powinieneś porozmawiać z synem? :)

G
Gość
A która szkoła teraz teraz tak naprawdę prowadzi prawdziwe zajęcia z w-f ?Moje dziecko chodzi już 7 lat do szkoły i nie wie co to skok przez kozła a fikołek do tyłu co to jest?Bieganie wkoło boiska,skłony i przysiady no i trochę w piłkę pograją tak teraz proszę państwa wygląda w-f więc nie rozumiem pościgu za salą gimnastyczną.
F
Figo
31 sierpnia, 1:44, A. Pestka:

Jedyną zaletą tej szkoły dla mieszkańców ODW jest to, że znajduje się na ODW. Nic więcej. Ta szkoła jest zaniedbana, brudna i tylko ten orlik trzyma ją jeszcze przy życiu. Inne szkoły, mają duże sale gimnastyczne, boiska, lepszy sprzęt i kadrę.

31 sierpnia, 08:43, Gość:

Tak boiska. Szczególnie SP nr 3 ( brak ) i SP 2 stara ( brak) . Więc nie mają. Stadion to nie boisko szkolne.

Sp3 ma OSIR do dyspozycji, SP2 ma dwie hale gimnastyczne i salę ćwiczeń w budynku głównym na samej górze. Stadion jest do dyspozycji szkoły i boisko koło stawów.

G
Gość
31 sierpnia, 1:44, A. Pestka:

Jedyną zaletą tej szkoły dla mieszkańców ODW jest to, że znajduje się na ODW. Nic więcej. Ta szkoła jest zaniedbana, brudna i tylko ten orlik trzyma ją jeszcze przy życiu. Inne szkoły, mają duże sale gimnastyczne, boiska, lepszy sprzęt i kadrę.

Tak boiska. Szczególnie SP nr 3 ( brak ) i SP 2 stara ( brak) . Więc nie mają. Stadion to nie boisko szkolne.

G
Gość
Kiedyś były 3 szkoły podstawowe, każda 8-klasowa i wszyscy się zmieścili. Na ODW wybudowało się dużo nowych domów, gdzie zamieszkały rodziny z dziećmi właśnie ze względu na bliskość szkoły, przedszkola. To osiedle umrze, nic już tam nie będzie.
O
Odw
#Temat dla uwagi# trzeba to zgłosić tak szybko się nie podamy panie burmistrzu
J
Justa 31
Dajcie spokój!szkołę dziecia chcą zamknąć,rozumiem ze ciężko jest utrzymać szkołę ale kurcze im mniej miejsc edukacji tym nie wróży dobrze na nasza przyszłość.jesli będą tylko dwie szkoły to aż strach pomyśleć ile przeludnienia w niej będzie.kurcze nie dobrze...
G
Gość
Należy pamiętać o tym że to nie burmistrz zmienił system oświaty tylko rząd a on musi stawić temu wyzwaniu czoło. Utrzymanie 3 placówek naraziloby miasto na duże koszty więc trzeba zadecydować. ODW musi się z tym pogodzić, rozumiem że ciężko i że będzie trudniej ale jednak większość rodziców chce by podstawówka byla tak jak kiedyś w centrum.
G
Gość
Ludzie co wy piszecie wielki żal bo zamkna tą budę. Wybaczcie ale poza tym że mamy blisko to na XXI wiek ta szkoła to porażka. Dzieci nie mają jak ćwiczyć co to za salka na wf?? Wiem że wszystkich boli bo trzeba będzie zmobilizować się żeby dowieść dziecko do centrum ale to dla dobra waszych dzieci mojego zresztą też ale trzeba zrozumieć że jeśli mają być 2 szkoły to ta pod względem zaplecza jak najbardziej powinna być zamknięta🙂
F
Figo
30 sierpnia, 20:50, Odw:

Powiem tak dlaczego w mieście maja być 2 szkoły a na odw zamknięta przecież ta szkoła jest potrzebna czy burmistrz spytal rodziców na naszym osiedlu o zdanie gdzie ci rodzice chcą puści dzieci do szkoły teraz mają 3 4 5 lat i coraz więcej ich jest powinno się zapytać nas wszystkich a nie tylko tych szkolnych czy przedszkolnych .

30 sierpnia, 23:15, Gość:

Pan Burmistrz zapomnial o naszym osiedlu ODW i to jest przykre dla nas rodziców którzy na niego głosowali jak można zlikwidować szkole która istniał 50 lat a nagle nie ma pieniędzy .?!? Skoro ważne jest dobro dzieci to dlaczego Tak duże osiedle jest pozbawiane szkoły .Chcemy referendum to będzie sprawiedliwe a nie wasze oszukane ankiety !!

Tak, nagle nie ma pieniędzy. Sławno się wyludnia, z resztą cała Polska się wyludnia. W sławnie mieszkało prawie 17000 ludzi a teraz wszyscy młodzi wyjeżdżają i nawet nie wiem czy jest teraz 12000. Po co te szkoły? Dla emerytów?

A
A. Pestka
Jedyną zaletą tej szkoły dla mieszkańców ODW jest to, że znajduje się na ODW. Nic więcej. Ta szkoła jest zaniedbana, brudna i tylko ten orlik trzyma ją jeszcze przy życiu. Inne szkoły, mają duże sale gimnastyczne, boiska, lepszy sprzęt i kadrę.
G
Gość
30 sierpnia, 20:50, Odw:

Powiem tak dlaczego w mieście maja być 2 szkoły a na odw zamknięta przecież ta szkoła jest potrzebna czy burmistrz spytal rodziców na naszym osiedlu o zdanie gdzie ci rodzice chcą puści dzieci do szkoły teraz mają 3 4 5 lat i coraz więcej ich jest powinno się zapytać nas wszystkich a nie tylko tych szkolnych czy przedszkolnych .

macie to co zescie wybrali burmistrz olewa dzieci jego nie odczuja tej decyzji moze warto pomyslec przy wborach i postawic na swieza krew a nie na zasiedziale starocie

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie